М.А. Дудус

Дніпропетровський університет

 імені Альфреда.Нобеля

 

ОРГАНІЗАЦІЯ МАРКЕТИНГУ НА РОЗДРІБНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ ТА ЇЇ ВДОСКОНАЛЕННЯ

 

Здійснення маркетингової діяльності виступає як об'єктивна необхідність організації збутової діяльності підприємства з урахуванням ринкового попиту, потреб і вимог споживачів. Тут відображається і постійно посилюється тенденція до планомірної організації збуту товарів з метою підвищення ефективності функціонування фірми в цілому та її господарських підрозділів. Маркетингова діяльність фірми направлена на те, щоб достатньо обґрунтовано, спираючись на запити ринку, встановлювати конкретно поточні і головним чином довгострокові (стратегічні) цілі, шляхи їх досягнення та реальні джерела ресурсів господарської діяльності, визначати асортимент і якість продукції, її пріоритети, оптимальну структуру асортименту товарів  і бажаний прибуток.

Особливо це виявляється в системі роздрібної торгівлі — сфері підприємницької діяльності, пов'язаної з продажем товарів та послуг кінцевим споживачам для особистого використання.  Роздрібну торгівлю з погляду маркетингу розглядають як підприємницьку діяльність, пов'язану із збутом товарів і послуг кінцевим споживачам з орієнтацією на запити і переваги покупців.

Характер маркетингових рішень роздрібної торгівлі значною мірою залежить від обраного напряму досягнення основної мети підприємства роздрібної торгівлі: отримання високого прибутку за рахунок великого обсягу послуг, що надаються покупцям за відносно низьких показників обертання товарів чи утримання порівняно невисокого рівня прибутку за високих показників товарообігу й обмеженого обсягу послуг.

Найважливішим стратегічним рішенням роздрібного торговця є вибір цільових ринків та позиціювання на них. Визначаючи цільовий ринок, необхідно чітко окреслити сегмент покупців, на яких орієнтуватиметься магазин: із високими, середніми чи низькими доходами.

Для роздрібної торгівлі, яка позиціонує магазини для обслуговування певних цільових ринків споживачів, велике значення має формування асортименту товарів кожної торговельної точки з урахуванням потреб мешканців району, в якому вона розміщена.

Щодо комунікативної політики роздрібні підприємства реалізують свої програми в залежності від розміру товарообігу. Магазини з малим товарообігом не можуть дозволити собі великі витрати на рекламу і стимулювання. Основним фактором комунікації є особисті контакти продавців з покупцями. Великі роздрібні підприємства та їх мережі проводять в повному обсязі заходи комунікативного маркетингу.

Наприклад, проаналізуємо діяльність реального мінімаркету «ХХХ» розташованому у м. Дніпродзержинськ. Аналіз основних показників ефективності діяльності показує, що за останні три роки виручка від реалізації має тенденцію до зниження (з 9% до 3%) та залишається позитивною тільки за рахунок підвищення цін, які збільшувалися на протязі 2010-2012 р. Найбільш впливовим конкурентом мінімаркетів є магазини типа АТБ (середній формат), оскільки ціни в цій мережі є одними з найнижчих. Аналіз показав, що вагомим чинником, що підтримує формат «мінімаркет» є наближеність до покупця (43% респондентів), неформальні «теплі» відносини між покупцями та продавцями (37% респондентів).

Суттєвим недоліком маркетингової діяльності мінімаркету є відсутність в його структурі окремої штатної одиниці, яка б займалась питаннями маркетингу. Усі ключові рішення приймає директор мінімаркету, усі організаційні питання,  пов’язанні з маркетинговою діяльністю вирішує адміністратор магазина. Рекламну діяльність підприємство не здійснює, зовнішнє оформлення магазину є не досить привабливим. Робота з постачальниками також відноситься до функцій адміністратора магазину. Перевага надається роботі з офіційними дилерами різних торговельних марок.  При виборі дилера важливою умовою є надання відстрочки платежу за товар.

На підставі проведеного аналізу було зроблено висновок, що маркетингова діяльність підприємства знаходиться на дуже низькому рівні. При проведенні SWOT-аналізу у загрозах було відмічено імовірність появи нових конкурентів поблизу. Цей факт обумовлює необхідність зайнятись маркетинговою діяльністю, насамперед активізувати рекламну діяльність з метою довести переваги мінімаркету.

На сьогоднішній день у всіх сучасних великих роздрібних мережах існують програми лояльності для клієнтів у вигляді знижок, бонусів тощо. Отже, мінімаркету також слід розробити свою програму лояльності до якої ввійдуть: покращення зовнішнього та внутрішнього виду магазину, розповсюдження рекламної продукції по поштовим скринькам під’їздів у наближених кварталах, організація дня “відкритих дверей ”, коли в певний день на усі товари пропонується знижка у 10%-15% тощо.

Розрахунки показали, що за рахунок активізації діяльності від запропонованих маркетингових заходів виручка у прогнозному періоді збільшиться на 12%.

Усі заплановані заходи є ефективними та можливими для впровадження у реальної практиці на будь якому підприємстві роздрібної торгівлі.

 

                         Науковий керівник:С.А.Петренко,старший викладач