Секція «Економічні науки»

Підсекція 6 «Маркетинг і менеджмент»

 

Юзик Л.О.

Донецький національний  університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

 

СОЦІАЛЬНА КОНЦЕПЦІЯ ЗБУТУ: СУТНІСТЬ ТА ЗАДАЧІ

 

Концепція соціального маркетингу характерна для сучасного етапу, коли здійснюється поступовий перехід до нової парадигми соціально-економічного розвитку. Соціальний маркетинг є задоволення потреб однієї або декількох груп людей за допомогою надання послуг з просування продуктів. Причому, мається на увазі, що група, серед членів якій рухаються ті або інші продукти, має загальні для всіх проблеми, цілі і задачі. Тобто, можна сказати, що така група є соціально однорідною. Соціальний маркетинг можна трактувати і як маркетинг, усередині однієї соціальної групи, мотивацією якої є певна проблема. Причому, цілі і задачі таких однорідних соціальних груп можуть відрізнятися один від одного, оскільки, проблеми її членів виходять часто, з медичної діагностики того або іншого захворювання.

 Розширення соціальних функцій маркетингу, у тому числі й у процесі соціальної модернізації, яка зараз відбувається в Україні, ставить на порядок денний системне вивчення методологічних основ дослідження і застосування цього феномена у різних сферах соціальної життєдіяльності.

Збагачення соціального змісту управління, сучасна вимога більш високого рівня адаптованості виробництва до соціальних змін, більш повного задоволення потреб і запитів приводить до зміни парадигми управління. При цьому відбувається збагачення соціального змісту планування виробництва. Це дозволяє розглядати соціальний маркетинг як специфічну функцію соціального управління і як особливий вид планової діяльності, своєрідний плановий інструмент регулювання ринкової економіки.

Зміна соціально-економічних відносин викликала подальший розвиток концепції маркетингу, орієнтиром якого стала людина. Таким чином, еволюція маркетингу привела до виникнення його новітньої концепції соціального маркетингу. Існуюча концепція виробника в області збуту формулюється як напрям діяльності щодо правильної організації збуту. Визначення «правильна організація збуту»  на сьогоднішній день необхідне трактувати як  роботу збутового механізму у згоді з концепцією соціального маркетингу, оскільки збут і маркетинг — взаємно доповнювані частини одного цілого, і добрі показники збуту товару (продукції) і є результатом вірно поставленого маркетингу на підприємстві.

Соціально орієнтовані відносини існують між  виробником, торговим посередником і кінцевим споживачем, які виступають трьома основними соціумами, з якими працює збутовий відділ підприємства виробника або оптовика, втілюючи соціальний маркетинг на практиці на рівні збутової політики.

Від уміння менеджерів відділів збуту соціально впливати на працівників роздрібної торгівлі залежить  ефективність взаємодії продавців і покупців, яка виражається об'ємами продажів товарів.

Соціальна концепція збуту є слідством соціального маркетингу і концепції послуг, суть якої проявляється в наступних положеннях:

·  збутова діяльність товаровиробника повинна зводитися до реалізації продукції двох видів: а) безпосередньо вироблений продукт (матеріальний); б) продукт у вигляді можливості здійснення послуг кінцевому покупцю по інформуванню про «благо», яке принесе покупцю використовування товару (нематеріальний);

·  до працівників торгових підприємств пропонується підхід як до членів соціуму, які працюють з товаром, здійснюють зв'язок (у вигляді послуги) з кінцевими покупцями і доносять до кінцевого покупця інформацію про кінцевий результат використовування конкретного товару шляхом інтерактивної взаємодії;

·  інтерактивна взаємодія з покупцями членів торгового соціуму повинна супроводжуватися системою мотивацій, аналогічній системі мотивацій в корпоративній культурі, яка  витікає від виробника товару або оптовика; ця система мотивацій буде способом просування нематеріального продукту.

Реалізація соціальної концепції збуту здійснюється за двома напрямками: соціальна орієнтація по відношенню до торгових підприємств та соціальна орієнтація по відношенню до кінцевого споживача.

Задачі соціальної концепції збуту можна висловити наступним чином.

По відношенню до торгових підприємств:

1. Розуміння особливостей торгової справи та прояв поваги до торгових робітників.

2. Навчання персоналу торгового підприємства роботі з товаром виробника.

3. Розуміння фінансових проблем та проблем ціноутворення торгового підприємства, готовність до їх вирішення.

По відношенню до кінцевих споживачів:

1. Представлення повної інформації про характеристики, якості товару (особливо з точки зору екології).

2. Збір інформації про потреби споживачів за допомогою інтерактивного спілкування.

3. Допомога у виборі товару, використовуючи психологічні прийоми продажу товару «без допомоги продавців».

4. Рішення та попередження конфліктів зі споживачами, особливо за питаннями браку.

Поставлені задачі взаємозв'язані між собою, оскільки торгові посередники, а саме роздрібна торгівля, сприяють узгодженню інтересів споживачів, виробників і суспільства, а отже, більш повної реалізації концепцій соціального маркетингу і збуту.

При позитивних взаємостосунках соціумів — виробника і торгового підприємства — виходить позитивний мотиваційний імпульс, направлений на встановлення соціально позитивної непрямої взаємодії виробника і кінцевого споживача.