Раца О. Б., Глобак Д. В.

Буковинська державна фінансова академія

м. Чернівці

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІНТЕРНЕТ – МАРКЕТИНГУ В УКРАЇНІ

Постановка проблеми. Інтернет - маркетинг є складовою електронної комерції. Його також називають online-маркетингом. Він може включати такі частини, як інтернет - інтеграція, інформаційний менеджмент, PR, служба роботи з покупцями і продажу.

Електронна комерція і інтернет - маркетинг стали популярними з розширенням доступу до інтернету і являють собою невід'ємну частину будь-якої нормальної маркетингової кампанії. Сегмент інтернет - маркетингу і реклами росте в споживчому секторі, про що свідчить поява з кожним днем усе нових інтернет - магазинів. Основними перевагами інтернет - маркетингу вважаються інтерактивність, можливість максимально точного спрямування на ціль, можливість постклік-аналізу, який веде до максимального підвищення таких показників як конверсія сайту і просування інтернет - реклами. Інтернет - маркетинг включає такі елементи системи як: контекстна реклама, та просування сайту.

Інтернет - маркетинг з'явився на початку 1990-х років, коли текстові сайти почали розміщувати інформацію про товари. Зараз інтернет - маркетинг - це щось більше, ніж продаж інформаційних продуктів, зараз йде торгівля інформаційним простором, програмними продуктами, бізнес-моделями і багатьма іншими товарами і послугами. Такі компанії, як Google, Yahoo, і MSN підняли на новий рівень і сегментували ринок інтернет - реклами, пропонуючи малому і середньому бізнесу послуги по локальній рекламі. Рентабельність інвестицій зросла, а витрати вдалося понизити. Цей тип маркетингу став основою сучасного капіталізму, яка дозволяє будь-кому, у кого є ідея, товар або послуга досягти максимально широкої аудиторії [6].

Актуальність теми пояснюється новими економічними реаліями, особливостями перехідного періоду в економіці України, необхідністю використання інтернет - технологій. Актуальність поглиблюється зростанням конкурентного середовища на інформаційному ринку, переходом виробництва до високих технологій, що швидко реагують на попит і оперативно задовольняють його.

Інтернет - маркетинг нова стадія розвитку і удосконалення маркетингу в Україні, яка тільки розвивається і піднімається на ноги. Це оптимальний шлях для розвитку малого і середнього бізнесу, адже потребує мінімальних коштів для просування та реклами товару, завоювання нової цільової аудиторії, сегментування ринку, ведення ефективної війни з конкурентами. Інтернет - маркетинг мусить допомогти підприємству не тільки утриматися «на плаву», але й здобути максимальний прибуток, бути лідером на ринку, отримати імідж престижного підприємства.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Аналіз останніх публікацій показує підвищений інтерес з боку науковців в осмисленні специфіки теоретичних основ і практичних аспектів розвитку інтернет – маркетингу в Україні.

У наукових колах України це питання досліджували такі вчені: І. Литовченко, С. Ковальчук, І. Дубинский, М. Окландер, Ю. Багрин, А. Длигач, Н. Писаренко, В. Пилипчук, В. Полонець та багато інших.

Так, С. Ковальчук досліджує умови та форми розвитку маркетингу в досить новій для нього формі: партизанський маркетинг, який використовується всюди і є мало затратним для підприємств [4].

У своїй праці І. Литовченко розглядає можливості застосування інтернет – маркетингу для оптимізації витрат і підвищення конкурентоспроможності в діяльності комерційних структур в умовах економічної кризи. Пропонує напрями стратегічних рішень і інструментарій їх реалізації [5].

М. Окландер детально розглядає комплекс інтернет – комунікацій в маркетингу, виокремлює переваги та недоліки даного комплексу. Робить висновок, що інтернет – комунікації є невід’ємним елементом сучасного маркетингу, джерелом його подальшого розвитку [6].

А. Длигач та Н. Писаренко розглядають маркетингові дослідження в контексті розроблення маркетингових стратегій, взаємодію процесу самого дослідження, отримання інформації та побудови реально – діючої маркетингової стратегії [2].

Дослідженням стратегічного планування в мережі інтернет займався В. Пилипчук, з метою ефективного оцінювання можливих напрямків розвитку маркетингу на підприємстві з урахуванням його діяльності і на зовнішньому інтернет – ринку [8].

В. Полонець плідно працював над питанням реалізації маркетингових стратегій в мережі інтернет, зокрема розглядав проблемні зони та шляхи їх подолання [7].

