О.М.Клібанська, О.Л.Толкач, Г.Є.Літвіненко

Київський національний університет технологій та дизайну

(м.Київ, Україна)

МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ КОМПЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ПРИ СТВОРЕННІ МОДЕЛЕЙ ГІДРОКОСТЮМІВ ДЛЯ ВІДПОЧИНКУ

Дана стаття присвячена аналізу розробки моделей гідрокостюмів (ГК) з неопрену різної кольорової гами. Колір залежить від умов експлуатації ГК. Для скорочення часу розробки та оптимізації їх моделей в статті рекомендовано використовувати компютерні технології.

Постановка проблеми. Сучасні дослідження неможливо уявити без використання комп’ютерних технологій. Передумовою створення будь-якого товару є задоволення людських потреб: як фізичних, так і духовних [2,5]. Для отримання бажаного результату необхідно пройти певні етапи: проектування, конструювання, моделювання, виготовлення, випробування. Але при використанні компютерних програм ефективність проходження етапів значно підвищується [3].
Аналіз досягнень і публікацій. Як відомо, безперервний розвиток техніки і технології приводить до пришвидшення розробки моделей, їх обігу. Найважливішими факторами, які впливють на заміну одного виду товару на інший – є удосконалення та використання технології і мода. 
Будь-яка галузь промисловості в сучасних умовах нежиттєздатна, якщо вона не розвивається і не удосконалюється. Сучасні технології автоматизованого проектування вимагають постійного удосконалення теорії і практики запису форми і конструкції об’єктів, що складаються з частин. 
Постановка задачі. Розвиток компютерних технологій привів до активного використання програм у вирішенні задач розробки та проектуванні спеціального одягу. Вдосконалення спеціальних програм дало змогу підвищити можливості створення конкурентоспроможних моделей гідрокостюмів (ГК). 
Результати та їх обговорення. Велике значення при розробці моделей має колір матеріалу. Використання неопрену різної кольорової гами залежить від умов, в яких експлуатується ГК, виготовлений з даного матеріалу [1]. Так, наприклад, якщо ГК призначений для підводного полювання, колір неопрену не повинен радикально відрізнятися від гами водного середовища. В залежності від виду та важкості роботи, розробляють різні моделі і конструкції ГК. Застосування компютерних технологій використовується при розробці ГК на НВП Катран. Приклодам є розробка програмного забезпечення для спеціального одягу "Конкорт", "Акватік" і ін. 
Проведено розробку вихідних конструкцій одягу з урахуванням особливостей будови тіла людини. Індивідуальні особливості тіла людини базуються на його розмірах і формі [2]. Ці розміри є вихідною інформацією для розробки конструкції моделей.
Відтворення інформації при розробці і створенні костюму людини потребувало розробки інформаційної моделі, яка була автоматизована з використанням існуючих математичних методів. Було розроблено програмне забезпечення з використанням гіпертекстової форми. 
Гіпертекстова система для матеріалу дозволяє включити інформацію у текстовій і графічній формі. Гіпертекстова форма вимагає розробити програму для створення моделей, використовувати методи програмування мікроконтролерів фірми INTEL. Обрана програма повинна працювати в графічному режимі. Управління програмою здійснюється за допомогою маніпулятора без використання клавіатури. Це дозволить значно скоротити час розробки моделей. На сторінці може розміщуватись основний обєкт, зображення моделей, рисунок і текст. За необхідності можна змінювати конструкцію моделі, доповнювати її різними елементами, що ускладнюють конструкцію. Тому можна різко скоротити час створення колекції моделей для відпочинку, дайвінгу та серфінгу. 
Використання гіпертексової форми дало змогу побудувати розгортку поверхні тіла людини. Розгортка побудована на сукупності окремих ділянок поверхні тіла з використанням методів нарисної геометрії. Розроблено функціональну модель побудови конструкції на типові фігури, визначено характеристику типової фігури за допомогою використання ЕОМ. Велике значення має раціональне використання матеріалів для виготовлення ГК, розроблено систему економних витрат матеріалів. Оскільки матеріали, що використовуються, дуже дорогі – розроблено ряд моделей експериментальних розкладок, раціональний розрахунок відрізів у настили з метою економії часу. 
За допомогою ЕОМ експлуатуються рішення для утеплення ГК, що важливо для ГК для підводного полювання. Для забезпечення високої міцності та зручності одягання використовується неопрен переплетення ластик, гладь або комбінованого. Такий пакет гарантує не менше 500 занурень, до розриву полості неопрену під впливом підвищення тиску. Для глибоких занурень до 40 м рекомендується використовувати неопрен товщиною 5мм, так як погіршуються теплозахисні властивості [4]. 
При t = -15ºС ГК утеплюють хутровою прокладкою на основі трикотажного полотна. Дослідження проводились на основі неопрену товщиною 3,5,7 мм. Характеристика міцності найбільш висока у матеріалі, товщиною 5 мм. З урахуванням опису досліджень матеріалу, запропоновано декілька розкладок, які дали економію матеріалу на 10%. Це стало можливим в звязку з використанням комппютерних технологій. 
Тому, використання компютерних технологій, які відповідають сучасним вимогам, потребує знань не лише користувача, але й розробника програм.
Висновки. В результаті роботи розроблено колекцію ГК для відпочинку, яку представлено на рис. 1. 
Рис.1. Моделі гідрокостюмів для відпочинку
Література. 

1.Толкач О.Л., Літвіненко Г.Є. Аналіз впливу кольорової гами гідрокостюму на психіку дитини з пошкодженням опорно-рухового апарату//Міжвідомчий науково-практичний збірник "Прикладна геометрія та інженерна графіка". Випуск 80. – К.:КНУБА,2008 р. – 570 с.

2.Клібанська О.М. Дослідження об’ємного стиснення неопренів для виготовлення гідрокостюмів «мокрого» типу гідростатичними силами / О.М.Клібанська// Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – №6. – С.229-232.

3.Толок А.В., Морозов Д.Н., Мыльцев А.М. Автоматизация оптимизационных задач на основе воксельных структур// Міжвідомчий науково-практичний збірник "Прикладна геометрія та інженерна графіка". Випуск 80. – К.:КНУБА,2008 р. – 570 с.

4.Зоценко Н.Н. Литвиненко Г.Є. Вивчення властивостей матеріалів для гідрокостюмів.//Наукові праці молодих вчених та студентів, 1998, частина 1.

5.Клібанська О.М. Аналіз споживчих вимог та розробка номенклатури показників якості гідрокостюмів «мокрого» типу для використання у водному середовищі / О.М.Клібанська, Л.І.Зубкова //Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. – 2006. - №4. – С.85-89.