Секція «Економічні науки»

Підсекція 10 «Економіка підприємств»

 

Гуріна Н.В.

Національний  університет  Державної податкової служби України   

Проблеми розвитку деревообробної промисловості   

 

В  умовах  розвитку   економічних    відносин   в    Україні             одним  із   приоритетних    напрямків   є   розвиток   деревообробної    промисловості,  яка є однією із складових будівельної галузі.

Причиною розвитку деревообробної  промисловості є наявність попиту   як   на   послуги,   які   надає   дана   промисловість,  так і на продукцію, яка  необхідна для будівництва та ремонту підприємств, офісів, культурно-побутових приміщень, житлових споруд.

Виробництво найважливіших видів деревообробної  продукції  зображено в табл. 1.   

Таблиця 1.  Виробництво найважливіших видів деревообробної  продукції

 

Вид продукції

Вироблено за

Темпи приросту  (збільшення, зменшення), %

Вироблено більше менше (-) ніж за

2005 р.

 Гру-день

2006  р.

2006 р.

Грудень 2006 р.

2006

до

 2005

До листо-

пада 2006 р.

До грудня 2005 р.

Деревина уздовж розпиляна чи розколота завтовшки більше 6 мм, тис. м. куб

127,0

1418,0

4,5

-7,7

-10,8

-171,0

Фанера клеєна, тис. м. куб

13,3

163,0

7,4

2,9

-5,2

-8,9

Плити деревостружкові, необроблені, тис. м. куб. ум.

143,0

1329,0

5,0

39,3

15,6

179,0

Як видно з таблиці в 2006 році, порівняно з 2005 роком  у виробництві  найважливіших видів деревообробної  продукції спостерігається збільшення в обсягу виготовлення  плит деревостружкових, які служать як облицювальний матеріал для виготовлення дверей щитової конструкції, різних перегородок.

У виготовленні продукції з деревини, а саме вікон, дверей, їх рам та порогів за період   2005 року, у порівнянні з попереднім, спостерігається   збільшення  на 1,5 млн. м. куб.   

Деревообробна промисловість в Україні має досить високий потенціал для розвитку, зокрема  до факторів, які впливають на  її розвиток   відносяться:

-         зростання будівництва, зокрема житлового;

-         наявність матеріальних ресурсів, які використовуються в деревообробній промисловості;

-         наявність дешевої, але кваліфікованої робочої сили.

До  основних  факторів, які заважають  розвитку даної галузі можна віднести:

-    значну зношеність основних засобів;

- недостаток власних коштів  для модернізації та технічного переоснащення.  Зазначені чинники призводять до технічної та технологічної відсталості підприємств.  Зокрема, кількість виготовлених верстатів для обробки дерева в 2006 р., порівняно з 2005 р., зменшилась на 1,3%, а  токарних, розточувальних, фрезерувальних - на 22,5%.

З   метою  розвитку  виробництва    конкурентної      продукції доцільно було б здійснити реконструкцію та модернізацію виробництв, використовувати    нові    технології,   які    значно    розширювали б можливості   в   обробці   деревини   та   виготовленні      продукції  з  неї, звернути увагу на збереження, примноження та ефективне використання  ресурсної     бази,    оскільки   окремі   види    природних   ресурсів  протягом багатьох років зазнавали масштабної екстенсивної експлуатації і тепер потребують   дбайливого   і   ощадливого   ставлення до себе [ С.74, 5 ].

Зокрема  це стосується і лісових ресурсів, які є основною сировинною базою для деревообробної промисловості.

Як   було    вже   зазначено,    деревообробна   промисловість    є однією    із    багатьох   складових   будівельної    галузі,   яку     можна   вважати     індикатором     інвестиційної    активності.  Тому здійснення інвестицій в дану галузь  сприяло б збільшенню будівництва житлових, культурно-побутових та адміністративних  приміщень, що в свою чергу надавало б можливість  розвитку деревообробної промисловості.        Вирішення  зазначених    проблем    дало   б    змогу    підвищити   рівень     здійснюваних інвестицій      у   деревообробну   промисловість,  який  у  2005   році, порівняно з    2004 роком, знизився   на  20,6 %.    

Отже,   розвиток    деревообробної    промисловості,   а      значить і   збільшення    випуску   її    продукції   залежать   від   наявності   матеріальних ресурсів,   але    Україна    має   не    тільки    різноманітний,   а й    потужний природно-ресурсний потенціал, ефективне використання якого дасть можливість    повністю    забезпечити    матеріальними    ресурсами     не   тільки деревообробну промисловість, а й інші міжгалузеві комплекси.

Крім того, на розвиток деревообробної промисловості значний вплив мають факти наявності кваліфікованих працівників, підвищення технічного рівня виробництва, більш ефективне використання виробничих потужностей основних засобів.

Зазначене  можна здійснити на основі реконструкцій діючих деревообробних підприємств, з використанням спеціалізованого обладнання, автоматичних та напівавтоматичних ліній вітчизняного та зарубіжного виробництва.

 

Література:

1. Статистичний бюлетень за 2006 р.

2. Статистичний щорічник України за 2005 р.

3. Бухгалтерський облік в Україні. Навч. Посібник. За ред. Р.Л. Хом’як, В.І. Лемішовського. – 4-те вид. доп. і перероб. – Львів: Національний університет  «Львівська політехніка» (Інформаційно-видавничий центр «ІНТЕЛЕКТ+» Інституту післядипломної освіти), «Інтелект-Захід», 2005. С.378-420

4. Самуельсон П. Економіка: Підручник. – Львів. Світ. 1993. – С.325.

5. Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть  /  А.С. Філіпенко, В.С. Будкін, А.С. Гальчинський та ін. – К.: Либідь, 2002. – С. 57 - 58