Малько А. Г., Зуєв К. А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Україна і СОТ

 

Глобалізація світової економіки є визначаючим чинником як національного, так і міжнародного розвитку. У ході розробки національної стратегії розвитку, яка б забезпечувала глобальну інтеграцію України в світові економічні структури, необхідно повною мірою враховувати особливості процесу глобалізації та її суперечливий характер. Так, з одного боку, глобалізація значною мірою розширює можливості окремих країн щодо використання та оптимальної комбінації різних ресурсів, їх значно глибшої і всебічної участі в системі міжнародного поділу праці, з іншого - глобальні процеси значно загострюють конкурентну боротьбу, призводять до маніпулювання величезними фінансовими та інвестиційними ресурсами, що становлять реальну загрозу для країн з низькими і середніми доходами.

Найважливішою якісною ознакою і показником, що характеризує розгортання процесу глобалізації є широкий розвиток сектора інформації, інформаційних технологій.

Історія не дає додаткового часу на те, щоб одні країни наздоганяли інших. Історичний виклик та імператив у тому, щоб національні стратегії гармонізували та синхронізували свій розвиток з глобальними процесами, селективно орієнтуючись на передові країни світу. Потенційні можливості для цього є і в Україні. Головне – не втратити часу в реалізації наявного науково-технологічного потенціалу, інтелектуального ресурсу.

Розв'язання вказаних та інших проблем розвитку зовнішньоекономічних зв'язків (ЗЕВ) передбачає участь України в роботі Світової організації торгівлі (СОТ) та інших міжнародних організацій: ГУУАМ (Грузія, Україна, Узбекистан, Азербайджан, Молдова), ЧЕС (Чорноморське економічне співробітництво) тощо. Вітчизняні й зарубіжні економісти з року в рік виявляють підвищену увагу до зовнішньоекономічної діяльності України. Це не дивно, адже країна займає одне з перших місць у світі щодо показника співвідношення обсягу зовнішньоторгового обороту до ВНП.

25 січня 2008 року, члени Робочої групи ухвалили «вступний пакет» України: Звіт Робочої групи, розклади зобов’язань з доступу до ринку товарів і послуг, проект рішення Генеральної ради і протоколу про вступ.

5 лютого 2008 року вступний пакет розглянула і затвердила Генеральна ради СОТ. Президент України та Генеральний директор Світової організації торгівлі підписали Протокол про вступ України в СОТ.

10 квітня 2008 року Верховна Рада України ухвалила закон № 250-VI «Про ратифікацію Протоколу про вступ України до Світової організації торгівлі». 16 квітня 2008 року Президент України підписав закон про ратифікацію Протоколу, і того ж дня Міністерство закордонних справ направило СОТ повідомлення про це. З цього дня пішов відлік 30 днів – офіційного терміну від повідомлення про ратифікацію до членства в СОТ.

16 травня 2008 року Україна стала 152-м членом Світової організації торгівлі.

Заходи щодо відновлення рівноваги платіжного балансу і зокрема, зменшення негативного сальдо зовнішньої торгівлі товарами та підтримки національного товаровиробника, не матимуть того ефекту, який планується. Адже запровадження тимчасової надбавки до діючих ставок ввізного мита величиною 13 % не покращило ситуацію, оскільки, як показали дослідження, у структурі імпорту переважають товари, які або не виготовляються в Україні, або ж українські аналоги є недостатньо конкурентоспроможними. Пропонований на сьогодні 15 %-й збір з імпорту машин і м'яса (який фактично є новим імпортним навантаженням, що повинно замінити 13 %-у надбавку до митних зборів на імпортні автомобілі і холодильники, що втратила чинність 7 вересня 2009 р.), не має позитивних наслідків. Ці товари завозять і надалі, а тягар щодо їх оплати лягає на кінцевих споживачів.

Отже для розвитку зовнішньоекономічних зв'язків країни важливе значення має вирішення таких актуальних проблем, як створення сприятливого інвестиційного клімату, подальше вдосконалення механізму функціонування вільних економічних зон і територій пріоритетного розвитку.

 

Література

1. Макогон Ю. В. Деякі проблеми вступу України до СОТ / Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв'язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. - 2002. - С. 19-27.

2. Гохберг Ю., Макогон Ю., Третяков С. Деякі державні та регіональні аспекти розвитку зовнішньоекономічних зв'язків // Регіональна економіка. - 2001. - № 3. - С.74-90.