Незважаючи на значну кількість наукових праць, які тією чи іншою мірою пов’язані з розвитком інтернет – маркетингу в Україні, ще й досі залишається багато невисвітлених питань стосовно проблем та перспектив його розвитку. Адже, з однієї сторони розвиток інтернет – маркетингу має приносити свої позитивні плоди, але з іншої сторони на шляху до цього є багато суперечностей та перешкод, явних проблем.

Постановка завдання. Метою дослідження є висвітлення проблеми розвитку інтернет – маркетингу в Україні, а саме розгляд основних проблем, які заважають процвітанню даного типу маркетингу на теренах нашої країни. Виокремлення та оцінка майбутніх перспектив розвитку інтернет - маркетингу з урахуванням потреб не тільки споживачів, але й потенційних користувачів даним типом маркетингу.

Адже, можливості інтернету значною мірою дозволяють розширити пошук бізнес-партнерів і істотно полегшити проведення ринкових досліджень.

Результати досліджень. Інтернет впливав і продовжує впливати на формування й розвиток світового інформаційного співтовариства. Сьогодні практично неможливо знайти навіть малу організацію у світі, яка не має свого представництва в Інтернеті. Розвиваються інтернет - магазини, інтернет - консультації, інтернет - аукціони. Деякі фірми надають можливість замовлення інформаційної продукції або послуги через інтернет та оплатою кур'єрові по факту доставки. Наше інформаційне суспільство вже неможливо представити без таких термінів як “Web Сайт”, “Чат”, “E-mail”.

Україна не є виключенням у даному процесі розвитку інформаційного простору, оскільки вона подолала 20 % бар’єр входження в інтернет простір. На сьогодні, в Україні активно розвивається інтернет – маркетинг, незважаючи на економічну кризу витрати на даний тип маркетингу тільки зростають. Оскільки, інтернет – маркетинг є не тільки новим напрямком маркетингу серед традиційних, але й більш ефективним і мало затратним [2].

Говорячи про інтернет - маркетинг, можна знайти масу причин, щоб не вважати його інструментом, здатним приносити прибуток. В розвитку даний тип маркетингу в Україні має наступні проблеми:

·        Одна з головних проблем полягає в дуже невеликій кількості користувачів інтернету в Україні. По оцінках фахівців, які професійно займаються такими дослідженнями, число користувачів інтернету становить у країні близько 6 – 8 млн. чоловік. Правда, нещодавно з'явилася цифра 12 млн. чоловік, але навіть якщо це так, однаково порядок залишається колишнім. Причому більшість із користувачів люблять просто побродити по мережі, а не займатися покупками.

·        Середній користувач інтернету дуже сильно відрізняється від середньостатистичного жителя України, у першу чергу за рівнем матеріального добробуту, технічній підготовці й рівню утворення. Цей фактор, з одного боку, робить використання інтернет - маркетингу ідеальним інструментом для просування комп'ютерної техніки, програмного забезпечення й складної електроніки. З іншого боку, цей же фактор робить менш ефективним використання інтернету для просування товарів масового попиту.

·        Хаотичність і інформаційна перевантаженість більшості сайтів ускладнюють залучення й утримання потенційних клієнтів. За даними досліджень, користувач повинен протягом перших восьми секунд побачити на сайті щось для себе корисне, в іншому випадку він просто піде далі. У рішенні цієї проблеми скоріше можуть допомогти фахівці з реклами й психологи.

·        Варто звернути особливу увагу на питання, пов'язані з безпекою фінансових угод і переданої конфіденційної інформації. Можливі втрати від шахрайств і зловживань значно знижуються, якщо компанія користується послугами фірм, що професійно займаються питаннями забезпечення безпеки й проведення платежів.

·        Явний недолік професійних фахівців з інтернет - маркетингу й реклами приводить до низької якості надаваних ними послуг. Ця проблема зв'язана в першу чергу з тим, що поки в українському інтернет середовищі дуже мало «живих» грошей і процвітають бартер і безкоштовне користування послугами. Але поступово ситуація міняється [5].

Проте, незважаючи на всі складності й проблеми, все більше число компаній включає інтернет - маркетинг у перелік використовуваних маркетингових інструментів.

Однак, слід звернути увагу на те, що як правило, відносини між представниками компаній і покупцями є взаємовигідними в інтернет середовищі. Але часом усе виявляється по-іншому. В одних випадках покупці виявляються, роздратовані, в інших хтось поводиться нечесно, іноді трапляються шахрайство й обман. Як наслідок, виникають проблеми в питаннях вторгнення в особисте життя людей:

·        роздратування. Невдоволення викликають, що лунають під час обіду або пізно ввечері телефонні дзвінки, що перевіряють вірогідність інтернет - замовлення, погано навчений персонал, розходження в заявленому й реальному асортименті товарів.

