Экономические науки/ 10.Экономика предприятия.

 

Антошко Т.Р.

Національний технічний університет України «КПІ»,  кафедра економіки і підприємництва

Показники ефективності функціонування механізму забезпечення реалізації корпоративної соціальної відповідальності

Найважливішою суспільною проблемою на поточному етапі розвитку економічних відносин в Україні є досягнення високої конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників на основі максимального забезпечення та дотримання соціально відповідальної діяльності підприємств і держави.

Аналіз вітчизняних та закордонних джерел свідчить про динамічний розвиток досліджень в сфері корпоративної соціальної відповідальності (КСВ) [2,3,4]. Але в економічних джерелах майже відсутні розробки стосовно оцінювання ефективності функціонування механізму забезпечення реалізації національної моделі КСВ [1].

         Серед економічних показників ефективності функціонування корпоративних-соціальних відносин найчастіше називають показники прибутку і прибутковості, а також похідні від них – ефекту і ефективності. Найчастіше визначають суму ефекту від здійснення певних заходів, у тому числі й із забезпечення функціонування корпоративних соціально-відповідальних відносин.

Автором  було виокремлено основні стадії процесу формування механізму забезпечення здійснення відносин корпоративної соціальної відповідальності. Серед них є підготовча, організаційно-планова, виконавча, моніторингова стадії. Визначати ефективність формування даного механізму доцільно на кожній стадії. Однак, масштаби перевищення доходів над витратами при впровадженні механізму забезпечення національної моделі КСВ значно менші, ніж ефективність функціонування даного механізму на різних його рівнях.

Визначення ефективності функціонування механізму забезпечення КСВ доцільно здійснювати вже на моніторинговій стадії, коли сформована необхідна інформаційна інфраструктура і оптимізовані необхідні інформаційні потоки. На початкових етапах моніторингу ефективності функціонування даного механізму пропонуємо використовувати коефіцієнт активності використання механізму забезпечення КСВ. На нашу думку, цей показник віддзеркалює наявність певних складових механізму забезпечення функціонування корпоративних соціально-відповідальних відносин на підприємстві, а також ступінь їх використання при вирішенні різних проблем на підприємстві. До складу цього показника включаються дані про:

·        дотримання підприємствами принципів корпоративного управління;

·        формування і забезпечення функціонування органів взаємодії із акціонерами;

·        повноту і доступність інформації про товариство;

·        здатність підприємства спрямувати частину ресурсів на вирішення соціальних проблем;

·        зацікавленість підприємства у здійсненні природоохоронних заходів;

·        наявність і активність функціонування органів корпоративного контролю;

·        наявність організаційно-розпорядчих актів щодо організації праці і її оплати, а також ступінь ефективності і справедливості їх застосування;

·        ступінь залучення індивідуумів до прийняття управлінських (господарських) рішень.

Серед ознак, що характеризують дотримання підприємствами принципів корпоративного управління, вважаємо за доцільне звертати увагу на факти щодо наявності кодексу корпоративного управління або внутрішнього корпоративного кодексу, регламентних документів щодо корпоративної культури на підприємстві і відповідних заходів з її формування і розвитку [4].

Атрибути процесів формування і забезпечення функціонування органів взаємодії із акціонерами найчастіше проявляються у формі: створених структурних підрозділів або окремих посадових осіб, які здійснюють взаємодію з акціонерами; сукупності регламентних документів щодо організації діяльності даних органів; необхідних коштів для фінансування роботи органів взаємодії з акціонерами. Особливу вагу у даний час мають показники, що віддзеркалюють повноту і доступність інформації про товариство, серед яких слід виокремити: наявність корпоративного інтернет-сайту; наявність відкритої інформації про соціальні дії на інтернет-сайті підприємства; наявність інформації про соціальні дії в річному звіті підприємства; наявність окремого соціального звіту і-того підприємства.

