Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Шуляк С.В. Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

   Історія концепцій інформатизації системи освіти

За період з 1994-1999 рр. в Україні створено майже два десятки різних концепцій інформатизації освіти загального характеру і за різними рівнями освіти. Узагальнені дані про ці розробки наведено у табл. 1.1. (додаток 3)

Суттєвим кроком на шляху визначення основних концептуальних положень проблем інформатизації стали концепції інформатизації освіти в окремих областях України (Дніпропетровська) та в окремих технічних університетах – ХПІ (1994), ОДМУ (1995), НТУУ-КПІ (1995) та інших.

Процес інформатизації суспільства в Україні у наш час набуває актуальності і здійснюється швидкими темпами як в освітніх установах, так і в науково-дослідних інститутах, промислових підприємствах та інших установах. Це обумовлюється прийняттям у лютому 1998 року Закону України “Про Національну програму інформатизації” та утворенням Національної телекомунікаційної мережі закладів науки і освіти URAN за участю науковців НТУУ “Київський політехнічний інститут”

Після прийняття на державному рівні таких важливих документів набули актуальності проблеми реалізації важливих завдань інформатизації діяльності усіх галузей, підприємств, установ та їх підрозділів.

Нажаль, складні політичні події початку 90-х років, зміни політичного устрою суспільства у державах колишнього СРСР, інші соціальні перетворення не сприяли розвитку положень та ідей, викладених у 1987 р. у роботах НДІ вищої школи (Росія,Москва) за редакцією В.А.Новикова.  Проте у 1992 р. з’явився один з перших в Україні проект інформатизації загальної середньої освіти України “Пілотні школи”, який виконувався спільно фірмою ІВМ і підприємством “Конкорд” (м. Київ).

У 1993 році науковцями Центру нових інформаційних технологій Управління освіти Дніпропетровської області розроблено одну з перших в Україні “Концепцію інформатизації народної освіти Дніпропетровської області”.

Питанням змісту наскрізної освіти з інформатики та обчислювальної техніки присвячували свої роботи відомі київські вчені Жалдак М.І., Павлов О.А., Гриша С.М. та інші (1993). Перші програми наскрізної підготовки з напряму “Програмування та обчислювальна техніка” створено на провідних випускаючих кафедрах факультету інформатики та обчислювальної техніки (ФІОТ) НТУУ-КПІ приблизно у той же час.

У 1994 році з’явилося декілька концепцій інформатизації освіти в Україні, в яких позначено проблеми і перспективи розвитку даного напряму не лише для загальноосвітніх шкіл, а і для вищих закладів освіти. У підготовці матеріалів взяли участь відомі вчені Биков В.Ю., Вовк А.І., Жалдак М.І., Сліпченко В.Г., Сороко В.М. та інші. Альтернативну концепцію інформатизації освіти, в якій зроблено наголос на врахування психолого-педагогічних аспектів впровадження комп’ютерних технологій у навчальний процес вищого закладу освіти, запропонував Мархель І.І.

Потужним поштовхом на шляху інформатизації освіти в Україні стала організована у квітні 1995 р. (за ініціативою та участю автора) науково-практична конференція “Програмно-технічні засоби інформатизації освіти”, що проведена на базі Київського науково-виробничого об’єднання “Електронмаш”. Конференція сприяла формуванню громадської думки навколо важливих питань, які давно знайшли розв’язання в інших країнах Європи і світу, а саме: зміцнення державності шляхом інформатизації суспільства, наукового забезпечення політичних і соціальних процесів, визначення стратегічних питань інформатизації з усіх напрямів і рівнів освіти. Майже одночасно (за два місяці до конференції) в Україні було створено Національне агентство інформатизації.

Першими серед вищих закладів освіти України висунули концепції інформатизації Харківський політехнічний інститут(1994,),Одеський державний морський університет (1994, ), Київський політехнічний інститут (1995 ).

Після визначення ключових теоретичних концептуальних положень виникла необхідність формування завдань вищого рівня, чому присвятили свої роботи науковці Інституту кібернетики ім. В.М.Глушкова НАН України Гриценко В.І., Довгялло А.М., Власенко Н.А. (1994), та визначення основних заходів реалізації концепції інформатизації освіти, висвітлених у роботі  за участю автора.

Відгуком на проведену в листопаді 1995 р. у Дюссельдорфі (Північний Рейн-Вестфалія, Германія) установчу конференцію Асоціації EUNIS (Академічної комп’ютерної мережі Європейських університетів) стала спільна праця учених НТУУ-КПІ та Інституту кібернетики ім.В.М.Глушкова “Концепція створення Національної телекомунікаційної мережі закладів освіти і науки” (1997).

Перші кроки на шляху щодо створення і впровадження технічних проектів за програмою TACIS в НТУУ-КПІ висвітлено у роботі науковців університету Костюка В.І., Якіменка Ю.І. та інших (1998).

Таким чином, наведений огляд названих наукових і методичних матеріалів уможливлює такі узагальнення:

1.Концептуальні питання інформатизації освіти в Україні за останні роки відпрацьовано для напрямів загальної середньої та вищої освіти.

2.Приклади проектів інформатизації освіти існують на рівні держави, області, міста, вищого навчального закладу в цілому.

3.У зв’язку із входженням України до світової спільноти розвинутих у технологічному та інформаційному плані держав, що мають високий потенціал наукових досліджень і потужну мережу вищих закладів освіти, виникає необхідність утворення конкретних програм інформатизації кожного університету та його підрозділів.