Педагогические науки/ 3.Методические основы воспитательного процесса

Матвієнко Р.О.,  Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

Шляхи оптимізації профорієнтаційної роботи з учнями старшого шкільного віку

 

Загальноосвітня школа готує старшокласників до вибору професії всім змістом і методами навчально-виховної роботи. В цій підготовці важливо все: система загальноосвітніх знань, політехнічне й трудове навчання, ідейно-політичне, моральне, естетичне й фізичне виховання учнів. Проте вибір професії не може бути лише побічним результатом загально шкільної та позашкільної виховної роботи. Потрібна спеціальна система заходів, спрямованих на підготовку учнів старшого шкільного віку саме до професійного самовизначення. На основі цієї системи і формується те особливе психологічне утворення, що має назву готовності до свідомого вибору професії.

Це психологічне утворення – структурне. Воно включає такі компоненти:

1) загальне позитивне ставлення до праці на користь суспільства, працьовитість, усвідомлення того, що праця є обов'язком кожної людини;

2) знання деяких професій, їхнього змісту, вимог, перспектив розвитку, шляхів здобуття кваліфікації;

3) наявність певних професійних інтересів;

4) правильна самооцінка, знання своїх здібностей, уподобань, інших властивостей.

Як показують результати досліджень (В.В. Давидов, В.В. Репкін та ін.), у старшокласників у процесі навчання може скластися одна з форм орієнтації в знаннях, утворення якої залежить від способів навчання і можливостей учня. Саме ці форми й можуть стати основою професійного вибору.

Сучасне профорієнтування – це перш за все виховання молодої людини як суб'єкта вибору професії і суб'єкта праці, особи, яка володіє активністю та самостійністю в поведінці й діяльності, виборі мети й плануванні свого майбутнього. Профорієнтація — це й створення умов, які сприяють розвитку внутрішніх засобів активного професійного самовизначення: самопізнання, самооцінювання і саморозвитку. Відомі психологи О.О.Ящишин та С.Я. Карпіловська у своїх дослідженнях акцентують увагу на тому, що ефект профорієнтаційної роботи зі старшокласниками підвищується за таких умов:  побудова профорієнтаційної роботи на основі врахування вікових особливостей учнів; конструювання пізнавального профорієнтаційного матеріалу на основі принципів системності, послідовності й наступності; застосування активних методів навчання та виховання в профорієнтаційній роботі; реалізація творчих зв'язків класного керівника з батьками та вчителями-предметниками.

Враховуючи психологічні особливості учнів старшого шкільного віку в профорієнтаційній роботі, педагоги встановлюють міцний зв'язок між професійними і навчальними інтересами. Якщо в підлітків навчальні інтереси визначають вибір професії, то в старших школярів спостерігається і зворотний зв’язок: вибір професії сприяє формуванню навчальних інтересів; старші школярі починають цікавитися тими предметами, що їм потрібні в зв'язку з обраною професією. Вибір професії сприяє зміні ставлення до навчальної діяльності. Старшого школяра хвилюють такі питання: "Чи може людина виявляти цікавість до тієї області діяльності, до якої вона не здатна?"; "Як можна визначити здібності до тієї чи іншої діяльності?" Такі питання говорять про те, що в старшому шкільному віці учні, вибираючи життєвий шлях, не йдуть прямо по лінії своїх безпосередніх інтересів, а прагнуть вирішити проблему вибору, зважуючи всі чинники і, в першу чергу, враховуючи свої здібності. Вони розглядають вибір професії як висновок з аналізу потреб і наявних схильностей та здібностей, із зіставлення своїх особливостей з вимогами професії.

Конструювання пізнавального матеріалу профорієнтаційної спрямованості на основі принципів системності і поступовості передбачає, що учні в процесі профорієнтаційної роботи засвоюють певну систему знань про світ професійної праці, про потреби суспільства в кваліфікованих кадрах (об'єктивні умови вибору професії), починають усвідомлювати свої інтереси, нахили та інші важливі для майбутньої професійної діяльності психологічні якості (суб'єктивні умови вибору професії). З цього погляду професійна робота має проводитись за певною системою. У чіткій послідовності розкриваються умови вибору професії, обговорюється важливість правильного професійного самовизначення для суспільства й особистості. Учні ознайомлюються з класифікацією професій, складають профорієнтаційні “портрети” професій, оволодівають прийомами самопізнання й самооцінювання. В результаті у старшокласників формується необхідний рівень усвідомлення проблеми професійного самовизначення, а також початкове вміння та навички її розв'язання. Створюються необхідні передумови для успішного формування готовності до свідомого вибору професії.