К.т.н., доцент Височин І.А.

Сумський національний аграрний університет

ЗАСОБИ, ПРИЙОМИ І РЕКОМЕНДАЦІЙНІ ОСНОВИ ПО РЕАБІЛІТАЦІЇ ТА РЕОРГАНІЗАЦІЇ МІСЬКИХ ПРОСТОРІВ НА ЩОДОБОВИХ МІГРАЦІЙНИХ ШЛЯХАХ

 

Постановка проблеми в загальному вигляді

У попередніх доповідях на конференціях «Наука: теория и практика - 2007» і «Передовые научные разработки – 2007» було проаналізовано простори мегаполіса; установлено „больові” та „критичні” точки у цих просторах.

Постановка завдання

Задача цієї доповіді полягає у розробці засобів, прийомів і рекомендаційних основ по реабілітації і реорганізації міських просторів на щодобових маятникових міграційних шляхах за тією ж схемою ланцюжка просторів „дім + робота + дім”. Можливо, що подані у табл.1 заходи з „лікування” просторів великих міст декому видадуться до деякої міри утопічними. Однак ситуація, що сьогодні склалася на Україні, в тому числі і позаплановані вибори депутатів до Верховної Ради, показує, що соціум доведений до революційно – вибухово – критичної межі, тому автор впевнений у своїх діях.

Таблиця 1

Формування засобів (прийомів) методичних та рекомендаційних основ по реабілітації міських просторів

на підґрунті виявлених недоліків “критичних” та “больових” точок.

п/п

Назва простору

Засоби (прийоми), рекомендації

1

2

3

1.

Простір квартири.

Можливі варіанти збільшення простору.

Відселення частини людей. Перепланування квартири згідно сучасних вимог і прогнозів.


Продовження таблиці 1

1

2

3

2.

Загальний простір

багатоква-ртирного будинку.

Можливі варіанти збільшення простору.

До кожної квартири добудувати (прибудувати) додаткову площу для розташування робочих місць і тим самим ліквідувати “розірваність” поміж просторами “місця проживання” та “місця роботи”.

Відселення (переселення) частини людей у нові квартири автоматично зменшить перенасичення загальнобудинкового простору людьми: на сходинках, у ліфті, у загальних коридорах тощо.

Для створення “місця роботи” можна використати існуючі вже простори: підвалів, цокольних поверхів та горищ (звичайно при їх наявності).

3.

Простір двору.

Можливі варіанти збільшення простору і значне покращення візуалізації просторового середовища, екологічних, ергономічних та інших вимог. У просторі двору поблизу житлових багатоповерхових будинків звести дитячі садочки, центри розвитку дітей та юнацтва, міні-театро-студії, художньо-дизайнерські школи, школи вокалу, хореографії, інструментальні ансамблі, спортивні секції, молочні кухні для новонароджених, їдальні (в т.ч. і для пенсіонерів), зали для сімейних бенкетів, школи аранжування квітами типу “ікебана” тощо. Цими заходами ми максимально зблизимо “місце роботи” та “місце проживання” і створимо максимальну зайнятість людей (особливо молоді).

Розробити: паспорти кольорового вирішення фасадів житлових будинків, проекти ландшафтного дизайну дворового простору (озеленення, садово-паркові меблі, майданчики для відпочинку, елементи малих архітектурних

Продовження таблиці 1

1

2

3

 

 

форм (в т.ч. і скульптури), напрямки і кольорове покриття під’їзних доріг, пішохідних доріжок тощо).

4.

Простори вулиць, майданів і площ; фрагменти просторів природи.

Можливі варіанти покращення або “лікування” вуличних просторів.

1). Захистити кожного міграційного мешканця (і жителя) індивідуальними засобами захисту від шуму і вуличного “смогу”.

2). Увесь приватний транспорт з перенапружених вуличних просторів, де проходять основні міграційні транспортні потоки; з місць, де збереглася історико-архітектурно-культурна спадщина, громадські і релігійні центри та в інших, не менш важливих, центрів ділової активності необхідно винести на другорядні (менш запружені) вулиці.

3). Ввести екологічно чистий і ергономічно насичений громадський транспорт: тролейбуси і трамваї (повернути назад – у вуличні простори) замість громадського транспорта, що використовує пальне з нафтопродуктів.

4). Винести пішохідні доріжки із вуличного простору, де є сильне екологічне порушення, у дворові простори, тим самим відділити людей від транспортних потоків.

5). На самих “жвавих ” і напружених міграційно-транспортних маршрутах, замість громадського транспорта створити “рухомі” доріжки, зі швидкістю 3 ¸ 7 км/год.

6). Частину транспортних коридорів, де є можливість і необхідність, занурити на мінусові позначки, а частину – винести на другий і третій рівні вулиць.

7). Ввести мораторій на використання у просторах міста вибухових пристроїв, приладів і т.п. (типу петард).


