Секція: Історія

Підсекція: Вітчизняна історія

Остряніна Н.С.

Харківська державна академія культури

ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ СПІВРОБІТНИЦТВА УКРАЇНИ З  КРАЇНАМИ ПЕРСЬКОЇ ЗАТОКИ У ГАЛУЗІ ТУРИЗМУ

 

Наприкінці 90-х років ХХ-го сторічча постало питання про розвиток співробітництва між Україною та країнами Перської затоки у галузі туризму, у контексті загального зовнішньоекономічного співробітництва між Україною та вказаним регіоном. Питання доречності такого співробітництва може викликати сумнів, адже традиційно регіон Перської затоки, а саме країни Катар, Кувейт, Бахрейн, ОАЕ, Саудівська Аравія та Оман роглядаються як досить відомі туристичні напрями для України, а не навпаки. На справді для більшості мешканців регіону Перської затоки, де більшість територій – пустеля, дуже сприятливим здається туристичний відпочинок у країні з поміркованим кліматом.

 Влітку 2004 року перші кувейтські туристи відвідали Київ, Крим, лікувалися у санаторіях Трускавця та Одеси. 17 червня в Україну приїхала перша група кувейтських туристів. Це стало результатом домовленостей між українськими та кувейтськими туроператорами під час Міжнародної туристичної виставки, що проходила в Кувейті під патронатом міністра інформації цієї країни Мохаммеда Абу Альхасана[1;6].

Починаючи розробляти цей напрямок, українська компанія “Авіатур” брала за приклад чесько-кувейтські туристичні відносини. У 2000 році чеські туроператори провели масштабну кампанію серед кувейтців, яка полягала в тому, що практично кожна кувейтська сім’я мала змогу ознайомитися з рекламною газетою про туристичні можливості Чехії. У перший рік акції до Чехії приїхали 800 кувейтців, а у 2003 роцівже шість тисяч. У середньому кожен кувейтець залишив у Чехії 6 тис. дол., або втричі більше, ніж громадянин Німеччини. Отже напрямок доволі перспективний, але для його розвитку вкрай необхідно розвивати туристичну інфраструктуру[1;6].

За інформацією Міністерства закордонних справ України співробітництво в галузі туризму з державою Кувейт досить перспективне. У 2003-2004 рр. у Кувейті за участю керівництва  Держтурадміністрації України та Міністерства інформації Кувейту відбулася низка презентацій туристичних можливостей України, участь у якій взяло керівництво ТПП,  представники кувейтських авіакомпаній, туристичних фірм, готельного бізнесу, ЗМІ[2;1].

   У квітні 2004 року вперше за 11 років після встановлення дипломатичних відносин України з Кувейтом  Україна була представлена на великій туристичній виставці в Ель-Кувейті.

Важливим фактором для розвитку ділових та туристичних контактів між Україною та Кувейтом стало відкриття у червні 2004 року прямого авіаційного сполучення між Києвом та Ель-Кувейтом, яке здійснюється літаками української національній авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України". Рейс, за часом, передбачає зручне транспортне сполучення з іншими країнами регіону[2;2].

Поступово розвивалося співробітництво України у галузі туризму з державою Бахрейн. Перший офіційний візит Президента України Л.Д.Кучми до Бахрейну (21 січня 2003 року) став найголовнішою подією українсько-бахрейнських відносин. Відбулися зустрічі Президента України з Королем Бахрейну Шейхом Хамадом бін Ісою Аль Халіфою, Спадкоємним принцом Королівства Бахрейн. Сторони домовились щодо підтримання політичного діалогу, формування договірно-правової бази двосторонніх відносин, а також розвитку українсько-бахрейнського співробітництва, зокрема у туристичній галузі[3;1].

Загалом співробітництво у галузі туризму почало розвиватися тільки на почаку ХХІ сторічча. Саме протягом цього періоду було зроблено декілька важливих кроків для розвитку цього напряму. Так за інформацією відділу міжнародних зв’язків та з питань європейської інтеграції Держтурадміністрації щодо міжнародної діяльності в галузі туризму за 2003 рік було проведено наступні важливі заходи.

З метою розвитку двостороннього та багатостороннього співробітництва на міжвідомчому рівні здійснено робочу поїздку до Держави Кувейт для проведення переговорів з керівниками туристичної галузі та бізнес-колами Кувейту з питань реалізації інвестиційних проектів з розбудови готельної інфраструктури України, зокрема будівництва п’яти- та чотиризіркових готелів у місті Києві та Криму (10 – 13 липня 2003 р.). На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 21.02.2003 р. № 3788 Головою Держтурадміністрації здійснено робочий візит до м. Ер-Ріяд (Королівство Саудівська Аравія) для проведення зустрічей та переговорів з питань реалізації спільних інвестиційних проектів по розбудові туристичної інфраструктури України (11 – 15 березня 2003 р.)[5;2].

Україну також цікавить допомога країн Перської затоки.  Так, наприклад, у квітні 2001 року ОАЕ відвідала група українських дітей для відпочинку та оздоровлення. До неї входили діти із сімей, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сироти, діти кримсько­татарського населення, дитячі творчі колективи.  У січні 2003 року в ОАЕ з культурною місією перебувала група українських дітей – учнів Асоційованих шкіл ЮНЕСКО (мм. Київ, Львів та Дніпропетровськ). До тогож  зросає відсоок мусульманського населення в Україні, а Саудівська Аравія щорічно виділяє квоти для українських паломників для безкоштовного відвідання мусульманських святинь, що знаходяться на ериорії цієї країни[4;2].

Таким чином, можна зробити висновок про те що співробітництво України з країнами Перської затоки у галузі туризму є досить перспективним напрямом економічного співробітництва, адже окрім економічних прибутків дозволить залучити кошти з вказаного регіону для розгалуження туристичної інфраструктури України та надасть можливість для реалізації низки соціальних проектів. Саме розвиток співробітництва припадає на початок ХХІ сторічча, коли було зроблено перші кроки на рівні держав та ділових кіл для його поштовху, а також, практичною реалізацією домовленостей та планів.

 

Література:

1.        Царук B.Новини туризму//Зеркало тиждня.-2004.-№27 (502).-с.6

2.        (Електронний ресурс) Українсько-кувейтські відносини //Підготовлено МЗС України.- 2006.-Режим доступу: http://www/ukraineinfo.org -  вільний

3.        (Електронний ресурс) Українсько-бахрейнські відносини //Підготовлено МЗС України.- 2006.-Режим доступу: http://www/ukraineinfo.org -  вільний

4.        (Електронний ресурс) Українсько-еміратські відносини //Підготовлено МЗС України.- 2006.-Режим доступу: http://www/ukraineinfo.org -  вільний

5.        (Електронний ресурс) Інформація відділу міжнародних зв'язків та з питань європейської інтеграції Держтурадміністрації щодо міжнародної діяльності в галузі туризму за 2003.-2004.-Режим доступу: http://www/ukraineinfo.org -  вільний