Економічні науки/3. Фінансові відносини

 

Костишина О.Я., Жиленкова К.Є.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Кредитування малого підприємництва в Україні

 

Питання кредитування малого підприємництва на сучасному етапі розвитку економіки України заслуговує особливої уваги, бо завдяки своїй досить значній чисельності ці суб’єкти господарювання забезпечують робочими місцями значну частину населення, а в результаті виникнення нових малих підприємств відбуваються зміни рівня конкуренції на різних сегментах ринку.

Малий бізнес прийнято вважати найбільш гнучким та легко пристосованим до економічних змін, де забезпечення позиковими фінансовими ресурсами здійснюється саме через банківське кредитування, а це, безумовно має широке коло практичних питань, з якими  стикається мале підприємництво в нашій країні.

Метою дослідження є визначення основних показників розвитку малого бізнесу на основі особливості шляхів кредитування в Україні.

В науковій літературі питанню проблем і перспектив кредитування малого бізнесу присвячено праці багатьох вітчизняних та закордонних вчених, серед яких Є.А. Бобров, О.Л. Малахова, Л.В. Мельник, М.Ю.Омелянович,             О.М. Селінкова, О.М. Ткачук.

Згідно з національним законодавством України, малими (незалежно від форми власності) визнаються підприємства, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік не перевищує п'ятдесяти осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період не перевищує суми, еквівалентної п'ятистам тисячам євро за середньорічним курсом Національного банку України щодо гривні [1].

Статистичний аналіз основних показників розвитку малих підприємств в Україні за з 2002 - 2007 рр., який представлений у таблиці 1, дає наочне уявлення про стан розвитку малих підприємств за останні шість років.

Таблиця 1. - Основні показники розвитку малих підприємств

Рік

Кількість  малих підприємств, одиниць

Кількість  малих підприємств у розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення, одиниць

Середньорічна кількість зайнятих працівників на малих підприємствах, тис.осіб

Середньорічна кількість найманих працівників на малих підприємствах, тис.осіб

Частка найманих працівників на малих підприємствах у загальній кількості найманих працівників на підприємствах – суб’єктах підприємництва

Частка малих підприємств у загальному обсязі реалізованої продукції, робіт, послуг

2002

253791

53

1932,1

1918,5

18,9

6,7

2003

272741

57

2052,2

2034,2

20,9

6,6

2004

283398

60

1978,8

1928,0

20,2

5,3

2005

295109

63

1890,4

1834,2

19,6

5,5

2006

307398

66

1816,6

1746,0

19,0

4,8

2007

324011

70

1748,1

1674,2

18,4

4,4

 

Безперечним є те, що більшість малих підприємств відчувають потребу у кредитуванні – залученні позикових коштів для поточної діяльності. Проте в Україні є не багато банків, які спеціалізуються на наданні кредитів малому бізнесу, серед них: ЗАТ КБ «ПриватБанк», АКІБ «УкрСиббанк», ОАТ «СЕБ Банк», ОАТ «БМ Банк», АБ «УкрБізнесБанк».

На практиці тільки десята частина суб’єктів малого підприємництва розглядається банками у якості потенційних позичальників, що пояснюється такими особливостями їх кредитування як:

·  високий рівень витрат на розгляд та оформлення короткострокового кредиту при незначних строках кредитування, за який неможливо досягнути бажаної рентабельності відсоткової ставки;

·  відсутність розвиненої систему регулювання ризиків, пов’язаних з наданням подібних позик;

·  велика абсолютна кількість наданих кредитів, що є достатньо трудомістким в управлінні.

Науковці виділяють такі стримуючі фактори з боку підприємців:

·        низький рівень конкурентного середовища на ринку банківського кредитування малих підприємств, що впливає на стабільно високий розмір відсоткових ставок та коротких строках користування позиковими коштами;

·        відсутність прозорості економічної діяльності бізнес-співтовариства, низька податкова культура підприємців, що затрудняє можливість об'єктивно відображати результати фінансово-господарської діяльності;

·        складність аналізу результатів діяльності малих підприємств;

·        відсутність відповідного рівня розробки бізнес-планів, що надаються для розглядання позичальником;

·        нестача або повна відсутність у потенційних позичальників майна, що приймається банками у якості високоліквідного забезпечення наданих кредитів;

·        високий рівень ефективних відсоткових ставок, що не зіставляються з прибутковістю діяльності, що потребує вкладень і фінансування позиковими коштами;

·        відсутність необхідного рівня грамотності потенційного позичальника, що затрудняють оперативний аналіз та підготовку пакету документів, що необхідні для отримання кредиту.

Ще одним фактором, що негативно впливає  на ефективність кредитування малого бізнесу України є відсутність відповідного законодавства, що передбачало б державну підтримку даного сектору економіки.

Для розвитку сектору економіки, що розглядається, доцільним є створення пільгового рефінансування кредитів малого та середнього бізнесу за рахунок бюджетних коштів, при цьому рефінансування передбачається здійснювати на основі зворотності у вигляді податкових надходжень, які повинні дорівнювати сумі отриманих кредитних компенсацій.

На державному рівні також повинна бути сформована нормативно-правова база, що дозволяла б прорахувати, проаналізувати та знизити всі існуючі ризики, підвищити гарантії повернення позик, сприяти розвитку практики поручительства усередині бізнес-співтовариств.

Серед інших заходів з боку держави, проведення яких підвищило б ефективність кредитування суб’єктів малого підприємництва можливо виділити такі як: проведення грамотної роботи зі ставками рефінансування та мінімізація вартості кредитів з боку центрального банка; оптимізація системи оподаткування суб’єктів малого бізнесу; створення умов для підвищення рівня легальності діяльності малого підприємництва; надання малому бізнесу субсидій на компенсацію частини сплачуваних процентів; створення спеціалізованих організацій, для надання консультацій підприємствам сектора що розглядається у оформленні необхідної документації, розвиток та остаточне використання інформації, поданої у бюро кредитних історій.

Проведене дослідження дало змогу зробити висновки що, розвиток малого підприємництва в цілому забезпечує динамічне зростання економіки країни та підвищення добробуту населення. Основною проблемою підприємств цього сектору є фінансування та кредитування. Для вирішення цього питання необхідна державна підтримка малого бізнесу, перш за все за рахунок створення відповідної нормативно-законодавчої бази, бюджетного рефінансування підприємств.

Література:

1.   Піскунова О.В. Аналіз та оцінка фінансових ризиків діяльності малих підприємств //Фінанси України. – 2007. - №8, ст. 113-120

2.   Неделько І.Г. фінансування розвитку сектору малого бізнесу //Фінанси України. – 2007. - №1, ст. 103-108

3.   www.ukrstat.gov.ua