·        нечесність. Деякі продавці користуються довірливістю деяких покупців. Особливо цим грішать інтернет - магазини. У них прекрасно поставлені демонстрації, пропонуються величезні знижки, довічні гарантії й незвичайна простота покупки - все це для того, щоб заманити покупців, не здатних пручатися, бажанню купити.

·        брехня шахрайство. Деякі продавці навмисно створюють в інтернеті рекламні оголошення, що вводять покупців в оману. Часто перебільшуються переваги продукту, його працездатність або "роздрібна ціна". Деякі некомерційні організації роблять вигляд, що проводять наукові дослідження, а насправді збирають інформацію про цільових споживачів.

·        вторгнення в особисте життя. Коли відбувається замовлення по інтернету чи телефону, компанії пропонують заповнити анкету, яка містить перелік питань, що розкривають всю необхідну інформацію про покупця. З одного боку це є позитивно, оскільки споживачу будуть пропонуватися товари та послуги, які повністю задовольняють його потреби. Але, з іншої сторони, так звані списки клієнтів і їх особові картки можуть бути об’єктом продажу серед інших організацій, підприємств [6].

Як бачимо, розвиток інтернет – маркетингу має багато проблем в інтернет середовищі України. Головною проблемою на сьогодні залишається мала кількість людей, які користуються інтернетом та їх необізнаність з таким поняттям як «інтернет – маркетинг». Також характерним залишається те, що українське населення мало довіряє інтернет – магазинам, інтернет – замовленням, які в більшій мірі є просто ілюзією надання послуг чи продажу товару.

Для України інтернет – це ідеальний спосіб заробити грошей на основі візуального обману, а не новий етап розвитку маркетингу.

Щоб розвивати інтернет – маркетинг необхідно позбутися «липових» організацій, які обманюють населення. В розвитку цього типу маркетингу можуть допомогти наступні заходи:

·        підготовка кваліфікованих фахівців з питань організації та розвитку інтернет – маркетингу для окремих організацій, підприємств.

·        залучення дизайнерів та психологів при розробці сайтів, для кращого і позитивного їх сприйняття користувачами.

·        розвиток інтернету слід орієнтувати на європейські стандарти, де інтернет із швидкістю менше за 100 Мб/с є безкоштовним для населення. Це буде стимулювати розвиток не тільки інтернет – маркетингу, із появою більшої цільової аудиторії, але й розвиток нових форм бізнесу в інтернеті.

·        забезпечення кращої безпеки при здійсненні купівельних трансакцій чи підписанні договорів.

·        проведення тренінгів, які б допомогли підготувати населення до вступу в нове віртуальне суспільство, із своїми правилами, бізнесом, способом життя.

·        обмеження дій інтернет – компаній при оформленні в них договору купівлі – продажу товарів, з метою забезпечення не втручання даних компаній в особисте життя споживачів (клієнтів).

Реалізація даних заходів формує хорошу перспективу розвитку не тільки інтернет – технологій, але й інтернет – бізнесу, і як наслідок, інтернет – маркетингу. Однак, тут слід ще врахувати й те, що дана перспектива орієнтована більше на молоде покоління України, яке є більш прийнятним до введення нововведень.

З розвитком інтернет – маркетингу онлайнові служби надають ряд переваг для споживачів, маркетологів та самих підприємств.

По-перше, є 4 основних переваг, які вони дають потенційним покупцям:

1.     зручність. Споживачі можуть замовляти товари 24 години на добу поза залежністю від того, де вони перебувають.

2.     інформація. Покупці можуть знайти велику кількість порівняльних даних про компанії, продукти й конкурентів, не залишаючи при цьому свого будинку або офісу. Вони можуть сфокусувати свою увагу на таких об'єктивних критеріях, як ціна, якість, термін служби й наявність у продажі.

3.     менше переживань. При використанні онлайнових служб покупцям не доводиться спілкуватися віч-на-віч із продавцем, піддаватися впливу переконуючих і емоційних факторів.

4.     конфіденційність. Через Інтернет можна робити покупки інкогніто [3].

По-друге, онлайнові служби дають певні переваги й маркетологам:

·        швидке пристосування до ринкових умов. Маркетологи можуть швидко додавати продукцію у свої асортименти, міняти ціни й описи товарів.

·        менші витрати. Інтернет реклама набагато дешевше реклами в традиційних ЗМІ.

·        побудова взаємин. Маркетологи можуть аналізувати відповіді своїх покупців, одержуючи про них додаткову інформацію.

·        охоплення аудиторії. Можна підрахувати, скільки чоловік відвідали сайт компанії, скільки з них зупинилися на певному місці цього вузла. Ця інформація допомагає маркетологам поліпшувати свої пропозиції й рекламу [3].

