Технические науки/6.Электротехника и радиоэлектроника

аспірант Курилова Н.Г.

Вінницький національний технічний університет, Україна

ОЦІНКА ТЕХНІЧНОГО РІВНЯ ПЕРСПЕКТИВНИХ ЗАПАМ’ЯТОВУЮЧИХ ПРИСТРОЇВ

В  теперішній час існує велика кількість типів запам’ятовуючих пристроїв  (ЗП), які використовуються в комп’ютерних системах, системах автоматичного керування, засобах мобільного зв’язку, цифрових фотоапаратах і т.ін. Вони розрізняються функціональним призначенням, принципом дії, технологією виготовлення, структурною та логічною організацією.

Основні дослідження з метою розробки перспективних ЗП ведуться в напрямках підвищення швидкодії, зменшення біту інформації, збільшення часу збереження інформації, збільшення кількості циклів запису/читання, зменшення енергоспоживання, підвищення стійкості до дії різного роду опромінень, продовження ресурсу роботи.

При оцінці технічного рівня перспективних запам’ятовуючих пристроїв будемо враховувати такі показники якості: час зберігання інформації, інформаційна ємність, час доступу (час запису/читання), допустима кількість циклів перезапису інформації, технологічність, стійкість до дії іонізуючих опромінень. Причому будемо порівнювати лише ті типи запам’ятовуючих пристроїв, які на теперішній час використовуються, широко рекламуються  і виготовляються як дослідні зразки за існуючими технологіями. Тому будемо порівнювати флеш-пам'ять на базі МДН-транзисторів з плаваючим заслоном, пам'ять на базі МНОН-транзисторів, магніторезистивну, ферорезистивну, на нанотрубках та на фазових переходах, параметри і характеристики яких наводиться у вітчизняних та зарубіжних літературних джерелах.

Якісна оцінка цих видів пам’яті зроблена в попередньому розділі, а для кількісної оцінки технічного рівня  будемо використовувати комплексний показник, запропонований в [1] і детально розглянутий в [2].

Розрахунок комплексного показника технічного рівня (КПТР) здійснюється за допомогою безрозмірних відносних показників. Нормування показників  Пij , тобто розрахунок їх відносних значень  gij,  виконується за допомогою показників базового пристрою Піб , в якості якого використовується “ідеальний” пристрій, що об’єднує в собі найкращі досягнення по всіх, без виключення, показниках, які аналізуються для відповідної групи пристроїв.

Розрахунок нормованих показників технічного рівня здійснюється за формулою [1]

  ,           .

Для однорідних елементів і пристроїв показник технічного рівня визначається за виразом

 ,

де  n - кількість показників.

Для неоднорідних елементів і пристроїв комплексний показник технічного рівня визначається так

 .

Розрахунок  нормованих показників здійснюється за тим виразом, у відповідності з яким збільшення  qij  відповідає підвищенню якості елементів. Чим менша абсолютна величина комплексного показника, тим вищий технічний рівень  j-го пристрою.

Показники технічного рівня запам’ятовуючих пристроїв приведені в таблиці 1. Вихідні дані для розрахунків взяті з вітчизняної та закордонної літератури.

 

 


   Показники

        якості тех-нічного

  рівня

Тип ЗП

 

Час збереження інформації,

років

Інфор-маційна ємність,

Гбіт

Час доступу,

нс

Допустима кількість циклів

читання/

запису

Технологічність

Радіаційна

стійкість

КПТР

Місце

 ЗП

На МОН-транзисторах з плаваючим заслоном

 

10

 

32

 

70

 

105

 

2

 

0

 

3,08

 

4

На МНОН-транзисторах

5

10

 

70

105

2

0

3,88

6

Магніторезис-тивний

15

10

 

70

1015

1

1

1,94

2

Ферорезистив-ний

10

10

10

 

106

1

0

3,79

5

На нанотрубках

10

20

70

1010

1

1

2,06

3

На фазових переходах

10

60

70

 

1012

2

2

 

1,85

1

Ідеальний ЗП

15

60

10

1015

2

2

 

 

Показники технічного рівня запам’ятовуючих пристроїв                                         Таблиця 1


Оскільки ряд показників, як видно з таблиці, мають нульові значення, то має місце матриця неоднорідних виробів і тому розрахунки показників технічного рівня Ni проводились за формулами для неоднорідних виробів. З результатів розрахунків (табл.1) видно, що ЗП на базі фазових переходів характеризуються   найменшим   комплексним   показником   технічного  рівня   і  тому   можна  зробити висновок, що саме ці ЗП є найперспективнішими, особливо коли мова йде про розробку високонадійних елементів пам’яті, стійких до дії радіаційних опромінень, які можуть працювати в умовах космосу та в місцях радіоактивного забруднення  з високим рівнем опромінення до 1Мрад [3].

Отже, проведено оцінювання технічного рівня перспективних запам’ятовуючих пристроїв за комплексним показником, який враховує їх основні параметри та характеристики. Показано, що найперспективнішими є запам’ятовуючі пристрої, які використовують фазові переходи напівпровідників з аморфного стану в кристалічний і навпаки, цей виграш забезпечується переважно за рахунок високої стійкості до радіоактивного опромінення. Найближчими до ЗП на базі фазових переходів по значенню комплексного показника технічного рівня є магніторезистивні запам’ятовуючі пристрої, які уступають лише по стійкості до дії радіоактивного опромінення.

Література:

1. Байковский В.М., Кошуба Г.В. Некоторые аспекты информационного обеспечения управления новой техникой // Методические материалы по подготовке докладов  о важнейших достижениях приборостроения. Из-во: УНИИТЭП. – 1978. – с.1-38.

2. Кичак В.М. Синтез частотно-імпульсних елементів цифрової техніки // Моногафія. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2005. -266 с.

3. Вихарев Л. Перспективные технологии производства памяти. Современное состояние // Компоненты и  технологии. – 2006.- №12.