Лук’яненко А., О. Ісак 

Секція педагогічні науки

Розвиток технологій виробництва та проектування як одного з факторів виникнення сучасного суспільства: історичний аспект

Наближається ера технологічної революції, яка відкриває широку перспективу розвитку системи освіти. Перспективною стає система технологічної освіти, направленої в більшості на проектну, креатину діяльність людини і формування нової людини для суспільства технологічної цивілізації, і забезпечує адаптацію її в сучасних умовах. У цих умовах важливою складовою частиною технологічної освіти стає вивчення розвитку техніки та технології. Ємність даного предмета створює певні ускладнення при його вивченні. Виникають запитання, наприклад, чим можна пояснити нерівномірний розвиток техніки та технологій. Підхід на кшталт того, що це є наслідком розвитку виробничих сил та вдосконалення виробничих відносин не є переконливим. Тому, при вивченні техніки та технологій виникає ризик перенасичення різними відомостями технологічного характеру.

Проектування і конструювання включають дії людини з нематеріальними об’єктами. Виготовлення та експлуатація – дія з матеріальними об’єктами. Початкова стадія проекту – проектування, являє собою порівняно невелику частину процесу. На цій стадії формуються технічні характеристики розроблюваного виробу, знаходиться центр ваги інтелектуальних “технотворчих” зусиль, використовуються різні математичні моделі, методи оптимізації, методи пошуку вирішення технічних задач.      

Ступінь досконалості способів генерації проектів і швидкість цього процесу багато в чому залежить від носіїв проектів, дозволяючи ефективно використовувати їх і зберігати. У глибокій давнині, коли створювались примітивні зразки виробів, носіями такої інформації був мозок людини та зразок виробу. Передача інформації (проекту) іншій людині відбувалася шляхом показу готового виробу, демонстрацією процесу виготовлення і необхідним словесним описом. У подальшому, по мірі збільшення об’ємів, проекти стали доповнюватися текстовими дописами на глиняних табличках, пергаменті, папірусі, описами з ескізами на папері, текстовими, текстовими описами з кресленнями на папері, креслярсько-графічною документацією, розрахунковою документацією на папері.

Наприкінці ХХ ст. різні поекти були доповнені різним прикладним програмним забезпеченням для ЕОМ, носіями яких стали перфокарти, перфострічки, магнітні стрічки, магнітні та лазерні диски. У цей час створилася потужна інфраструктура проектування у вигляді багатьох стандартів, винаходів (патентів), технологій “ноу-хау”, різко зростаючі об’єми інформації в проектуванні.

В усіх історичних періодах проекти (техкомунікати) забезпечували накопичення людством корисних технічних рішень, знань та вмінь для успішної відтворюючої діяльності. Поряд з постійним чинником потреб, техкомунікат є одним з домінантних факторів, впливаючи не тільки на розвиток техніки, технологій, але й на області наукових знань.

Так, сповільнений розвиток техніки та технології давнини обумовлені в суттєвій мірі недосконалістю техкомунікат-продукту і його носіїв (усна форма передачі інформації, носій – мозок людини). Поява листа спричинила прогрес техніки та технологій в античні часи. Якість техкомунікат-продукту підіймалася після доповнення тестових описів графічними ескізами (в епоху Відродження). Але виконавцем проекту, як і раніше, залишався чоловік-ремісник. Він був в одному лиці і проектувальником і конструктором, і виробником. Виникнення нарисної геометрії, як науки, і розподіл праці на порядки призвело до підвищення інформативності техкомунікат-продукту. Це дозволило генерувати його в промислових масштабах, що обумовило неабиякий прогрес техніки і технології. Поява ЕОМ, а потім і інформаційних технологій були спочатку викликані необхідністю автоматизувати розрахункові роботи при проектуванні складаних технічних об’єктів. Пізніше, коли сформувалась машинна графіка та машинна геометрія, ЕОМ стали використовувати для автоматизованої розробки проектно-конструкторської документації.

Виникнення машинної графіки та геометрії пов’язано з пануючою думкою про те, що при обробці геометричної інформації та ЕОМ, достатньо застосування методів диференційованої та аналітичної геометрії й обчислювальної математики.

В основу машинної геометрії та графіки покладались такі дисципліни: аналітична і диференційована геометрія, нарисна геометрія та креслення, числові методи розв’язанні математичних задач, математичні методи оптимізації, графічний діалог людини з ЕОМ, прикладне та системне програмне забезпечення ЕОМ.

Опираючись на існуючі математичні дисципліни, машинна геометрія не є їх простою компіляцією, а являє собою самостійну дисципліну. Машинна графіка та геометрія створили основу інформаційних технологій. Поява інформаційних технологій зумовлювалась прагненням зменшити строки створення комунікат-продукції, складність якої, по об’єктивним причинам невпинно зростає.

Отже, результати діяльності людини крім матеріального компонента, нові технічні засоби, системи, технології – мають матеріальний компонент інформаційного плану – техкомунікат. Останній являє собою результат розумової праці людини і є одним з домінантних факторів розвитку технології в усі історичні періоди.

Розробка різних проектів використовувалась завжди відповідним чином підготовленою людиною. Нею був механік, учений, винахідник в античні часи (наприклад, Архімед), середньовічний вчений та ремісник, винахідники, проектувальники, конструктори, технологи, фахівці з комп’ютерних технологій.

Таким чином, людина постійно виконує функцію носія та дистриб’ютора проектів. По мірі розвитку техніки та технологій вона усе частіше використовує більш передові носії й технічні засоби, включаючи ЕОМ і периферію.