История / 1. Отечественная История

Фрондзей Я.Р.

Черкаський державний технологічний університет, Україна

Інтернет як складова інформаційної діяльності жіночих організацій України на сучасному етапі

Сучасний характер досліджуваної нами проблеми обумовив потребу використання ресурсів Інтернету, так як більшість жіночих організацій розміщують найбільш повну інформацію про власну діяльність на сторінках електронних версій журналів та газет, в онлайнових інтернет-виданнях, на сторінках віртуальних журналів. Важливим засобом впливу міжнародних організацій на функціонування жіночого руху в Україні є сучасні інформаційно-комунікативні технології, адже завдяки Інтернету сьогодні в жінок з’явилася можливість відкритого спілкування, обміну досвідом з певної проблематики.

Власні сайти мають такі жіночі організації як Всеукраїнське жіноче народно-демократичне об’єднання „Дія”, Обласна жіноча інформаційна служба Кіровограда, Харківське жіноче об’єднання „Сфера”, Міжнародна громадська організація „За рівновагу у суспільстві”, Харківська міська громадська організація „Світ жінок”, Київська міська громадська організація „Товариство жінок м.Київ”, Організація солдатських матерів України, громадська організація „Жіночий інформаційно-координаційний центр”, бдагодійний фонд „Материнство”, Донецька обласна ліга ділових жінок, Миколаївська міська громадска жіноча організація „Дар життя”, Союз жінок України „За мйбутнє дітей”, Всеукраїнська громадська організація жінок-банкірів „За гармонійний розвиток суспільства”, Харківська жіноча організація „Крона”, Київська обласна громадська організація „Жіноча селянська ліга „Оріана”, Всеукраїнська асоціація жінок „Славія” тощо.

Прикладом може слугувати Кіровоградська обласна інформаційна служба з актуальних питань жіноцтва (ОЖІС) – громадська неприбуткова організація, заснована та зареєстрована в 1996 році групою жінок з обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д.І. Чижевського з метою створити надійну інформаційну базу з усіх аспектів та напрямків жіночого руху, координувати зусилля жіночих організацій області з активізації дій заради досягнення реальної рівноправності в усіх сферах життя.

Головними завданнями служби є: забезпечити право на вільний доступ до інформації, сприяти вільному розповсюдженню інформації; створити бази даних, розвивати дослідження з гендерних питань, розповсюджувати результати цієї роботи; пропагувати політику рівних можливостей в соціальному, економічному, політичному і культурному житті України, підвищувати самосвідомість жінок, їх соціальний статус; підтримувати і розвивати прямі міжнародні контакти і зв’язки.

Принцип загальнодоступності інформації набув за останні роки домінуючого значення в основних міжнародних програмах. Це обумовлено намаганням міжнародних організацій забезпечити продеклароване право кожної жінки будь-якої країни світу на отримання інформації за своїм вибором незалежно від державних кордонів. Таке право на інформацію було зафіксовано ООН у 1948 році в Декларації прав людини і підтверджено через 18 років у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права.

Саме на сторінках сайтів громадських жіночих організацій міститься детальна інформація про проекти, в яких беруть дієву участь жіночі організації. Зокрема, це такі проекти як „Права людини – права жінок” за підтримки Канадсько-Українського Гендерного Фонду;  проект „Жінка і суспільство” за підтримки Жіночого Консорціуму ННД-США; проект  „Створення та відкриття Інтернет-класу для жінок” за підтримки Всесвітнього Жіночого Фонду;  проект „Проведення Міжнародної українсько-американської конференції з питань жіночого лідерства” за підтримки Корпусу Миру (США);   проект „Семінари з жіночого лідерства” за підтримки Національного Фону Демократії США; проект „Гендер-Портал Україна” та створення українського інформаційного каталогу Інтернет з тендерних питань за підтримки Міжнародного Фонду „Відродження”; проект  „Попередження домашнього насильства" за підтримки Корпусу Миру;  проект  „Громадські ініціативи у подоланні насильства в сім'ї: співпраця державних і неурядових організацій" за підтримки Жіночого Консорціуму України.

Міжнародні організації („Програма рівних можливостей „ПРООН”, „Вінрок Інтернешнл” (США), „Агентство розвитку США”, „Канадське Агентство з розвитку”, „ТASIC”, „Жіночий консорціум України”, „Ла Страда”, „Християнський дитячий фонд”) реально впливають на взаємодію жіночих організацій з владними структурами, а саме: вони забезпечують правову просвіту щодо механізмів відстоювання рівних прав. У цьому плані ефективною є діяльність онлайнових юридично-консультативних центрів, ініційованих міжнародними жіночими організаціями, які безпосередньо опікуються проблемами надання юридичної допомоги населенню, та грантова підтримка програм гендерного спрямування.

Вважаючи на вище сказане, можемо констатувати, що інтернет-видання громадських організацій торкаються тих питань, які не залишають читацьку аудиторію байдужою, а сприяють розвитку діалогу, що свідчить про важливість і гостроту обговорюваних проблем і необхідність їх вирішення. Серед основних проблем, висвітлених в Інтернеті, виокремимо наступні: усунення соціальних перекосів як щодо жіночої  емансипації, так і патріархальних поглядів на роль жінки у суспільстві; здійснення засобами мас-медіа відповідного тиску на владні структури, долаючи відчуженість жінок від влади і нерозвиненість індивідуального начала; розміщення новин щодо діяльності жіночих організацій; відображення і формування образу сучасної жінки; вираження і зясування запитів жінок, їх потреб та інтересів; вироблення правильного розуміння призначення жінки в суспільстві.

Література:

1.      Портал „Жіночі організації України” // http://www.uwf.kiev.ua.

2.     Сидоренко О.Жіночі організації України: тенденції становлення // www/vlada.kiev.ua/women/zhruk.htm.