Экономические науки / 7. Учет и аудит

Шевчук О.Д., Драчук В.Ю.

Вінницький національний аграрний університет

Сучасні проблеми аудиту оплати праці в Україні

 

Обліково-аналітична категорія «розрахунки з оплати праці» відображає зобов’язання роботодавця здійснити оплату, надати винагороду за найману працю згідно з відповідними правовідносинами та з урахуванням норм чинного податкового, соціального й пенсійного законодавства і включає розрахунки із заробітної плати за трудовим договором, розрахунки щодо винагороди за цивільно-правовими договорами та авторських гонорарів.

Аудит питань праці та її оплати як елемент виявлення резервів підвищення ефективності і прибутковості підприємства є одним із найбільш діючих факторів економічної політики підприємства, що особливо наочно проглядається в умовах трансформації економіки. Чисто методично аудит містить у собі як мікроекономічні, так і макроекономічні питання організації праці і її оплати, охоплює практично всі елементи трудових відносин. Систематичне проведення аудиторських перевірок дає можливість правильно оцінити стан і розвиток трудових відносин на підприємстві.

Зважаючи на сучасний стан розвитку соціально-економічних відносин з оплати праці в Україні, доцільно запровадити обов’язкове виділення таких перевірок окремим завданням з аудиту спеціального призначення у рамках загального аудиту фінансової звітності.

Мета аудиту виплат працівникам полягає у висловленні аудитором думки про те, чи дійсно інформація про розрахунки з оплати праці та інших виплат працівникам, що відображена у фінансовій звітності, обліку та первинних документах в усіх суттєвих аспектах підготовлена відповідно до норм чинного законодавства й визначеної концептуальної основи бухгалтерського обліку. Завдання аудиту виплат працівникам мають бути доповнені оцінкою та інтерпретацією положень внутрішніх регламентів щодо організації системи оплати і стимулювання праці, перевіркою й оцінкою системи внутрішнього контролю за дотриманням норм законодавства та внутрішніх регламентів щодо порядку й обліку розрахун­ків з виплат працівникам, оцінкою ефективності і соціальної направленості напрямів політики управління витратами на виплати працівникам.

Вирішення проблеми якісного виконання аудиту розрахунків з оплати праці на підприємствах пов’язано з удосконаленням організаційно-методичних аспектів перевірки, таких як відбір прийнятних контрольних, оціночних та аналітичних процедур, детальне описання порядку їх проведення, стандартизація робочих документів аудитора.

З цією метою розроблено план і програму аудиторської перевірки розрахунків з оплати праці, поновлено структуру та запропоновано ряд робочих документів постійного і поточного файлу аудитора, низку яких було вдосконалено в процесі роботи над магістерською роботою, а також розроблено нові, такі як «Об’єкти та джерела аудиту розрахунків з оплати праці та інших виплат працівникам», «Результати вибіркової перевірки правильності нарахування оплати за відпустку (компенсації за невикористану відпустку)», «Узагальнення й оцінка виявлених порушень у процесі аудиту розрахунків з оплати праці та інших виплат працівникам» тощо. Також уточнено послідовність виконання аудиторських процедур, напрацьовано алгоритм застосування аналітичних процедур на всіх етапах аудиту.

Внутрішній аудит виплат працівникам доповнюється аудитом ефективності та іншими завданнями згідно з потребами керівництва, що покладено в основу формування його методичних аспектів. Його метою є виконання контрольних, оціночних та аналітичних заходів для використання їх результатів у процесі управління витратами на оплату праці й запобігання виникненню помилок і порушень законодавства та внутрішніх регламентів щодо розрахунків з оплати праці та інших виплат працівникам.

З метою вдосконалення методики аудиту розрахунків з оплати праці розроблено ефективний підхід до його виконання в умовах КІС. Автоматизація бухгалтерського обліку та інших управлінських функцій підприємства, з одного боку, і автоматизація аудиту, з іншого, докорінно змінюють проведення аудиту на конкретному економічному об’єкті. Проведення аудиту в умовах автоматизованих систем обліку залежить від таких факторів: рівень автоматизації бухгалтерського обліку, контролю й аудиту; ступінь доступності облікових даних, складність обробки інформації.

Комп’ютер стає інструментом аудитора, який дозволяє йому не лише скоротити час на проведення аудиту розрахунків з оплати праці, але й провести більш детальну перевірку, скласти повний та обґрунтований висновок з рекомендаціями щодо стратегії, напрямків і засобів покращення фінансово-господарського стану підприємств. На відміну від ручних облікових систем, у яких записи роблять на папері, аудитор розглядає можливість знищення, підробки, заміни паперових документів, в умовах використання КІС аудитору доводиться мати справу з питаннями безпеки та надійності комп’ютерних облікових систем.

Не менш важливим при проведенні аудиту розрахунків з оплати праці є вивчення і використання світового досвіду проведення аудиту. В першу чергу потрібно звернути увагу на міжнародні організації аудиту. Серед світових організацій потрібно виділити Міжнародний комітет аудиторської практики, який діє в рамках Міжнародної федерації бухгалтерів і займається розробкою та впровадженням аудиторських стандартів на міжнародному рівні.

Узагальнюючи дані дослідження можна зробити висновок, що аудит розрахунків з оплати праці можна:

1) покращити, розробивши внутрішні стандарти аудиторської фірми з метою пониження ризику та підвищення якості аудиторської перевірки;

2) удосконалити методику документального оформлення перевірок;

3) здійснювати контроль над роботою аудиторів з боку керівників аудиторських фірм;

4) запровадити страхування відповідальності аудитора;

5) забезпечення системи якості аудиторських послуг і робіт;

6) розробити внутрішні стандарти аудиторської фірми стосовно організації планування та проведення перевірки. При цьому обов’язково мають враховуватись специфіка діяльності підприємства та реальні обсяги і терміни перевірки;

7) необхідність розробки на основі МСА національних стандартів аудиту із широким використанням передового зарубіжного досвіду, з урахуванням діючої практики аудиту оплати праці в Україні.

Багато положень Міжнародних стандартів аудиту базується на малові­домих у нас реаліях (поняттях, категоріях), тому деякі розділи україн­ських нормативів більш детальні і доводиться використати зрозуміліші для нас аналогії. У нашій країні немає нормативних документів, які б регламентували вимоги щодо системи внутрішнього контролю розрахунків з оплати праці організації;

8) підвищення рівня професійної компетентності аудиторів;

9) розвиток правового поля аудиту розрахунків з оплати праці;

10) забезпечення реальної професійної незалежності аудитора.