Економічні науки / 5.Управління трудовими ресурсами

 

К.е.н., доц. Потьомкіна О.В.

Луцький національний технічний університет, Україна

Проектний підхід у визначенні ефективності використання людського капіталу підприємств

У наш час людина є нагромадженням суспільного багатства, оскільки вона стає активним системоутворюючим фактором розвитку національної економіки. Усі країни, виходячи з кризи, намагаються врятувати людський капітал. Вітчизняна практика показує, що в нас відбувається повна деконструкція соціальних прав людини та знецінення людського капіталу [8].

Сучасні тенденції розвитку світової та національної економіки, а саме, перехід до економіки знань та стійке зростання значимості інновацій, зумовлюють використання методології управління проектами як такої, що найбільшою мірою забезпечує підприємствам успішну та ефективну реалізацію їх комерційних та інших цілей.

На зміну теорії, що розглядає персонал як витрати, які треба скорочувати, з’явилася теорія управління людськими ресурсами, відповідно до якої персонал є одним з ресурсів фірми, яким треба грамотно управляти, створювати умови для його розвитку, вкладати в нього засоби. Взаємозв’язок перерахованих чинників призвів до появи стратегічного управління персоналом, яке означає [1]:

-         впровадження на практиці стратегічного управління діяльністю фірм;

-         зміна парадигми управління і визнання персоналу основним ресурсом організації.

Оскільки на перший план при цьому виходять залучення, наявність та активізація людських ресурсів організації, через дії яких можна рухатися до поставлених цілей, то доцільно для ефективізації діяльності підприємств застосовувати проектний підхід у формуванні та використанні людського капіталу [3, 5].

Даний підхід передбачає визначення цілей підприємств на довгостроковий період і розробки заходів для їх реалізації. Необхідність аналізу та обґрунтування тих чи інших управлінських рішень, зокрема проектних, зумовили визначення цінності проекту на основі системного підходу до підготовки та оцінки проектів.

Застосування такого методу дозволит системно оцінити фінансові та економічні переваги проекту шляхом зіставлення витрат на проект і переваг, які будуть отримані в результаті його реалізації чи впровадження [2, 6].  

До основний витрат на людський капітал можна віднести: заробітну плату,  виплати пільг співробітникам, оплата тимчасових працівників, витрати від  плинності кадрів та відсутності працівників.

Економічна поведінка підприємства, яке вкладає гроші в освіту працівника, визначається зіставленням вигод, отриманих від інвестицій в людський капітал, і витрат на їх здійснення. Відношення інвестицій в людський капітал до рентабельності можна побачити за допомогою коефіцієнта, який витікає з формули додаткової вартості людського капіталу. За розробленими методиками [7], коефіцієнт окупності інвестицій в людський капітал відноситься до коефіцієнту окупності інвестицій, тобто відношення прибутку до грошей, які витрачені на виплату заробітної плати та пільг працівникам .

На основі проведених теоретичних і аналітичних досліджень можна зробити висновки, що у період ринкових трансформацій для ефективної діяльності підприємств у досягненні цілей необхідно застосовувати проектний підхід. Оскільки без людини жодна організація не здатна досягти своєї мети і взагалі існувати, їх цінність як фактора успіху постійно зростає, то основний варто акцент змістити з матеріального на людський капітал: його формування і розвиток.

Для цього на підприємствах необхідно запроваджувати систему управління людськими ресурсами, яка здатна забезпечити конкурентоспроможність і довгостроковий розвиток організації. Дана система заснована на концепції людських ресурсів, що визнає необхідність капіталовкладень у формування і розвиток людських ресурсів. На відміну від концепції управління персоналом, ця концепція виправдовує економічну доцільність витрат, повязаних із залученням більш якісної робочої сили, її безперервним навчанням, підтримкою у працездатному стані і створенням сприятливих умов для виявлення та реалізації особистісних можливостей і здібностей з подальшим їх розвитком. У звязку з цим затрати, повязані з персоналом, розглядаються вже не витрати, а як інвестиції в людський капітал - основне джерело прибутку [10]. Ефективність вкладення коштів в розвиток персоналу буде визначена лише по завершенню проекту.

Крім того, доцільно приділити особливу увагу оцінці ефективності навчання на основі аналізу отриманих знань, навиків, вироблених поведінкових установок і досягнутих результатів діяльності [4, 9].

Також для ефективної реалізації проекту необхідним є бачення і розуміння кожним працівником його майбутнього, тобто – зрозумілі цілі проекту, критерії досягнення, а також відомі переваги нового стану підприємства. Тільки після розуміння усіма учасниками проекту для чого і що отримають у результаті, оцінці його цінності, слід розробляти заходи щодо здійснення проекту.

1.        Андрусенко С.І., Бугайчук О.С. Прооцесна модель мультипроектного управління в підприємствах автосервісу –  http://izdn.ntu.edu.ua/ukraine/nir/public/andrusenko/10.htm.

2.        Бушуєв С.Д. Вступ до проектного менеджменту. Методичні вказівки для студентів спеціальності 8.000003 «Проектний менеджмент». (Частина 2. Глосарій). –К.:КНУБА, 1999, -22 с.

3.        Бушуєв С.Д., Морозов В.В. Динамическое лидерство в управлении проектами. Монография. Украинская ассоциация управления проектами. –К., 1999, -312 с.

4.        Верба В.А. Передумови успішної реалізації проектів розвитку // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ.- №3(19), 2009 с.34-39.

5.        Верба В.А., Загородніх О.А. Проектний аналіз: Підручник. – К.: КНЕУ, 2000. – 322 с., С. 30-74.

6.        Гордеева И.А. Законы принципиальной жизнеспособности проектной команды // Радіоелектронні  і комп’ютерні системи. – 2008.– № 1. – С.192-196.

7.        Клиффорд Ф. Грей, Эрик У. Ларсон. Управление проектами: Практическое руководство/Пер. с английского. –М.: Издательство «Дело и сервис». 2003. -528 с.

8.        Логвін В., Набой С. Проект як засіб методичної роботи . – http://www.ippo.edu.te.ua/files/metod_work/structure_mw/21_proekt_jak_zasib.pdf

9.        Польшаков Ілля Валерійович. Методи та моделі адаптації проектів в проектно-орієнтованих організаціях : Дис... канд. наук: 05.13.22 – 2007. – http://www.lib.ua-ru.net/diss/cont/338753.html

10.     Соціально-економічні основи управління персоналом // http://www.5dp.com.ua/content/view/1325/48/