Тімченко О.

ОА-10-А

 

Єдність аналізу і синтезу як наукових методів пізнання наукових явищ

 

Актуальність даної теми зумовлена ​​тим, що у будь якому пізнанні аналіз та синтез грають важливу роль, ці методи є невід’ємною частиною  наукового дослідження. Тому дуже важливим є вивчення цих методів та їх поєднання для забезпечення їх повноцінного застосування на практиці.

Метою роботи є розкриття сутності взаємозв’язку   між аналізом та синтезом як методами пізнання наукових явищ.

Дослідженням даних методів на сучасному етапі займаються такі наукові діячі як Ільєнко Е.В. [2], Ільїн В.В.[3] , Печенкин А.А [4] та ін. Та питання досліджене не повністю , тому що існує потреба розширення їх застосування в усіх економічних процесах.

Будь яка наукова дисципліна неможлива без свого предмету та методу дослідження.  Під методом розуміють засоби пізнання дійсності, принципи, прийоми дослідження наукових явищ.

Аналіз - це процес розумового або фактичного розкладання цілого на складові частини, а синтез - поєднання різних елементів, сторін предметів у єдине ціле. [1]

Взаємозв’язок аналізу та синтезу розкривається у ступені глибині проникнення в пізнання об’єкту:

- прямий, або емпіричний аналіз і синтез на стадії поверхневого ознайомлення з об’єктом;

- зворотний, або елементарно-теоретичний аналіз і синтез на стадії встановлення зв’язків детермінації;

- структурно-генетичний аналіз і синтез на стадії осягнення сутності явища.

Аналіз сприяє розкриттю істотного в явищі, а синтез завершує розкриття сутності, дає можливість показати, в яких формах це притаманне економічній дійсності.

Системний підхід не можливий без організації єдності аналізу і синтезу.  Системний підхід до вивчення явищ виявляється в комплексному взаємозв’язаному вивченні багатосторонніх зв’язків і взаємозумовленості дії факторів організації, техніки і технології виробництва. Підприємство будь-якої галузі виробництва — це складна система, і правильний висновок щодо характеру досліджуваного явища можливий тільки за умови врахування всіх взаємозв’язаних факторів. Здебільшого комплексне дослідження результатів діяльності підприємства починають з вивчення загальних показників. Потім, розподіляючи їх, поглиблюють аналіз, вивчаючи окремі сторони та ділянки роботи підприємства. Принцип системності робить неможливими висновки на підставі лише окремо взятих фактів без урахування відповідних взаємозв’язків. [2]

Характерна особливість методів економічного аналізу та синтезу — вивчення причин, що вплинули на зміну певних економічних показників. Ураховуючи, що економічні явища обумовлено причинно-наслідковою залежністю, головним завданням аналізу є розкриття та вивчення цих причин (факторів). На господарську діяльність підприємства, навіть на окремо взятий показник, можуть впливати численні фактори. Визначити та вивчити абсолютно всі причини дуже складно, та й не завжди доцільно. Завдання полягає в тому, щоб знайти те найсуттєвіше, що найбільше впливає на той чи інший показник. Тобто основною задачею  правильного аналізу та синтезу є економічно обґрунтована класифікація причин, що вплинули на господарську діяльність підприємства та її результати.

Інакше кажучи, аналіз та синтез доповнюють один одного та утворюють діалектичну єдність. Пізнання відбувається в певній послідовності: спочатку здійснюється розчленування на складові частини, а потім глибоке вивчення суперечливих частин, вияв внутрішніх зв’язків, узагальнення, підбивання підсумків. Аналіз і синтез взаємно передбачають і обумовлюють один одного.  [3]

Отже, аналіз і синтез є двома невіддільними чинниками процесу наукового пізнання дійсності, використання яких сприяє виявленню причинно-наслідкових зв'язків окремих явищ.

 

Література

1. Ільєнко Е.В.  Діалектика абстрактного і конкретного в науково-теоретичному мисленні // Актуальні проблеми економіки. – 2011. – №5. – С. 119 – 123.

2. Ільїн В.В. Процеси аналізу та синтезу // Основи філософії – 2010. – №3. – С. 85-87.

3. Печенкин А.А. Обоснование научной теории  // Классика и современность – 2009. – №8. – С. 33 –36.