Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Безручко О. О.

Кременчуцький державний університет ім.. М. Остроградського

РОЗВИТОК ФРАНЧАЙЗИНГУ ЯК ЕФЕКТИВНОЇ ФОРМИ ПІДТРИМКИ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

 

На сьогодні розвиток українського підприємництва, у першу чергу малого, ускладнений підвищеними комерційними ризиками. Реалізація сучасних бізнес-проектів потребує від підприємця широких знань в області управління, маркетингу, реклами. Відпрацьовування ефективної схеми і методів діловодства в кожнім конкретному випадку вимагають великих витрат часу і коштів.

Організація підприємства на умовах франшизи значно знижує підприємницькій ризик, сприяє підвищенню ефективності малого бізнесу, тому що в цьому випадку використовується уже відпрацьований бізнес, що довів свою ефективність. Отже, розвиток франчайзингу може виявитися однією з найбільш ефективних форм підтримки підприємництва, що дає можливість об’єднати переваги малого і великого бізнесу.

Франчайзинг (в перекладі з англійського означає привілегія, право) - це система передачі чи продажу ліцензій на технологію і товарний знак. Суть франчайзингу полягає в тому, фірма (франчайзер), що має високий імідж на ринку, передає на певних умовах невідомій споживачам фірмі (франчайзіат) право, тобто ліцензію (франшизу) на діяльність за своєю технологією і під своїм товарним знаком, одержавши за це певну компенсацію (дохід).Франчайзинг можна розуміти як пільгове підприємництво, форму тривалого ділового співробітництва великого та малого бізнесу [3].

Зазвичай виділяють три типи франчайзинга:

1) виробничий – передбачає поставку франчайзером основних елементів чи комплектуючих для виготовлення продукції, яка реалізується потім під фірмовою назвою (товарним знаком) головної компанії франчайзера;

2) торговий – являє собою організацію справи, при якій франчайзіат купляє у відомої фірми право на продаж її товарів з її товарним знаком;

3) ліцензійний – найбільш поширений тип франчайзингу. Суть його в тому, що франчайзер, зацікавлений в просуненні свого товарного знаку, видає франчайзіату ліцензію на право відкриття магазинів, кіосків або цілих груп магазинів для продажу набору товарів і послуг під іменем франчайзера [3].

У сучасному вигляді франчайзинг виник у США - країні з найбільш  розвинутою економікою, в якій ринкові відносини існували і розвивалися у чистому вигляді, з мінімальним втручанням у них держави. Спочатку найбільше поширення франчайзинг, як особливий метод збуту товарів, отримав у трьох галузях промисловості США: автомобілебудуванні, виробництві прохолодних напоїв і аптечному бізнесі. Пізніше - у ресторанах їжі швидкого приготування.

Для України франчайзинг є порівняно новим явищем. Перша франчайзингова точка на Україні почала працювати у 1993 році в рамках міжнародної інформаційної системи Компас (Нідерланди), пізніше на ринку з’явився McDonald's.

З часом і українські підприємці побачили переваги франчайзингового виду діяльності. Як результат в 1999 році в Києві була відкрита перша Українська франчайзингова точка - піцерія «Pizza Celentano»[1].

Найбільш відомими франчайзерами у світі є McDonald's, Xerox, Coca-Cola, Ford, Hilton, Zinger, Kentucky Fried Chicken, Perkits Yogurt, Great American Cookie, Holliday Inn, Kodak, Benetton, Pepsi Co, в Україні - ТМ «Піцца Челентано», Форнетті, Дім кави, Картопляна хата, ТМ «Михайло Воронін», Джинси Суперціна, ТМ «ZARINA», Галопом по Європам, Наша ряба тощо.

Незважаючи на значення і широке застосування франчайзингу в Україні, такого слова в законодавстві країни не існує. Є поняття «комерційна концесія», яку можна вважати таким собі аналогом франчайзингу. Регуляція договору комерційної концесії, як і саме її поняття, ввійшли в життя в 2004 році разом з Цивільним та Господарським кодексами. Але здебільшого франчайзингові відносини в Україні регулюються різними нормативними документами та франчайзинговим договором [2].

У грудні 2001 року почала свою діяльність в Україні Асоціація франчайзингу. Її основне завдання — представляти інтереси підприємців, що працюють за договорами франчайзингу, на урядовому рівні. Асоціація займається розвитком ринку, організацією виставок, конференцій, семінарів, публікаціями та консультаційною підтримкою. Розвиватися франчайзингу в Україні допомагають також спеціалізовані консалтингові та видавничі компанії.

Із всіх мережевих брендів на Україні 45% - це торгові марки, що походять з-за кордону. Лідером по кількості торгових марок є Росія, яка має їх більше ста (дані Української асоціації франчайзингу). Друге місце, по кількості мережевих брендів має Німеччина (50 торгових марок). Також на українському ринку присутні бренди з Італії, Франції, США [1].

Негативного досвіду ведення франчайзингу в Україні майже немає. Звичайно, траплялися часом непорозуміння, але їх основними причинами зазвичай були неготовність українського ринку до пропонованого товару чи послуги, проблеми у франчайзинговій концепції. Також, варто відзначити, що не всі підприємці-українці готові платити за інтелектуальну власність, і можуть зберігати конфіденційність інформації.

Проте, незважаючи на наявність окремих гальмуючих факторів, франчайзинг в Україні має неабиякі перспективи розвитку. Його значення для економіки нашої держави переоцінити складно, адже франчайзинг являє собою один із найефективніших інструментів підтримки малого й індивідуального підприємництва, а отже, і розвитку всієї української економіки.

 

Література:

 

1. http://www.kiev-diplom.com/17-rozvitok-franchajzingu-v-ukrayini.html

2. http://franchising.ua/stattya/67/franchayzing-v-ukraini-do-2008-roku/

3. http://ebk.net.ua/Book/MenedgmentZED/10-15/6123.htm