Лесниченко І. В., старший викладач кафедри українознавства та гуманітарної освіти,  Лисак Л. К., доцент кафедри українознавства та гуманітарної освіти

Донбаської державної машинобудівної академії

 

Інноваційні технологіїневід'ємна частина сучасного навчального процесу

 

Інноваційні технології в освіті повинні стати  невід'ємною частиною сучасного навчального процесу.

Використання нових форм і методів у викладанні правових дисциплін, і перш за все активних, дозволяє розвивати творче мислення студентів, уміння формулювати і чітко виражати свої думки, знаходити правильні рішення в нестандартних ситуаціях.

Серед інноваційних технологій особливе місце посідають імітаційні ігри, що дозволяють студентам глибше дізнатися про договірну систему, механізм формування нових господарських зв'язків.

Імітаційні ігри можна використовувати для розв'язання і прийняття рішення з правових питань у різних галузях права. Вони дозволяють студентам стати на місце тієї або іншої посадової особи і безпосередньо відчувати результати своїх рішень, а це, у свою чергу, сприяє поглибленому розумінню закономірностей правової науки і практики.

Перш ніж включити імітаційну гру до навчального процесу, необхідно чітко визначити, який навчальний матеріал викладати за допомогою їх, як пов'язати гру із іншими формами навчання, слід вибирати в даному конкретному випадку.

Основним критерієм, що визначає правильність використання імітаційної гри в навчальному процесі, є досягнення мети навчання з урахуванням наявних умов, які повинні бути зрозумілі не тільки викладачам, але і її учасникам.

До проведення імітаційної гри необхідно:

1.     загальне ознайомлення студентів із тією або іншою галуззю права ;

2.     уміння застосовувати отримані знання у подальшому професійному житті;

3.     аналіз отриманих результатів з метою вироблення обгрунтованих рішень.

Гра складається із трьох  етапів:

       підготовчий;

       безпосереднього проведення правового процесу;

       завершальний етап (підбиття підсумків роботи студентів).

Під час проведення гри необхідно враховувати склад і кількість її учасників, обсяг теоретичного матеріалу, вивченого на підготовчому етапі.

Склад учасників, як правило, від 15 до 25 студентів.

Завдання викладача виділити найбільш підготовлених студентів і наділити їх функціями членів журі, експертів, арбітрів для того, щоб ця група могла згодом оцінити результати роботи окремих студентів. Добір таких учасників повинен здійснюватися із кількості студентів, які добре орієнтуються в законодавстві і мають навички роботи з нормативними документами.

Імітаційну гру доцільно проводити на практичному занятті.

У Донбасівській державній машинобудівній академії в межах правової підготовки фахівців проводиться імітаційна гра «Засідання господарського суду». Заняття органічно вписується в сучасні межі взаємостосунків між юридичними особами і з цікавістю сприймається студентською аудиторією.

Поетапно гра «Засідання господарського суду» виглядає таким чином. Спочатку ведучий зачитує конкретні умови:

«Машинобудівний завод уклав із будівельно-монтажним трестом договір на реконструкцію котельної, а також на будівництво складських приміщень. Як субпідрядник до участі в роботах була залучена спеціалізована організація, в завдання якої входив монтаж казанів. Усі роботи у котельній були виконані  у визначений термін і прийняті відповідною комісією. Проте через три місяці після підписання акту про здачу котельної в ній відбулася аварія, причиною якої, згідно з висновком експерта, було неправильне облицювання внутрішньої поверхні казана вогнетривкою цеглиною. Замовник пред'явив в господарський суд позов генеральному підрядчику, вимагаючи відшкодування збитків, спричинених ліквідацією аварії і заміною казана.

Генпідрядник заперечує проти позову, вказуючи на низку причин.»

Потім викладач визначає мету проведення гри й розподіляє функції між учасниками.

Відповідно до господарсько-процесуального законодавства, суперечки між юридичними особами розглядаються господарським суддею одноосібно, а при надзвичайно складних справах  колегіально. Враховуючи умовність гри, можливо призначити склад господарського суду, кількість якого від 5 до 7 студентів.

На стадії підготовки роз'яснюються подальші дії, видається нормативна література, обговорюються функції учасників. Так, представники позивача висловлюють свої вимоги до відповідача, а відповідач – свої заперечення. В процесі гри господарський суд контролює ігровий режим, консультує учасників, визначає результат гри, виносить ухвалу щодо суперечки. |

На завершальному етапі гри викладач підбиває її підсумки, проводить аналіз і обговорення процесу ігрового заняття, відзначає найбільш вдалі рішення, прийняті в процесі гри «Засідання господарського суду».

Змістовний аспект навчання за допомогою імітаційних ігор полягає в тому, що:

1)     підвищується інтерес до навчальних занять;

2)     збільшується обсяг правових знань студентів, а це допоможе їм у подальшому професійному житті бути об'єктивними під час розгляду господарських суперечок.