Костенко С., Коломієць Ю.

Секція: педагогічні науки, підсекція № 5

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Г.Сковороди, ПІФ

Аналіз змісту форм і методів позаурочної трудової підготовки в школі

Позакласна і позашкільна робота – це робота в вільний від навчальних занять час, направлена на задоволення різних потреб і інтересів, як шкільного колективу в цілому, так і окремих школярів. Під позакласними заняттями розуміють той захід, який здійснюється в школі, однак поза рамками уроків, поза навчальними планами і програмами занять, які тісно зв’язані з цілями і завданнями виховання. Назву поза навчальної, одержала різноманітна навчально-виховна робота з учнями, яка проводиться самою школою поза основних навчальних занять. У першу чергу, це діяльність педагогів, батьків і учнів, яку організовує школа в вільний від основних занять час. 

Нашому розумінню близьке визначення діяльності учнів у школі у вільний від навчання час, як позаурочна. Місцем проведення такої діяльності може бути і клас, і шкільне подвір'я,  і ліс, і квітник.

Таким чином, позаурочною ми називаємо таку діяльність школярів, яка організована під керівництвом учителів-вихователів у вільний від навчальних занять час, спрямовані на здійснення мети і завдань виховання і яка входить у рамки діяльності сучасної загальноосвітньої школи. 

Позаурочна робота містить різні заняття виховного характеру і заходи, не передбачені обов’язковою програмою. Вона займає значне місце в загальній системі виховання і включає різноманітність занять навчально-виховного характеру, передбачаючи оволодіння знаннями, технікою, мистецтвом, фізичною культурою, суспільно-корисною працею.

Позаурочна робота розпочинається з уроку, тому вона є його логічним продовженням. Результати позаурочної і позашкільної роботи визначаються тим, у якій мірі виростає в дітей бажання знань і прагнення до суспільно-корисної праці.

Позакласна робота, як і позашкільна є значним засобом всебічного розвитку учнів. У її завдання входить закріплення одержаних у школі знань, їх поглиблення і застосування на практиці, розширення політехнічного і загальнонавчального горизонту, розвиток суспільно-корисної активності і самодіяльності учнів, виявлення і формування їх індивідуальних відносин, виховання високоморальних якостей особистості.      

Зміст позакласної і позашкільної роботи повинен підпорядковуватись навчально-виховним завданням школи. Організовані навчальні заняття сприяють проведенню позаурочних занять.

Як бачимо, особливості позаурочної роботи визначаються змістом навчання і служать завданням виховання і розвитку підростаючого покоління. У визначенні позаурочної роботи, сформульованими різними авторами розходження визначаються лише в одному напрямку. Вони вважають, що позаурочна робота є продовженням уроку, так як її завдання виникають на під час навчальних занять.

Мета, завдання і зміст позаурочної роботи дослідники розглядають у зв’язку з метою, завданнями і змістом навчальної роботи, показуючи тим самим їх загальну основу і специфічні риси кожної з них. 

Основою цілісності урочної, позаурочної, позашкільної роботи є в першу чергу єдність мети і завдань освіти. Основна мета школи – виховати підростаюче покоління в дусі національного та наукового світогляду. Вона сприяє оволодінню учнями основами наукових знань. Єдність мети і завдань в одній педагогічній системі припускає цілісність окремих компонентів позаурочної і урочної роботи, їх взаємозв’язок і удосконалення.

Між навчально-виховною роботою, яка проводиться на уроках і позаурочною роботою є тісний взаємозв’язок, навчальні заняття розвивають в учнів інтерес до знань, сприяють удосконалення відомих форм і методів позаурочної роботи.

Основною ланкою шкільної роботи є навчання, яке організовується за планом, змістом навчання, навчальною програмою, які є документами державного значення, неухильне здійснення яких – обов’язок школи. Позаурочна робота є напрямом дещо іншого характеру. Однак вона рекомендується не як самостійний педагогічний напрямок, а як система, що вдосконалює та розвиває навчально-виховний процес в школі.

Основною умовою, якій служить позаурочна робота є розвиток інтересів учнів, спрямований відповідно змісту навчання, що сприяє засвоєнню учнями знань, поглибленню вивченого матеріалу, подальшому розвитку інтересу до навчання.

Такий зміст позаурочної роботи здійснюється в діяльності предметних гуртків, плани і тематика яких визначаються програмами по даних дисциплінах. Із програм для роботи в гуртках підібрані основні вузлові питання, які викликають в учнів особливий інтерес. З цих питань та проблем учні проводять дослідну роботу, готують навчальні макети, моделі, готують доповіді та повідомлення. Таким чином, в педагогічній літературі у визначенні спеціальних завдань позаурочної роботи спостерігається деяка різноманітність, але не протилежність поглядів. Усі автори виходять із загальної мети і завдань школи, враховують специфіку позаурочної роботи, конкретизують і доповнюють напрямки, характер і завдання цієї праці. До них можна віднести:

1. Організація вільного часу учнів.

2. Поглиблення знань по вузлових і особливо цікавих питаннях навчальної програми, реалізація тих інтересів, що виникли безпосередньо на році.

3. Розвиток багатосторонніх пізнавальних інтересів до тих галузей науки, техніки, мистецтва, спорту, які не враховуються навчальним планом і програмою.       

4. Розвиток художньої діяльності і самодіяльності, вироблення навичок самостійної роботи, розвиток умінь застосовувати знання на практиці, оволодіння уміннями планомірної роботи і доведення проекту до логічного завершення, розвиток ініціативи, підготовка учнів до життя. 

Дані про авторів

Костенко Сергій, магістр педагогічно-індустріального факультету  ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди»

Коломієць Юрій, старший викладач кафедри ЗТДМВТНК педагогічно-індустріального факультету  ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди»

Адреса

м. Переяслав-Хмельницький

вул. Сухомлинського 30 ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди», декану педагогічно-індустріального факультету Гончаренку Олексію Миколайовичу