Смілянець О.Г.

доцент кафедри інформаційних систем та мереж

 Вінницького торговельно-економічного інституту КНТЕУ

Проблеми підготовки спеціалістів економічного профілю засобами інформаційних технологій до творчого розв’язування фахових завдань

 

В сучасних умовах дуже важливим є формування адекватного ринкового та творчого мислення у спеціалістів економічного профілю, оскільки саме вони впроваджують у життя перетворення, безпосередньо пов'язані з реформуванням нашої економіки. Підготовка майбутніх спеціалістів економічних спеціальностей у вищих навчальних закладах засобами інформаційних технологій на сучасному етапі розвитку освіти стикається з декількома питаннями. Це, перш за все, оволодіння сучасними комп’ютерними технологіями майбутніми фахівцям, наявність сучасного апаратного та програмного забезпечення в навчальному закладі та, що не менш важливо – бажання молодої людини до розв’язування нестандартних креативних завдань, які не підлягають відомим алгоритмам розв’язування і наявність та доступність системи творчих фахових задач.

Фінансово-економічні вищі навчальні заклади повинні здійснювати фундаментальну наукову, загальнокультурну, практичну та психолого-педагогічну підготовку фахівців, що будуть визначати рівень науково-технічного та економічного прогресу в майбутньому. Забезпечення навчального процесу новітніми технічними засобами — одна з найактуальніших проблем сучасної української вищої школи. При цьому варто зазначити, що виховання висококваліфікованих спеціалістів передбачає на сучасному етапі розвитку їх повну інформованість й ґрунтовну обізнаність з тими найновішими технологіями, які широко практикуються в розвинених країнах при вирішенні питань фінансово-економічної спеціалізації.

Аналіз психологічної, педагогічної, методичної і наукової літератури свідчить про те, що, незважаючи на значну кількість досліджень, поки ще не існує завершеної методичної системи, орієнтованої на використання інформаційних технологій навчання під час підготовки майбутніх фахівців фінансово-економічного профілю. Разом з тим, проблема впровадження інформаційних технологій у процес навчання вимагає подальшої конкретизації і розробки, особливо це стосується розв’язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій. Саме в процесі розв’язання творчих задач і в юнацькому віці можна впевнено і ефективно використовувати комп'ютер на заняттях, оскільки студентам уже знайомі прийоми роботи на комп'ютері, а економічні, фінансові дисципліни та  дисципліни з комп’ютерного циклу мають значну кількість тем, що можуть бути збагачені і методично якісніше викладені за допомогою нових інформаційних технологій. Також, аналіз практики використання інформаційних технологій в освіті показує наявність протиріччя між системним характером педагогічного процесу і розрізненими, методологічно, методично і ергономічно необґрунтованими спробами розробки і впровадження засобів інформаційних технологій у практику навчальних закладів, не враховуючі питання забезпечення креативності освітнього процесу.

При підготовці майбутніх спеціалістів економічного профілю засобами інформаційних технологій необхідно:

a)           Інформувати студента про проблеми, з якими зіштовхується фахівець при спробах застосування базових інформаційних технологій у професійній діяльності, і про технологічний процес розв’язання творчої фахової задачі на комп'ютері.

b)          Показати обумовленість порядку етапів розв’язування задачі, їх взаємозв'язок і взаємовплив.

c)           Показати значимість умінь постановки задачі, системного аналізу фахової області, представлення її у виді інформаційно-логічної моделі, уміння скласти алгоритм дій не тільки в ситуації використання інформаційних технологій, але в професійній діяльності в цілому.

d)          Звернути увагу на те, що дані уміння, з одного боку, базуються на алгоритмічному і системному мисленні, з іншого боку, розвиваючись, спричиняють розвиток творчого мислення.

e)           Побудувати ієрархію цілей при засвоєнні універсальної інформаційно-комп'ютерної технології: генеральна мета — осмислити й освоїти цілісний процес розв’язування фахової творчої задачі з застосуванням інформаційних технологій, проміжні цілі — знати можливості інструментарію технології і володіти основними прийомами, що часто мають місце при розв’язуванні фахових творчих задач, вміти виконувати кожен етап технологічного процесу розв’язання задачі.

f)            Включити студента в діяльність по досягненню поставлених цілей.

Доведено, що в процесі розв'язування творчих фахових задач економічного змісту доцільно використовувати такі педагогічні технологічні прийоми: плани розв'язування окремих задач; алгоритмічні приписи розв'язання задач; евристики  семантичного аналізу складу задачі; формалізація заданої ситуації. Визначено алгоритм розв’язування  творчих фахових задач за допомогою інформаційних технологій: 1) аналіз умови задачі; 2) визначення, які дані необхідні для відповіді на запитання задачі; 3) з'ясування, чи всі необхідні дані наведено в умові задачі; якщо ні, визначення засобу знаходження відповідних величин; 4) планування послідовності операцій, спрямованих на знаходження відповіді 5) визначення програмних засобів для розв’язування задачі; 6) реалізація запланованого алгоритму розв'язку; 7) перевірка розв'язку.

Для оцінки  ефективності підготовки майбутніх спеціалістів економічного профілю до розв’язування твор­чих фахових задач засобами інформаційних технологій необхідно використовувати такі критерії, як: мотивації; творчого розвитку; сформованості професійно-значущих якостей; результативності розв’язування творчих фахових задач засобами інформаційних технологій; сформованості інформаційної культури студентів.