СУТЬ ІНФЛЯЦІЇ ТА ІНФЛЯЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ В УКРАЇНІ В УМОВАХ СВІТОВОЇ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ

Найефективнішим індикатором “здоров’я” економіки країни є її фінансовий стан. Адже фінансова система забезпечує не тільки взаємозв’язки в економіці, вона є одним з найвпливовіших важелів макроекономічного регулювання, інструментом, за допомогою якого уряди мають змогу регулювати економічним розвитком. Саме тому діяльність виконавчої влади кожної країни спрямована на забезпечення стабільності фінансово-кредитної системи та фінансового стану в цілому. Запорукою цього, серед іншого, має бути стан “керованості” інфляційними процесами. Необхідність в цьому викликана тим, що інфляція не лише призводить до важких соціально-економічних наслідків – за умов інфляції витрачається ефективність дії та відбувається деформація інструментів макроекономічного регулювання.

Проблемами дослідження інфляційних процесів, їх суті та наслідків займалися багато визначних зарубіжних та вітчизняних науковців, таких як С. Фішер, П. Самюельсон, В. Нордгауз,С. Панчишин, В. Ченінога, Р. Довбуш, С.Будаловська та ін.

Під інфляцією розуміють зростання загального рівня цін у країні впродовж певного періоду часу, що супроводжується знеціненням національної грошової одиниці. Рівень інфляції вимірюють за допомогою індексів цін (найчастіше споживчих та виробників, тощо). Через складність та багатогранність інфляційних процесів, дослідникам з різних економічних шкіл не вдається досягти спільної точки зору на причини її виникнення. В різних розділах економічної науки інфляція розглядається дещо по різному — в макроекономіці як зростання цін, а з точки зору теорії грошей це їх знецінення. Однак слід розуміти, що це лише дві сторони одного явища. Збільшення грошової маси (створення нових грошей) може призводити до зростання цін, однак, через складну природу ціноутворення, співвідношення між кількістю нових грошей та цінами не лінійне. Окрім збільшення грошової маси існують інші причини зростання цін, а отже й інфляції.

Основними соціально-економічними наслідками інфляції є перерозподіл майна і доходів між різними групами населення, падіння рівня життя народу та зниження ефективності функціонування національної економіки. Інфляція звужує мотиви до трудової діяльності, тому що вона підриває можливості нормальної реалізації цінових заробітків. Інфляція, особливо в умовах істотного росту цін, підсилює соціальну диференціацію населення, розрив між крайніми групами одержувачів доходів. Вона також звужує можливості нагромадження. Заощадження в ліквідній формі скорочуються, частково приймають натуральну форму — купівля нерухомості, золота тощо. Співвідношення між споживаною й заощаджуваною частинами доходів, зрушується убік споживання.

Інфляція послабляє позиції владних структур. Прагнення державних органів одержати за допомогою емісії додаткові засоби для рішення невідкладних завдань має своїм наслідком ріст невдоволення, посилення тиску з боку різних соціальних груп з метою збільшення заробітків, одержання додаткових пільг і субсидій. Знижується довіра до програм і заходів, що намічаються і проводяться урядом. Реакція населення на погіршення умов на споживчому ринку, у виробництві приймає нерідко досить гострі форми.

Основні негативні наслідки інфляції давно вже проявляються в Україні, а особливо сьогодні, в умовах світової фінансової економічної кризи.

Згідно з оцінками фахівців, у вітчизняній економіці закладено сильний інфляційний потенціал. Повільний вплив економіки України із трансформаційного спаду, її неефективна галузева структура, рівень монополізації, величезний державний борг і дефіцит бюджету загрожують відносній стабільності у сфері цін. Для ліквідації інфляційного потенціалу уряд має прискорити проведення реформ, акцентуючи увагу на структурній перебудові національної економіки та всебічному стимулюванні ринкових відносин та швидкого економічного зростання.

Так, за даними Державного комітету статистики України, інфляція в Україні в січні-травні 2009 року склала 7,4%. Згідно з повідомленням, в травні інфляція сповільнилася до 0,5% з 0,9% у квітні, 1,4% в березні, 1,5% - лютому і 2,9% - січні поточного року. За даними Держкомстату, в травні 2009 року по відношенню до травня 2008 року інфляція склала 14,7%. У травні в порівнянні з квітнем поточного року на споживчому ринку ціни на продукти харчування і безалкогольні напої виросли на 0,3%. Найбільше (на 6,5-3,1%) подорожчали цукор, м'ясо птиці і овочі. На 1,2-0,2% виросли в ціні безалкогольні напої, соняшникова олія, фрукти хліб і хлібопродукти. Знизилися ціни на молоко і молочні продукти, тваринні жири, масло, рибу і продукти з риби, яловичину і свинину на 2,7-0,2%.

За даними Держкомстату, в травні ціни (тарифи) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива виросли на 0,1%. В охороні здоров'я ціни виросли на 0,9%, що, насамперед, зумовлено подорожчанням санаторно-курортних і амбулаторних послуг на 2,3% і 1,3% відповідно. У травні поточного року зростання цін на транспорті в цілому склало 1,1%, в першу чергу воно зумовлене подорожчанням палива і паливно-мастильних матеріалів на 2,5%. У той же час подешевшали перевезення авіатранспортом на 2,3%.

На завершення можна сказати, що суттєво поліпшити ситуацію можна лише за умов комплексного впровадження заходів анти інфляційного регулювання. Адже економіку будь-якої країни слід розглядати як систему, організм з обмеженою кількістю прямих та опосередкованих зв’язків. Механізм дії інфляційних факторів залежить від співвідношення багатьох економічних процесів – внутрішніх і зовнішніх. Саме тому без системного підходу, без комплексного оздоровлення фінансової ситуації, що мають бути узгоджені з конкретними національними особливостями, конкретними змінами процесів у кожній ланці економічної системи країни, їх розвитком протягом незупинного плину часу. Інакше, якщо засоби щодо оздоровлення економічної ситуації використовуються частково, то результат нагадуватиме лише тимчасову “косметичну” операцію.

Заходи по оздоровленню фінансової ситуації в Україні можуть дати позитивні результати лише за умов початкового, обов’язкового і суттєвого оздоровлення фінансів базової ланки економіки – фінанси підприємств та організацій, ефективного стимулювання ділової активності та підприємництва, продукуючого процесу.

Список використаної літератури:

1.                Панчишин С. М. Макроекономіка: Навчальний посібник. — 3. — К.: Либідь, 2005. — 616 с.

2.                Савчук М. Інфляція в Україні: витоки і сучасний стан // Економіка

     України.- 2005.- № 2.- С.9-18.

3.                Воробйов Є.М. “Економічна теорія”: - Київ – Харків: 2001.

4.                Сайт Державного комітету статистики. - www.ukrstat.gov.ua.