Педагогічні науки

      2. Проблеми підготовки фахівців          

Цепова І.В., Харченко О.Я.

Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди

Розробка і впровадження робочих зошитів із друкованою основою  в  навчально-дидактичний  комплекс із методики викладання української (рідної) мови в початкових класах

  Принцип пріоритетності змістової й організаційної самостійності та зворотного зв’язку, за яким будується процес кредитно-модульного навчання, ґрунтується на створенні умов організації навчання, що дозволяють різноманітно скеровувати пізнавальну діяльність студентів, а також вимірювати й оцінювати її результати.

У сучасному процесі навчання чільне місце посідають робочі зошити з друкованою основою, до визначення яких у педагогіці існують різні підходи. Одні автори визначають їх як засоби, що сприяють реалізації цілісної системи навчання (В.Онищук); як набір завдань для організації самостійної роботи, складений чітко відповідно до чинних робочих програм (О.Нільсон); як дидактичний комплект для виконання самостійної роботи студентами як на практичних заняттях, так і в процесі підготовки до них безпосередньо на сторінках зошитів (Н.Преображенська). Інші науковці називають їх особливими зошитами, у яких розміщені вправи для кожного практичного заняття і чітко передбачений хід вивчення того чи іншого предмета (І.Худолєєв),  або конспектами підручників чи підручниками в конспектах (О.Крутьєв).

Як відомо, робочі зошити активно використовуються на уроках із різних дисциплін у сучасній середній загальноосвітній школі, значно менше вони видаються для студентів вищих навчальних закладів.

Навчально-дидактичний комплекс з методики української (рідної) мови в початкових класах, що розробляється для студентів факультету початкового навчання та проходить апробацію в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди, складається з програми, навчальних посібників, робочих зошитів для самостійної роботи, тестових завдань для поточного та підсумкового контролю або самоконтролю, збірок завдань для організації навчально-дослідницької діяльності, курсового і дипломного дослідження.

 Робочі зошити з друкованою основою, які є складовою навчально-дидактичного комплексу, розглядаються авторами-упорядниками як набір завдань для організації самостійної роботи студентів на практичних заняттях  і під час підготовки до них. Ці зошити забезпечують реалізацію індивідуального й особистісно  орієнтованого підходів до навчання майбутніх учителів, сприяють формуванню й удосконаленню навчально-пізнавальних і загальноінтелектуальних умінь; створюють умови для самоконтролю, самоаналізу й самокорекції знань; зумовлюють підвищення якості  студентських знань, пізнавальної активності та інтересу.

Завдання в робочому зошиті з методики навчання української (рідної) мови в початкових класах охоплюють теми кожного практичного заняття за програмою курсу, містять різні види вправ: від систематизації знань до розвитку різноманітних умінь та деяких якостей студентів (самостійності, творчої активності). Методичні рекомендації щодо їхнього виконання мають пояснення до навчального тексту, поради, як раціонально працювати з навчальним матеріалом, джерела інформації, алгоритм розв’язування навчальних завдань, зразки правильних розв’язувань.

Під час розробки вправ та завдань для робочого зошита враховується необхідність забезпечення студентів послідовним здійсненням різних видів пізнавальної діяльності, оскільки засвоєння змісту навчання можливе інформаційно-рецептивним, репродуктивним і продуктивним способами (в системі концепції методів навчання І.Я.Лернера). Таке засвоєння змісту навчання передбачає оволодіння не тільки знаннями, а й відповідними способами дій. Тому, в якості класифікаційного критерію, що лежить в основі системи вправ у робочому зошиті, є вид пізнавальної діяльності студентів, який забезпечується під час виконання вправ того чи іншого типу. При цьому серед вправ продуктивного характеру  відокремлюються конструктивні та творчі, оскільки вони передбачають різний ступінь самостійності студентів під час розв’язання методичних задач.

Завдання в робочому зошиті для кожного практичного заняття з методики української (рідної) мови мають такі блоки змісту навчального матеріалу: понятійний (визначення основних понять з теми); інформативний (лаконічні тексти, опорні конспекти, тезисний виклад матеріалу); ілюстративно-наочний (схеми, таблиці, картки, малюнки); операційний (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, конкретизація, систематизація методичного матеріалу); контрольний (модульні тести, підсумкова контрольна робота).

Тестові запитання для поточного самоконтролю розроблені до кожного кредитного модуля. Вони мають одну або кілька правильних варіантів відповідей, а також  відкриту форму, коли відповідь формулюється самими студентами.

Результати апробації робочих зошитів із друкованою основою на практичних заняттях із методики навчання української (рідної) мови дозволяють зробити висновок, що використання зазначеного навчального посібника забезпечує позитивну мотивацію кожного учасника процесу навчання, підвищення якості  студентських знань, рівня їхньої розумової діяльності, пізнавальної активності.

Література

1.     Концепція створення засобів навчання нового покоління для середніх закладів освіти України. – К., 1998. – 18с.

2.     Нечволод Л.І. Робочий зошит з друкованою основою як засіб індивідуалізації // Педагогіка та психологія: Збірник наукових праць . – Харків: ХДПУ, 2000. – Випуск 19. – С. 138 – 142.

3.     Савченко О.Я. Удосконалення професійної підготовки майбутніх учителів початкових класів //Початкова школа. – 2001. - №7. – С. 1-4.