Зюляєва Є. Д., бакалавр

Чорноморський державний університет ім. П. Могили (м. Миколаїв)

Система керування програмним забезпечення для роботи на комп’ютері людей з особливими потребами

Щороку в Україні народжуються діти з вадами зору, а також чимало людей частково або повністю втрачають зір протягом свого життя. Вивчення комп'ютерних технологій інвалідами по зору відкри­ває незрячим широкий і практично безперешкодний доступ до інфор­маційних технологій. Зростаюча зацікавленість інвалідів по зору комп'ютерною технікою стимулюється розширенням її доступності.  Таким чином, вивчення комп'ютерних технологій в процесі первинної допрофесійної реабілітації інвалідів по зору є об'єктивною необхідністю, обов'язковим предметом в програмі.[1] 

Сьогодні існує безліч клавіатур для введення і виведення інформації за допомогою матриці, що утворює рельєфно-точковий шрифт Брайля, але головним недоліком при роботі з шрифтами Брайля являється низька швидкість прочитування, і, отже, неможливість вести спілкування в реальному часі. Крім того, усі ці облаштування комунікації людей із слабким зором дуже громіздкі і не є мобільними, що істотно знижує їх ефективність.

Адаптивна клавіатура дозволяє вирішити ці проблеми і тим самим значно спрощує процес спілкування для людей з порушеннями зору.

Для роботи за комп’ютером людині з вадами зору потрібне спеціальне технічне забезпечення, наприклад клавіатура або навігуючий пристрій. Було розроблено концепцію системи керування операційною системою за допомогою спеціального маніпулятора.

Рис. 1. Функціональна схема

1.     Пуск програми

2.     Обробка запиту

3.     Ввід / вивід

4.     USB-RS232

5.     Мікроконтролер

6.     Перетворювач сигналу

7.     Спеціалізований пристрій керування

Та розроблено програмне забезпечення для відображення тексту. В програмі задається за допомогою маніпулятора розмір тексту, швидкість показання тексту

Рис. 2. Програма відображення тексту

Розробка   апаратно-програмного засобу для читання особами з особливими потребами дає змогу читати будь який текст сповільнювати чи прискорювати або й зовсім спиняти. Основною концепцією  буде використовуватися людьми які бачать бічним зором. Тобто якщо здорова людина бачить перед собою чітко наприклад іншу людину, а те що відбувається з боку для неї лише розмиті образи та рухи, то людина яка бачить бічним зором має зваротньо пропорційні характеристики.

  За допомогою дослідів було виявлено кількість букв (3-5) на екрані, їх розмір (300-500) при розміру екрана в 22 дюйми. Метою даного апаратно-програмного засобу виступає змога вводу будь-якого тексту на екран.

Апаратна обчислювальна платформа яка збудована використовує Arduino. Її основними компонентами якої є проста плата вводу / виводу. Arduino може використовуватися як для створення автономних інтерактивних об'єктів, так і підключатися до програмного забезпечення, що виконується на комп'ютері.[2]

 

 

Література

1.                     Федорець П.С.,  Картавцев С.О.,  Медведєва Н.В., Распопов В.Б. Вивчення комп’ютерних технологій в реабілітаційному центрі утос як складова соціально-трудової реабілітації інвалідів по зору. , 2009. – Доступний з: <http://www.rlocman.ru/shem/schematics.html?di=55059>.

2.                     Калабеков Б.А. Цифрові пристрої і мікропроцесорні системи. М. Радіо і зв'язок, 1997.-336 с.

3.                     Сінгілевич Т.В.,Карасюк Л.П.,Ратовська М.А., Завальнюк Л.А. Сучасні інформаційні технології навчання та виховання дітей з порушенням зору . – Київ : НПУ, 2008. – 308 с.