По-третє, існують відчутні переваги, які одержують підприємства:

1.     розширення ринку. Фірма ставить собі на мету освоєння нових сегментів ринку.

2.     залучення уваги. Фірма прагне стати більш доступною для своїх споживачів і збільшити частку завойованої уваги споживачів.

3.     підвищення рівня реагування. Фірма бажає збільшити реакцію на запити споживачів.

4.     нові послуги. Фірма хоче за допомогою Інтернету запропонувати клієнтам нові послуги.

5.     зниження витрат. Фірма має намір знизити витрати на виробництво й продаж товарів і послуг, шляхом зниження трансакційних витрат.

Як бачимо, розвиток інтернет – маркетингу надає багато переваг для всіх суб’єктів ринкових відносин, створюючи при цьому новий ринок збуту продукції, інтернет – ринок. Інакше кажучи, всі учасники ринку інтернет - послуг повинні розглядати заходи в інтернеті як частина маркетингової стратегії підприємства.

Висновки. У цілому ж можна сказати, що використання інтернету в Україні сьогодні стосується майже всіх аспектів маркетингової діяльності дуже багатьох підприємств, причому його роль постійно збільшується. Базою цього використання служать і традиційні інструменти маркетингу, які стають у мережі більше ефективними, а також нові можливості, надавані інтернетом.

Поступово з модної іграшки, інтернет перетворюється в один з інструментів для ведення бізнесу. Все більше число некомп'ютерних компаній починає використати нові можливості, що відкриваються при грамотному застосуванні нових технологій.

З'явився ряд українських компаній, якими був накопичений практичний досвід використання інтернету у бізнесі з урахуванням національних особливостей. Саме завдяки накопиченому досвіду ці компанії можуть виступати у формі кваліфікованих консультантів, робота з якими дозволить уникнути помилок на всіх стадіях ведення бізнесу в інтернеті, здебільшого вчинених через недостатній досвід.

Україна має хороший потенціал розвитку інтернет – маркетингу на своїй території, для нас це ще новинка, але з кожним днем ця новинка займає все більше місце в реальному бізнесі. Такий тип маркетингу тільки стимулює виробничу сферу, а за одне й сферу послуг, яка повинна обслуговувати інтернет – мережу. А це в свою чергу є значною перевагою у розвитку самої економіки.

Незважаючи на всі складності, все більше число компаній включають інтернет - маркетинг у перелік використовуваних інструментів. Причому все більше число фірм використає інтернет на всіх етапах своєї діяльності. Для багатьох компаній питання вже полягає не в тім, чи варто використати інтернет, а в тім, який бюджет на це виділити і як його розподілити.

Підривний ріст числа користувачів інтернету, у першу чергу за кордоном, відкрив нові можливості по взаємодії з потенційними клієнтами й вивів інтерактивний маркетинг на якісно новий рівень. На цьому рівні Україна може досягнути значних результатів, потрібно тільки подолати недоліки і стимулювати розвиток інтернет – маркетингу.

 

ЛІТЕРАТУРА

1.     Багрин Ю. Интернет как новый маркетинговый канал // Маркетинг и реклама. — 1999. — № 11 — 52 с.

2.     Длигач А., Писаренко Н. Маркетинговые исследования в разработке стратегий // Маркетинговые исследования в Украине. ― 2007. ― № 2. ― 67.

3.     Дубинский І. Розвиток інтернету в Україні відкриває нові можливості для маркетингових досліджень/ І. Дубинский// Маркетинг в Україні. – 2009. - № 3. – С. 11 – 13.

4.     Ковальчук С. Сучасний «партизанський маркетинг»/ С. Ковальчук, О. Тябіна// Маркетинг в Україні. – 2009. - № 5. – С. 38 – 40.

5.     Литовченко І. Л. Інтернет – маркетинг як інструмент антикризових програм підприємства/ І. Л. Литовченко// Маркетинг в Україні. – 2009. - № 5. – С. 49 – 53.

6.     Окландер М. А. Комплекс Інтернет – комунікацій в маркетингу/ М. А. Окландер, І. Л. Литовченко// Маркетинг в Україні. – 2008. - № 10. – С. 29 – 35.

7.     Полонець В. М. Реалізація маркетингових стратегій в інтернеті: проблемні зони та шляхи їх подолання // Маркетинг в Україні. ― 2008. ― № 4. ― 22 с.

8.     Пилипчук В. П., Литовченко І. Л. Стратегічне планування в мережі Інтернет // Маркетинг в Україні. ― 2008. ― № 6. ― 56 с.