Продовження таблиці 1

1

2

3

 

 

8). Ввести заборону на стихійне розташування рекламно-інформаційних стендів. Створити групи дизайнерів, екологів, ергономістів, фенологів, які б, сумісно з розробкою схем реконструкції генеральних планів, ПДП (планів детального планування), ландшафтної архітектури могли б не тільки сами розробляти, але й контролювати інші проектні творчі групи; мати дозвіл на прогнозування розвитку рекламно-інформаційної продукції.

5.

 “Пороги”, як контра-стні культу-рологічні аспекти, що вини-кають на границях просторів.

Можливі варіанти пом’якшення контрастності при зміні просторів (“порогів”).

Ієрархічна послідовність “лікування” порогів.

1). Розробити паспорти естетичного оздоблення фасадів будівель та споруд із введенням “пастельної”, а не контрастної кольористики; ввести доречну симантику.

2). Засобами кольорового вирішення створити ілюзорне збільшення замкнутих внутрішніх просторів (у т.ч. і “рухомого” простору транспорта).

3). Замість різких і негативних звукових сигналів автотранспорта, а також при зміні міграційним мешканцем контрастних просторів, ввести мелодії певного оркестрового виконання і напрямку.

4). Поліпшення композиційно-естетичного вирішення вуличних просторів (про що говорилося трохи вище у цій же таблиці).

5). У замкнутих і, особливо, підземних просторах розробити низку заходів по аероіонофікації, згідно роботи А.Л. Чижевського [1, с. 125].

 


Продовження таблиці 1

1

2

3

6.

Умовні простори культури та духовності нації.

Ієрархічна послідовність.

1). Ввести, на законодавчому рівні, норми і правила трансляції, публікації і виконання так званого “шоу-бізнеса”; ввести адміністративну, а в деяких випадках і кримінальну відповідальність, наприклад, при нанесенні морально-психологічних травм людині; проведення антилюдських та антидержавних і т.п. передач, програм, спектаклів, гуморин тощо.

2). Підняти на духовно-високий рівень виховну роботу, і особливо серед дітей, підлітків та молоді.

3). Повернути на екрани телевізорів, радіо і пресу істинно народну (а не “від народу”) культуру: хору, хореографії, вокалу, спектаклів, спираючись, мов на фундамент, на багатющі культурні надбання усіх націй і народностей, які живуть на теренах України.

4). На законодавчому рівні заборонити антирелігійні і сатанинські секти на Україні. Вести розяснювальну та виховну роботу серед молоді з цього приводу.

5). Різко знизити продаж спиртових та тютюнових виробів, особливо серед дітей, підлітків і молоді.

Вести постійну боротьбу із ввезенням та реалізацією наркотичних засобів і виробів. Для вирішення даної проблеми необхідно починати з дитячого садочка, школи та ВНЗ. Необхідно створити спеціальні загони (із молодих людей), котрі могли б відслідковувати людей-реалізаторів наркотичного зілля. Постійно вести розяснювальну роботу з демонстрацією наслідків означеного лиха серед

 

 

Продовження таблиці 1

1

2

3

 

 

людей, а найперше в школах, коледжах та вищих навчальних закладах.

7.

Простори роботи.

1). Максимально зблизити (штучно розірвані) простори “місць роботи” та ”місць проживання”. Про що було сказано у п. 2 та 3 цієї таблиці.

2). Розробити проекти і належно облаштувати торговельні точки, які спонтанно виникли поблизу від місць концентрації людей.

2.1. У тих місцях, де грубо порушені планувальні, композиційні, ергономічні, санітарно-гігієнічні та інші вимоги торговельні точки необхідно перенести в інші місця з тим, щоб такі заходи ні в якій мірі не погіршили торговельне обслуговування жителів міста.

3). Місце роботи необхідно облаштувати до рівня ергономічних, санітарно гігієнічних, планувальних нормативних вимог, це на першому етапі, а на другому, - при стабілізації економіки, політичних, кон’юнктурних та інших пристрастей довести облаштування робочого місця до рівня світових стандартів розвинених (так званих) демократичних держав.

 

Висновки

Якщо вдасться, поданими у табл. 1 заходами, хоча б частково „вилікувати” ланцюжок просторів, то й власний простір людини буде скрізь, тобто в усіх просторах, мати належний стан і розмір для свого існування; зникнуть вуличні „пробки” у просторі вулиць; на границях поміж контрасними просторами значно пом’якшуться неприємні порогові відчуття; при „зближенні” до мінімальних відстаней поміж просторами „місця проживання” та „місця роботи” набагато зменшиться потік автотранспорту, а отже значно покращиться екологічний стан просторів міста; при проведенні належного благоустрою (озеленення, кольорового вирішення, розташуванням ергономічно-доречних садових меблів, архітектурних форм тощо) значно підніметься рівень комфортності міських просторів і т. д. і т. п. Тобто вирішуючи одні проблеми паралельно будуть вирішуватися і інші, не менш важливі, як для міграційного мешканця так і для усіх жителів мегаполіса.

 

Література:

1. Чижевський А.Л. Аэроионификация в народном хозяйстве, - М., Госпланиздат, 1960. – 750с.: ил.