Д.е.н.  Федоренко І.А.

Національний технічний університет «ХПІ»,Україна

Проблеми внутрішньовиробничих економічних відносин на підприємствах з виробництва та розподілення електроенергії та води

Організація внутрішньовиробничих економічних відносин належить до розряду ключових задач, від вирішення яких залежить виживання і розвиток вітчизняних підприємств.

Необхідно розрізняти наступні два моменти. Якщо розглядаються відносини між конкретним підрозділом і підприємством у цілому, то необхідна організація внутрішньовиробничих економічних відносин з цим під­розділом. Наприклад, з проектним чи технологічним відділом може бути укладена угода про виконання визначених робіт. Організація сис­теми економічних відносин із працівниками цих відділів на принципах самостійності, відповідальності, зацікавленості що дозволить підпри­ємству зберегти кваліфіковані кадри, підвищити результативність їх­ньої праці. Це ж може відноситися до діяльності допоміжних підрозді­лів підприємств з виробництва та розподілення електроенергії та води. Якщо ж розглядаються відносини між підрозділами як рівними суб'єктами внутрішньовиробничих економічних відносин, безумовно необхідний комплексний підхід до їхньої ор­ганізації.

На основі отриманих висновків пропонується модель процесу ор­ганізації внутрішньовиробничих економічних відносин (ВВЕВ), що складається з десяти етапів

На першому етапі визначаються цілі організаційного розвитку підприємства. Цілі можуть характеризувати як результати діяльності підприємства: збільшення прибутку підприємства, підвищення рівня заробітної плати, поліпшення фінансового стану, так і параметри фун­кціонування системи: якість виконуваних робіт, оперативність обслу­говування клієнтів і т.ін.

На другому етапі керівниками вищого рівня підприємства визна­чається загальне бачення організаційної побудови. Гарантією успіху проведених змін є зацікавленість вищого керівництва в проведених перетвореннях.

На третьому етапі організації внутрішньовиробничих економіч­них відносин визначаються об'єкти дослідження, у відношенні яких будуть проводитися подальші перетворення.

На четвертому етапі визначається склад виконавців, відповіда­льних за організацію внутрішньовиробничих економічних відносин. Визначаються їхні задачі, сфера повноважень і відповідальності. Зва­жуються питання стимулювання і контролю їхньої діяльності.

На п'ятому етапі проводиться аналіз фактичного стану. Аналіз повинний показати можливість реалізації передбачуваної концепції системи внутрішньовиробничих економічних відносин, визначити ступінь готовності підрозділів до її впровадження, перелік необхідних робіт.

     На шостому етапі відбувається формування альтернативних ва­ріантів системи економічних відносин. Для обраного варіанта внутрі­шньовиробничих економічних відносин розробляються підсистеми планування, стимулювання, обліку і контролю, формуються підсисте­ми забезпечення. Формування підсистем повинне відбуватися на альтернативній основі з проведенням техніко-економічних розрахунків по кожному варіанту.

На сьомому етапі проводиться оцінка запропонованих варіантів організації внутрішньовиробничих економічних відносин і по її резу­льтатах приймається рішення про розробку проекту обраного варіанта.

Восьмий етап - формування проекту системи внутрішньовироб­ничих економічних відносин. На цьому етапі доцільно залучати спів­робітників підрозділів - майбутніх суб'єктів внутрішньовиробничих економічних відносин.

На дев'ятому етапі приймається рішення про перехід на нову сис­тему функціонування. На початку етапу впровадження повинна рете­льно відслідковуватися правильність виконання робіт, розрахунків, повинен бути налагоджений зворотний зв'язок із працівниками, що працюють у нових умовах, при необхідності проводити консультації.

На десятому етапі здійснюється контроль і оцінювання функціонування системи внутрішньовиробничих економічних відносин. У разі потреби вживаються заходи для доробки й усунення виявлених недо­ліків.

Застосування на практиці запропонованої моделі процесу органі­зації внутрішньовиробничих економічних відносин повинно створити умови найбільш ефективного досягнення цілей підприємства. Керівники знають слабкі місця підприємства, потенціал праців­ників, мають стратегічне мислення, мають інформацію щодо напрям­ків розвитку зовнішнього середовища. Усе це дозволяє їм визначити загальну концепцію організаційного розвитку. Вони також можуть залучати зовнішніх експертів або давати доручення працівникам під­приємства на вивчення останніх досягнень світової практики в області організаційних перетворень. У зага­льному виді повинна бути визначена концепція нової системи внут­рішньовиробничих економічних відносин, зокрема необхідно визначн­ій ступінь самостійності, що одержать підрозділи підприємства, склад функцій, виконуваних централізовано і децентралізовано. Організа­ційна побудова визначається схематично і служить орієнтиром для проведення подальших досліджень.

Література:

1.Иванов Н.А. Организация производства на промышленных предприятиях:Учебник.- М.: ИНФРА-М, 2008.-352 с.

2.Котел К. Организация производства на предприятии / Сокр. пер. с венг. -  М: Экономика,1994.-168 с.

3Мильнер Б.3. Теория организации: Учебник. – 2-е изд., перераб. И доп. – М:.ИНФРА-М, 2000. – 480с.