Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Красножон Т.Г., Пильтяй О.М.

 

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Психолого-педагогічні основи використання інформаційних і комунікаційних технологій у навчальному процесі

 

У сучасних умовах інтенсивного розвитку ІКТ виникає необхідність у створенні іншого освітнього середовища. Нині актуальним є питання використання програмно-методичних і телекомунікаційних засобів у навчальний процес середньої загальноосвітньої й вищої школи і зокрема, процес вивчення природничо-математичних і загальнотехнічних дисциплін.

Сучасні мультимедійні комп’ютерні програми й ІКТ відкривають тим, хто навчається, доступ до нетрадиційних джерел інформації – електронних підручників, освітніх Web-сайтів, систем дистанційного навчання тощо, це дає можливість підвищити ефективність розвитку пізнавальної самостійної діяльності й дати нові можливості для творчого зростання учнів і студентів.

Розвиток ІКТ йде настільки швидко, що наявні педагогічні дослідження не встигають проаналізувати нові методи, форми і засоби навчання природничо-математичних і загальнотехнічних дисциплін.

Аналіз сучасної науково-методичної літератури свідчить про тенденцію все більш широкого використання інформаційних технологій у навчальному процесі ВНЗ. Освіта – це така сфера діяльності людини, яка завжди чутливо реагує на різні способи подання інформації. Саме так до сфери освіти увійшли кіно-, відеофільми, касети з магнітофонними записами, а нині активно впроваджуються ІКТ. Питанням інформатизації сучасного навчального процесу й основам використання інформаційних технологій під час навчання різних предметів присвячена значна кількість досліджень.

Проблемам використання інформаційних технологій у навчальній діяльності присвячені роботи Г.А. Бордовського, Р.С. Гуревича, А.М. Довгялло, І.Б. Горбунової, В.О. Ізвозчикова, М.Ю. Кадемії, В.І. Клочка, Л.Л. Коношевського, С.В. Панюкової, І.В. Роберт, А.В. Смірнова, В.І. Сумського та ін.

Роль і місце інформаційних технологій у навчально-пізнавальній діяльності та вплив на психіку людини досліджувалися у роботах Б.С. Гершунського, В.В. Рубцова, О.Н. Тихомирова та ін.

Практично всі дослідники приходять до єдиного висновку про високу ефективність використання ІКТ в навчальному процесі.

Одним з перших філософських досліджень, присвячених інформатизації процесу навчання, є дослідження Т.П. Вороніної. Науковець помітила, що ІКТ упроваджуються в процес навчання без „відповідних теоретичних розробок”, „часто без необхідного педагогічного осмислення і творчої підтримки”.

Б. Беренфельд виділяє п’ять функціональних можливостей використання телекомунікацій в освіті:

1. Теледоступ. Доступ до баз даних, різних електронних бібліотек і довідників.

2. Електронні публікації.

3. Телеприсутність.

4. Теленаставник, віртуальний учитель.

5. Телеспівробітництво, робота над проектами.

„Інформаційна технологія” – загальний термін, який використовують для посилань на всі технології, зв’язані зі створенням, обробленням, збереженням, використанням, пересиланням і керуванням інформацією.

Інформаційні технології в освіті – це освітні технології з використанням комп’ютерів. За визначенням А.В. Смірнова „…інформаційна технологія – технологія обробки, передавання, розповсюдження і представлення інформації за допомогою електронно-обчислювальних машин, створення обчислювальних і програмних засобів”.

Нині в літературі часто зустрічається термін „інформаційна технологія навчання”. Із усіх понять, що розглядаються, це поняття є найбільш широким і загальним. Коротко розглянемо історію його становлення. З цією метою проаналізуємо поняття „інформаційна технологія” і „технологія навчання”. Спочатку в літературі з’явився термін „технологія навчання”. Його поява була пов’язана з широким застосуванням у процесі навчання різноманітних технічних засобів. Їх впровадження у навчальний процес вимагало застосування своєрідних методичних прийомів. Тому за аналогією зв’язки „техніка – технологія” з’явилася зв’язка „технічні засоби навчання (техніка для навчання) – технологія навчання”.

Нині в психолого-педагогічній літературі набув широкого застосування термін „інформаційна технологія”. Поява цього терміну пов’язана з широким впровадженням у виробництво, науку, освіту та інші галузі діяльності людини комп’ютерів – універсального засобу збирання, зберігання, оброблення і представлення інформації.

Інформатика – це фундаментальна технічна наука, що систематизує способи створення, оброблення і передавання інформації засобами обчислювальної техніки, а також принципи функціонування цих засобів і методи управління ними.

Із цього визначення видно, що інформатика дуже близька до технології, оскільки відповідає на питання: як?

        приймати і зберігати інформацію?

        обробляти інформацію і перетворювати її у форму, зручну для людини?

        застосовувати обчислювальну техніку з найбільшою ефективністю?

        застосовувати досягнення інших наук для створення нових засобів обчислювальної техніки?

        управляти технічними засобами за допомогою програм?

Тому не випадково предмет, вивченням якого займається інформатика нерідко називають „інформаційною технологією” або „комп’ютерною технологією”.