Економічні науки. Підсекція: 16. Макроекономіка

Салатюк Н.М.

Національний університет харчових технологій

пРОБЛЕМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ЕКОНОМІЧНОГО МЕХАНІЗМУ ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ

Для здійснення ефективної природоохоронної політики в умовах ринку держава пріоритетне значення повинна надавати формуванню і удосконаленню економічного механізму природокористування.

В умовах виходу з економічної кризи важливе значення має формування і запровадження дієвих економічних інструментів раціонального природокористування, серед яких можна виділити: податки, платежі, фінансову допомогу, кредити на обмеження викидів, платні дозволи на викиди, квоти, допуски чи граничні показники рівня забруднюючого викиду, ліцензії, створення організаційно-економічних умов для інноваційного підприємництва в екології, виробництва екотехніки та екотехнологій, утилізації відходів, розвиток екологічного аудиту, становлення екологічного менеджменту тощо. Платні дозволи створюють для забруднювачів стимули для зменшення своїх ви­кидів до рівня, нижчого від установлених меж, щоб продавати різницю між реальними і дозволеними викидами іншим забруднювачам, що знайшло своє відображення в так званій концепції «торгівлі правами на викиди».

За допомогою встановлення надбавок, доплат або знижок цін, через цінове регулювання стимулюються виробництво і споживання екологіч­но чистої продукції, а також забезпечуються пільгові умови для неї на ринку. Реформування сучасного ціноутворення з урахуванням екологічного фактору необхідно розпочинати з приведення нормативних витрат на охорону природних ресурсів у відповідність з цінами виробника, з урахування цих витрат при визначенні обґрунтованості підвищення цін на споживчі товари тощо. Доцільно також встановити ринкові ціни на відходи виробництва, які б враховували витрати на їх утилізацію.

Економічні санкції у вигляді штрафних платежів за понадлімітне і не­раціональне використання природних ресурсів були встановлені з метою посилення відповідальності підприємств та інших природокористувачів за порушення діючих норм і правил використання природних ресурсів. Але розмір існуючих штрафів не достатній, адже він повинен забезпечувати умови, за яких порушення стає невигідним з точки зору госпрозрахункових інтересів природокористувача. Як правило, штрафні платежі встановлюються в кратному розмірі щодо нор­мативних показників плати або щодо величини недоодержаного прибутку.

Платежі за забруднення є традиційним елементом управління якістю навколишнього середовища та націлені здебільшого на відшкодування, збитків, уже завданих екосистемам. При такій орієнтації на першому плані є відшкодування уже заподіяної шкоди, але втрачається регулююча роль такого платежу. Необхідним є регулювання не тільки самого відшкодування, а й причин формування (виникнення) шкоди.

Доцільно змінити порядок стягнення екологічного податку, а саме: а) нараховувати суму податку не з собівартості екологічно деструктивної продукції (тобто не включати її до ціни і не перекладати на споживача), а з прибутку товаровиробника, і в такий спосіб економічно стимулювати його до екологічно конструктивних змін у технології виробництва, а відтак — і до скорочення забруднення навколишнього середовища; б) закласти в основу розрахунків екологічного податку принцип залежності від середніх граничних витрат товаровиробників на зменшення забруднення; в) запровадити коефіцієнти коригування суми екологічного податку залежно від зростання або зниження концентрації токсичних речовин в оподатковуваній продукції, тобто встановити прогресивне або регресивне екологічне оподаткування. Завдяки запропонованим заходам можна очікувати підвищення ефективності цього інструменту як стимулятора обмеження виробництва і споживання екологічно небезпечної або ресурсомісткої продукції.

Зважаючи на незадовільний фінансовий стан екологічного регулюван­ня в Україні та хронічну нестачу державних інвестицій, доцільно було б змінити адресність надходження екологічного податку, тобто спрямову­вати ці кошти не до бюджету, а на рахунки позабюджетних фондів охоро­ни природи як це прийнято в інших країнах. Адже при стягненні екологічного податку до бюджету та існуючій системі розподілу дер­жавних коштів — екологічний податок в Україні має яскраво виражений фіскальний характер і спрямований головним чином на поповнення бюд­жетних коштів, по суті, за рахунок експлуатації та забруднення природно­го середовища. Така ситуація аж ніяк не може бути задовільною, бо бюд­жетні доходи від природокористування широко застосовуються для ви­правлення інших перекосів у економіці і тільки за залишковим принципом - на природоохоронні цілі.

Тому вкрай необхідним є одночасна зміна й адресності зворотного фінансування зібраних коштів — товаровиробникам-забруднювачам для підтримки конкретних екологічних програм (таких, що сприятимуть, наприклад, скороченню вмісту токсичних речовин в екологічно «брудній» продукції, за яку саме товаровиробник і мусив платити екологічний пода­ток). Пропонована цільова спрямованість зворотного надходження коштів від екологічного податку через позабюджетні фонди охорони природи до­зволяє також нагромаджувати потрібні фінансові ресурси на місцевому рівні та інвестувати дохід від екологічного податку в субсидування чи кре­дитування природоохоронних заходів безпосередньо для підприємств-товаровиробників тієї самої галузі.

Завдяки запропонованому механізму перерозподілу коштів від еколо­гічного податку утворюються фінансові потоки так званих повторних інве­стицій доходів, які в інших країнах є ефективними.

Отже, економічний механізм регулювання раціонального використання екоресурсів в Україні ґрунтується на концепції платності природокористування, охоплює систему економічних інструментів, спрямованих на акумулювання матеріальних ресурсів для реалізації природо­охоронних програм та на спонукання товаровиробників до підвищення екологічності застосовуваних технологій і власної продукції.