Янчук Т.В

Вінницький інститут економіки ТНЕУ

Ефективність інформатизації малого бізнесу

Для забезпечення довгострокового зростання економіки важливе значення має залучення потенціалу малого бізнесу, що, в свою чергу, передбачає створення належних умов для його розвитку з врахуванням його економічної природи та специфічних особливостей. Сьогодні, інформатизація бізнесу є найбільш перспективним напрямком в розвитку підприємництва.

Інформатизація малого бізнесу визначає інформатизацію як сукупність взаємозалежних організаційних, правових, політичних, соціально-економічних, науково-технічних, виробничих процесів, які спрямовані на створення умов для задоволення інформаційних потреб підприємства реалізації відповідних прав на основі створення, розвитку й використання інформаційних систем, мереж, ресурсів й інформаційних технологій, які побудовані на основі застосування сучасної обчислювальної і комунікаційної техніки.

Будь-який бізнес потребує постійної переоцінки та переорієнтації, ця потреба найбільша у тій сфері, де це менше всього передбачається – при забезпеченні ефективності бізнесу. Ефективність у широкому значенні цього слова означає співвідношення між результатом (ефектом) та витратами.

Під ефектом розуміють результат реалізації заходів, спрямованих на підвищення ефективності економічного механізму за рахунок економії ресурсів.

Інформатизація підприємств малого бізнесу повинна мати чітку структурну програму. Програма інформатизації визначатиме відповідні дії в області розробки, ведення і використання інформаційних ресурсів, принципи побудови єдиного інформаційного простору між відділами (філіями) і стратегію інформаційно-аналітичного забезпечення для рішення соціально-економічних, екологічних, науково-технічних, національно-культурних та інших проблем у сферах діяльності на початку широкого застосування сучасних інформаційних технологій.

Для того щоб отримувати, обробляти та аналізувати інформацію потрібно вводити відповідні інформаційні системи та технології. Під час автоматизації деяких основних операцій суттєво можна поліпшити якість проаналізованої інформації та підвищити тим самим економічні показники.

Якщо проводити автоматизацію на підприємствах малого бізнесу потрібно зауважити, що даний процес трудомісткий та дорогий, тому для цього потрібно залучати відповідних кваліфікованих працівників, які зможуть відповідно до бюджету фірми підібрати програмне забезпечення. Автоматизація операцій на підприємствах неоднакова. Вона дає найбільший ефект у виробництві з масовим випуском продукції і порівняно трудомісткими технологічними процесами.

Автоматизація виробничих процесів пов’язана з впровадженням ряду автоматичних пристроїв.

Переваги автоматизованого виробництва визначаються двома категоріями: соціальною і економічною ефективністю автоматизації.

До соціальної ефективності відноситься полегшення праці робочих, поліпшення санітарно-гігієнічних умов і підвищення загальнокультурного рівня життя людини.

Полегшення праці робочих в автоматизованому виробництві забезпечується звільненням їх від безпосередньої участі у виробництві.

Поліпшення санітарно-гігієнічних умов праці працівників у виробництві, обладнаному автоматично працюючими машинами, забезпечується тим, що працівник, який спостерігає за протіканням процесу, знаходиться на визначеній відстані від робочих органів машин, переважно в окремому приміщенні. Це підвищує безпеку і покращує умови праці.

До економічної ефективності автоматизації поліпшення найважливіших економічних показників виробництва: підвищення ефективності праці, зниження собівартості продукції, підвищення рівня інтенсивності процесу і підвищення якості продукції. Собівартість продукції в автоматизованому виробництві звичайно знижується. Це досягається в результаті підвищення ефективності праці, скорочення тривалості виробничого циклу і зменшення виробничих площ, а також більш раціональної організації виробництва.

Якість продукції в автоматизованому виробництві може бути підвищена, що досягається більш строгим дотриманням ритму і режиму роботи машин, а також об’єктивним автоматичним контролем.

Сьогодні, створені підприємства практично повністю укомплектовані сучасною обчислювальною і офісною технікою. Але необхідно постійно проводити роботи з модернізації локальних комп'ютерних мереж і забезпечення безперебійної роботи комп'ютерної та офісної техніки. Одним із ключових напрямків у роботі з технічного обслуговування є підтримка в актуальному стані інформації про комп'ютерну техніку, програмне забезпечення і витратні матеріали, які перебувають у користуванні. Необхідно щодня здійснювати значний обсяг роботи з обліку, збору статистики і аналізу стану всього устаткування, що обслуговується. Це дозволить побудувати якісне комплексне обслуговування компонентів інформаційних систем, звести до мінімуму можливі перебої в роботі інформаційних систем і оптимізувати витрати на запасні частини та витратні матеріали. Однак, підвищення якості обслуговування обчислювальної і офісної техніки не можливо без використання сучасних інформаційних технологій, що забезпечують автоматичний облік, що дозволяє організувати обслуговування з опорою на оцінку якості послуг.

Стратегія економічного зростання повинна спиратися на активне залучення малого і середнього бізнесу до подолання ресурсних дефіцитів та формування політики його розвитку в рамках загальної стратегії економічного зростання і структурних перетворень національної економіки.

Отже, за допомогою інформатизації, шляхом створення цілісної взаємозалежної системи нормативних, інформаційних і інструментальних засобів для рішення завдань, досягається інформаційно-аналітичне керування всіма відділами на підприємстві. Таким чином, інтегральний ефект, що підприємство повинно одержати від реалізації впровадження ІТ, є в істотному підвищенні якості і ефективності керування в соціально-економічній сфері малого бізнесу та міста в цілому за рахунок впровадження сучасних інформаційних систем підтримки прийняття рішень, погодженості і підвищенні якості, оперативності інформаційних процесів і послуг, які у свою чергу повинні привести до поліпшення соціально-економічних, науково-технічних, культурних та інших показників життя.

 

Література:

1.                 Басовский Л. Б. Прогнозирование и планирование в условиях рынка. Учеб. пособие. - М: ИНФРА-М, 1999. - 260 с.

2.                 Войчак А. В. Маркетинговий менеджмент: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. - К.: КНЕУ, 2000. - 100 с.

3.                 Співак С.М. Системний аналіз: Навчальний посібник. – Тернопіль, 2006.

4.                 Ситник Р. Ф. Розвиток та застосування інформаційних систем в бізнесі. – К.: Товариство «Знання» Україна, 2006. – 19 с

5.                 http://www.parus.com.ua/