Не менш важливим є здатність підприємства спрямувати частину ресурсів на вирішення соціальних проблем, які формуються за рахунок його чистого прибутку або залучених коштів, а також що включаються до собівартості продукції. Поряд з інвестуванням у суто соціальні проекти при оцінюванні ефективності функціонування механізму забезпечення КСВ вважаємо за доцільне звертати увагу на зацікавленість підприємства у здійсненні природоохоронних заходів, що сприяють покращенню соціального стану суспільства. Організаційне забезпечення функціонування механізму підтримки КСВ здійснюється відповідними органами, тому серед контрольних параметрів ефективності використання даного механізму повинні бути наявність і активність функціонування органів корпоративного контролю, що проявляється у статусному рівні даного органу, його чисельності і технічному оснащенні, а також обсягам реалізованих управлінських рішень.

У аспекті наявності організаційно-розпорядчих актів щодо організації праці (у тому числі умов праці) і її оплати (мотивації персоналу), а також ступеня ефективності і справедливості їх застосування атрибутивними ознаками повинні бути: Проект організації праці, Положення про оплату праці, Положення про матеріальне заохочення працівників підприємства, Планування робочих місць, Паспорти організації робочих місць, Колективний договір підприємства. А ступінь залучення індивідуумів до прийняття управлінських (господарських) рішень можна оцінити за: часткою колегіально прийнятих управлінських рішень, рівнем розвиненості суспільних дорадчих органів на підприємстві, рівню залучення працівників фірми до роботи контрольної та ревізійної комісії.

Відповідним чином показник рівня активності використання складових механізму забезпечення КСВ можна розрахувати у формі запропонованого нами коефіцієнту активності використання складових механізму забезпечення КСВ (). Для окремого підприємства цей показник розраховується за такою формулою:

, *                                                   

                                                     

де xi – бальна оцінка змінної, що характеризує певний показник функціонування механізму КСВ.

* Примітка: авторська розробка

Еталонне значення для  визначається шляхом додавання максимальних значень кількості оціночних балів  по кожному показнику (у нашому випадку 5):

      , *                                               

де  – еталонне значення коефіцієнту активності використання механізму забезпечення корпоративної соціальної відповідальності;  – максимальна бальна оцінка змінної, що характеризує певний показник функціонування механізму КСВ.

* Примітка: авторська розробка

Максимальне значення кількості оціночних балів  по кожному показнику у нашому випадку обрано на рівні 5 балів виходячи з того, що оціночний інтервал повинен мати максимальне (), мінімальне () і середнє значення (), а також проміжне мінімальне (між мінімальним і середнім) та проміжне максимальне (між середнім і максимальним). Таким чином, утворюється математичний ряд з п’яти значущих оціночних значень. У нашому випадку інтервал між значеннями оцінок обрано за одиницю – тобто від 1 до 5. Відсутність бальної оцінки визначено за нуль. Виходячи з цього .

Запропонований коефіцієнт активності використання складових механізму забезпечення КСВ дозволяє підприємству побачити перспективи зростання його значущості в корпоративних соціально-відповідальних відносинах. Зазначений аналіз в подальшому дозволить визначити залежність між рівнем КСВ і вартістю підприємства, що ще раз обґрунтовує необхідність впровадження КСВ на підприємствах.

Література

1.     Конарева Л.А. Стратегия реализация социальной ответственности в ХХІ веке / Л.А. Конарева // США, Канада: экономика, политика, культура. 2009. № 12. С. 117-127.

2.     Грицина Л.А. Механізм формування корпоративної соціальної відповідальності в управлінні підприємством: [автореф. дис. ... канд. екон. Наук]. — Хмельницький: ХНУ, 2009. — 20 с.

3.     Корпоративная социальная ответственность: общественные ожидания / под ред. С.Е. Литовченко, М.И. Корсакова. — М.: Ассоциация менеджеров, 2003. — 100 с.

4.     Перегудов С. Корпоративная социальная ответственность и конкурентоспособность / С. Перегудов [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://gtmarket.ru/laboratory/expertize/gtmarket/ 2007/616.