Ст. викладач Молчанова А.Ю.,Тахтарова Ю.О.

Донецький національний університет економіки і торговлі

ім. М.І. Туган-Барановського

Секція: „Економічні науки”

Підсекція: 2

ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА КРАЇНИ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

Постановка проблеми (актуальність). Преосмислення параметрів національної і світової безпеки відбувалося паралельно з процесом глобалізації економічних та інформаційних зв’язків, науково-технічним прогресом, розширенням гуманітарних й міграційних процесів, політичними трансформаціями. У розвинутих країнах акценти поступово зміщуються в бік фінансово-економічних, інформаційних, гуманітарних та екологічних вимірів безпеки життєдіяльності як окремого громадянина, так і держави [1].  Безпека економічного розвитку становить ключову складову політики кожної держави. Особливо актуальною вона є для країн, які знаходяться у процесі системних трансформацій [2].

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Вагомий внесок у розробку проблем безпеки держави зробили американські вчені: Дж. Кеннан,  Х. Моргентау, Р. Осгоот та ін.

У російській економічній школі серед вчених, які займаються дослідженням проблем безпеки слід відзначити  В. Варламову, В. Загашвілі, В. Кульбу, Д. Кононова,   Н. Лівєнцева, Є. Олєйнікова, А. Уткіна, І. Чернова, А. Градова та ін.

Проблемам розробки теоретичних та прикладних питань економічної безпеки та методологічній основі її дослідження присвячено також багато праць таких українських вчених, як М. Дацків, І. Чорнодід, З. Варналій,  О. Власюк, А. Гальчинський, Я. Жаліло,              В. Мунтіян,  Ю. Пахомов.

Метою статті є розкриття суті поняття „економічна безпека” та значення економічної безпеки для сталого розвитку держави і суспільства в цілому.

Результат дослідження. Економічна безпека – це стан національної економіки, що забезпечує задоволення життєво важливих потреб країни в матеріальних благах не залежно від виникнення в світовій економічній системі чи всередині країни форс мажорних обставин соціально-політичного, економічного та екологічного характера.

 Подібні обставини можуть виникнути при загостренні міждержавних відносин, виникненні військових конфліктів, дестабілізації внутрішньої політичної ситуації в країні, підсиленні соціальної напруженості, різких змінах демографічної ситуації, терористичних актах, підсиленні дискримінаційного впливу тих чи інших домінуючих економічних угруповань чи політичних союзів, загостренні конкурентної боротьби, стихійних лихах і екологічних катастрофах в країні і за її межами.

Економічну безпеку слід також сприймати як засіб отримання і збереження внутрішньої стабільності, а також відігравання відповідної ролі у міжнародній сфері.

Економічна безпека може бути досягнута тільки тоді, коли рівень залежності країни від домінуючої економіки (або домінуючої в економічному, військовому чи політичному відношенні групи країн), а також ступінь загострення внутрішньої політичної, соціально-економічної і екологічної ситуації не перевищує  межі, що погрожують втратою національного суверенітета та значним послабленням економічної могутності, суттєвим зниженням рівня і якості життя нації або відкиданням досягнення глобальних стратегічних цілей країни [3].

   Звісно, основною умовою раціональної економічної політики є її максимальне наближення до політичної, економічної та оборонної доктрини держави. Фундаменальним інтересом кожної держави як інституції є її безпека.

Зміни в глобальній спільноті, що стались на зламі віків, зумовили переоцінку поняття безпеки, особливо в плані більшої уваги до економічних чинників. Процеси глобалізації і регіоналізації зумовлюють необхідність повноцінного включення держави у динаміку світової цивілізації, ефективного балансування між інтересами держав-сусідів, а також вивчення тих зовнішніх чинників, які обмежують потенціал розвитку [2].

Чинником, що суттєво коригує політику країни у проведенні національної безпеки, інтегральним стержнем якої є економічна безпека, виступає інтеграційний процес.

На сьогоднішній день у всі вихідні поняття, які характеризують геополітичний процес, потрібно, в першу чергу, вкладати економічний зміст [1]. А рівень економічної безпеки країни насамперед зумовлюється її геополітичним та економіко-географічним положенням і зв’язаним з цим розміщенням виробничих сил на її території, доступом до вітчизняних і зарубіжних стратегічних ресурсів. 

Наступним визначальним фактором економічної безпеки країни є рівень конкурентоспроможності її економіки. Існують загрози, обумовлені низьким рівнем економічної потужності та конкурентними позиціями на світовому ринку, і загрози втрати конкурентних переваг в стратегічно важливих галузях, які становлять небезпеку для країни, що в свою чергу зумовлює пріорітети протидії цим загрозам.

Також важливу роль в економічній безпеці країни відіграє такий фактор, як добробут населення. Загрози, які виникають через нераціональну економічну політику держави в соціальній сфері, що викликає високий рівень бідності, криміналізації та соціальної напруженості в суспільстві, без сумніву, становлять значну небезпеку для успішного сталого розвитку країни.

Висновки. Економічна безпека є фундаментальною основою успішного розвитку країни і невід’ємною частиною її загальної безпеки. Вона характеризується як такий стан економічного розвитку держави, що повною мірою забезпечує його гармонійний розвиток та ефективне усунення як внутрішніх, так і зовнішніх існуючих та виникаючих загроз. 

На сучасному етапі економічна безпека держави залежить від таких чинників, як її геополітичне та економіко-географічне положення, конкурентоспроможність національної економіки, рівень її соціального розвитку, науково-технічний прогрес  тощо.

Своєчасна  оцінка ступіня небезпеки тієї чи іншої загрози, вибір пріорітетних напрямків протидії та  ліквідація потенційних небезпек є основою успішного сталого розвитку держави і суспільства вцілому.

 

Література:

1.   Чорнодід  І.С. Інтеграційні імперативи України в контексті забезпечення економічної безпеки //Формування ринкових відносин в Україні. – 2005. - №2(45). – С. 31-34.

2.    Дацків Р.М. Економічна безпека у глобальному вимірі //Актуальні проблеми економіки. – 2004. - №7(37). – С. 143-153.

3.   Градов А.П., Ильин И.В. Экономическая безопасность страны. Принципы анализа состояния и противодействия угрозам //Экономическая наука современной России. – 2005. - №3(30). – С. 88-101.