Д. е. н., професор Чорна М.В.

Харківський державний університет харчування та торгівлі, Україна

Аспірант Пірятінська І.В.

Харківський національний університет будівництва та архітектури,Україна

 

Класифікація Загроз  Економічної безпеки підприємств галузі будівництва

 

Радикальні економічні та соціальні зміни, які активно здійснюються в країні прийняли необоротний характер. При цьому погляди на актуальні проблеми українського суспільства, що склалися останнім часом, потребують переосмислення. Для подальшого економічного розвитку стає  необхідним забезпечення економічної безпеки в різних сферах діяльності, у тому числі і галузі будівництва.

Однією з умов забезпечення економічної безпеки країни є безпека підприємств галузі будівництва. Це пов’язано з тим, що негативні тенденції сьогодення стримують розвиток цієї галузі. Саме в таких умовах зростає необхідність у забезпеченні економічної безпеки підприємств будівельної галузі шляхом зменшення або усунення загроз, що негативно впливають на її рівень.

Проблема забезпечення  економічної безпеки підприємств та класифікації загроз, які впливають на її рівень є предметом дослідження великої кількості вчених. Значну увагу приділено цьому питанню у наукових розробках українських та російських фахівців, у т.ч. Беспалько А., Мельника О., Реверчук А. та ін. [1 – 3]. Вивчення робіт відомих науковців виявило різні підходи до визначення та виділення видів загроз економічної безпеки.

Проте увага в основному була приділена загрозам, які вливають на рівень економічної безпеки підприємства в цілому без урахування галузевої специфіки будівництва.

Мета дослідження полягає у розробці актуальної класифікації загроз економічної безпеки будівельних підприємств.

Структурні зміни в національній економіці, які значною мірою обумовлені розвитком ринкових відносин, неминуче приводять до необхідності відповідних перетворень в будівельному комплексі. Ці перетворення відбуваються як в цілому по країні, так і на рівні регіонів.

Економічна безпека будівельного підприємства являє собою один із аспектів характеристики підприємства, що відображає його здатністю нормально функціонувати для досягнення своїх цілей за умови протистояння можливому впливу загроз зовнішнього та внутрішнього середовища. Під нормальним доцільно розуміти таке функціонування підприємства, яке в існуючих умовах забезпечує досягнення поставлених цілей.

Загроза – це  реальна можливість впливу дії навмисного чи ненавмисного характеру, що порушує стійкість функціонування підприємства,  спричиняє матеріальну та/або нематеріальну шкоду, яка призводить до відхилень від стратегії розвитку підприємства[3].

 Значного впливу економічних загроз зазнали підприємства будівельної галузі пов’язаних зі зниженням інвестиційної активності, зниження фінансування з державного бюджету, жорсткі умови іпотечного та поточного кредитування, спрямованість доходів населення переважно на поточне споживання.

Політична нестабільність, характерна для сучасного вітчизняного розвитку, відсутність необхідних для нормального функціонування підприємств законодавчих нормативів та процедур впливають на безпечне проведення операцій на будівельному ринку.

У результаті проведеного дослідження була запропонована класифікація загроз, що впливають на економічну безпеку будівельних підприємств в залежності від джерела та природи виникнення, величини збитку, вірогідності та наслідків дії та ін. (рис.1).

 

Рисунок 1 – Класифікація загроз економічної безпеки будівельного підприємства

 

На основі даної запропонованої класифікації загроз економічної безпеки будівельне підприємство матиме можливість детальніше визначить загрози, притаманні саме йому за сучасних умов розвитку національної економіки в цілому та будівельної галузі зокрема. Саме від точності визначення пріоритетних загроз залежить спроможність формування ефективних стабілізаційних заходів для забезпечення нормального функціонування підприємства.

Література

1. Беспалько A.A. Экономическая безопасность строительных предприятий. Автореферат дисс. канд. эк. Наук. Москва, 2005.

2. Реверчук  Н.Й.   Управління  економічною  безпекою  підприємницьких  структур  [монографія]      /  Реверчук Н.Й. – Львів ЛБІ НБУ. 2004. – 195 с.

3. Мельник О.О. Система загроз економічної безпеки підприємства// Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”.  – Харків: НТУ „ХПІ”. - 2011. - № 25. - С.97-103.