К.е.н. Конащук В.Л.

Запорізька державна інженерна академія

ДЕЯКІ АСПЕКТИ АНАЛІЗУ МЕХАНІЗМА РЕАЛІЗАЦІЇ

ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРОЕКТУ

Прояв глобалізаційних тенденцій на сучасному етапі як на рівні світових, так і на рівні національних ринків, призводить до все більшої актуалізації проблеми конкурентоспроможності. Ефективним засобом вирішення цієї проблеми є активізація інноваційно-інвестиційної діяльності господарських суб’єктів. Організація такої діяльності та формування відповідної державної політики з її підтримки вимагає всебічного дослідження об’єктивних умов, суб’єктивних впливів, особливостей управління, факторів генерування та перебігу інноваційно-інвестиційного процесу.

З огляду на переважно проектну організацію інноваційно-інвестиційної діяльності, тобто, здійснення її у формі реалізації інноваційних чи інвестиційних проектів, важливою складовою, що забезпечує науковий супровід інноваційно-інвестиційної активності підприємств, є відносно нова наука – управління проектами. Серед вітчизняних науковців виділяється, зокрема,  придніпровська школа управління проектами, представники якої  досягли значних успіхів у дослідженнях питань економіки, організації та управління проектами переважно прикладного характеру [6,7,8]. Ці ж питання досліджуються і автором, але в рамках розробки теоретико-методологічних основ економічного механізму проектної організації інноваційно-інвестиційної діяльності.

На сучасному етапі інноваційно-інвестиційна діяльність економічних суб’єктів здійснюється переважно у формі реалізації інвестиційних проектів (інноваційні проекти з точки зору механізму реалізації можна розглядати як інвестиційні).

Основними параметрами реалізації інвестиційного проекту є ціна та термін його реалізації. Ці параметри об’єктивно детерміновані кривою ціни реалізації проекту (що є похідною від кривої попиту на підрядні ресурси в інвестиційному проекті). Оскільки крива ціни реалізації проекту характеризує залежність ціни реалізації проекту від тривалості його виконання, термін реалізації проекту є ключовим параметром.

З іншого боку необхідно зазначити, що розглядається формування параметрів реалізації проекту раціональним власником проекту, тобто суб’єктом, основною метою якого є реалізація відповідного проекту з мінімальними витратами.

На рішення раціонального власника проекту про вибір параметрів його реалізації впливають наступні фактори.

1. Фінансові можливості власника проекту. Дія цього фактору у контексті основної мети власника проекту спрямована на мінімізацію використання позичкових коштів і призводить до тенденції  наближення тривалості реалізації проекту до такого терміну, за який власник проекту здатний акумулювати власні та залучені кошти в обсягах, що виключають (або майже виключають) необхідність використання позичкових коштів.

2.  Інфляційні очікування. Дія цього фактору у контексті основної мети власника проекту спрямована на мінімізацію невизначеності, яка є наслідком інфляційних процесів, і призводить до тенденції  наближення тривалості реалізації проекту до терміну, за якого ще можливе форсування робіт без подорожчання підрядного ресурсу (коли додаткові витрати виконавця проекту на форсування робіт незначною мірою перевищують середню ринкову ціну підрядного ресурсу).

3.  Конкуренція. Дія цього фактору у контексті основної мети власника проекту спрямована на мінімізацію ризиків, які є наслідком конкурентної боротьби, і призводить до тенденції наближення тривалості реалізації проекту до мінімально можливого з технологічної точки зору терміну реалізації проекту.

В цілому вплив вищевказаних факторів є процесом об’єктивним і має суттєве, а при відсутності чи слабкості впливу суб’єктивних факторів – вирішальне значення для формування контрактних параметрів реалізації проекту. Тому виконаний позитивний аналіз цього впливу є важливою складовою теоретичної моделі економічного механізму проектної організації інноваційно-інвестиційної діяльності і буде корисним для використання в прикладних дослідженнях і практичній діяльності.

 

Література.

1.            Конащук В.Л. Теорія поведінки учасників проекту // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 189. – т. 3.

2.            Конащук В.Л. Економічна теорія і управління проектами // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 209. – т. 1.

3.            Конащук В.Л. Мікроекономічний аналіз процесу реалізації інвестиційного проекту // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 212.

4.            Конащук В.Л. Теоретична крива попиту на підрядні ресурси в умовах реалізації інвестиційного проекту // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 215.

5.            Конащук В.Л. Детермінанти попиту на підрядні ресурси в інвестиційному проекті // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 220.

6.            Павлов И.Д. Модели управления проектами. – Запорожье: ЗГИА, 1999. – 315 с.

7.            Тян Р.Б., Холод Б.І., Ткаченко В.А. Управління проектами. – Дніпропетровськ: 2000 – 221 с.

8.            Холод Б.И., Ткаченко В.А., Тян Р.Б., Чимшит С.И., Щукин А.И. Основы конкурентных преимуществ и инновационного развития. – Днепропетровск: Монолит, 2008. – 475 с.