Економічні науки/7.Облік і аудит

 

Губський Ю.Г.

Дніпродзержинський державний технічний університет

Особливості організації бухгалтерського обліку в управлінні бюджетними установами

 

До бюджетних належать організації, основна діяльність яких повністю або частково фінансується за рахунок коштів бюджету на підставі кошторису доходів і видатків. Належність організацій до бюджетних визначається їхнім статутом, установчими документами, відповідними фінансовими органами.

Особливості бухгалтерського обліку в установах невиробничої сфери визначаються законодавством про бюджетний устрій і бюд­жетний процес в Україні, інструкціями з бухгалтерського обліку в установах і організаціях, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, іншими нормативними документами Міністерства фінансів України (МФУ) та Державного казначейства України (ДКУ).

До специфічних особливостей бюджетного обліку необхідно віднести:

— контроль виконання кошторису видатків;

   роздільний облік касових і фактичних видатків;

— організацію обліку в розрізі статей бюджетної класифікації;

— сувору відповідність обліку і звітності вимогам нормативних документів;

— галузеву специфіку обліку в установах культури, науки, осві­ти, охорони здоров'я, управління, оборони і т. ін.

Збереження і розвиток установ бюджетної сфери вимагають підвищення віддачі фінансових, матеріальних і трудових ресурсів, що використовуються в цих установах, більш тісного зв'язку виділе­них з бюджету коштів з результатами їх використання. У той же час, враховуючи напруженість бюджету, для зменшення дефіциту коштів для утримання бюджетних установ необхідно активніше запровад­жувати комерційні відносини в системі бюджетних установ (в розум­них межах). Поєднання бюджетного фінансування і комерційної діяльності сприяє більш раціональному використанню не лише бюд­жетних асигнувань, але й коштів інших джерел фінансування, що надходять на потреби установ невиробничої сфери. За допомогою коштів, отриманих від комерційної діяльності, з'являється можливість покращити якісні показники роботи цих установ, оптимізувати нор­ми витрат, удосконалити систему оплати праці працівників неви­робничої сфери, зміцнити матеріальну базу бюджетних установ, роз­ширити сферу їхньої діяльності. З цією метою бюджетні установи поряд з основною діяльністю можуть займатися і підприємницькою (комерційною, бізнесовою) діяльністю у дозволених законодавством межах.

З метою залучення додаткових фінансових коштів для розвитку галузей невиробничої сфери держава передбачила цілу систему по­даткових пільг юридичним і фізичним особам (у т.ч. іноземним), що вкладають кошти у розвиток названих установ. Це ще одне з додатко­вих джерел фінансування діяльності невиробничої сфери.

Важлива роль у втіленні в життя цих заходів належить раціо­нальній організації бухгалтерського обліку, звітності та аналізу гос­подарської діяльності установ бюджетної сфери. Контрольні функції обліку мають бути безпосередньо пов'язані з усією обліковою робо­тою — оформленням, прийманням і обробкою документів. Контроль повинен передбачати в першу чергу порядок перевірки:

— виконання постанов, розпоряджень і вказівок державних органів і вищих організацій;

— дотримання встановлених нормативів витрат;

— дотримання строків платежів;

   правильності і своєчасності приймання і відпуску товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ);

— правильності витрачання фонду оплати праці (ФОП), до­тримання установлених штатів, посадових окладів, кошто­рисів витрат;

збереження майна, ТМЦ, грошових коштів у місцях їх збері­гання та використання;

— правильності здійснюваних під час обліку розрахунків. У вказаних напрямках необхідно здійснювати попередній, по­точний і подальший контроль. Бухгалтерський облік не може бути ефективним, якщо не виконує контрольної функції. Але поряд з тим система конт­ролю не повинна завдавати додаткової роботи, ускладнювати доку­ментообіг.

Незважаючи на значні успіхи в організації обліку в установах невиробничої сфери, що спостерігаються в останні роки (цьому спри­яла нормотворча діяльність ДКУ, введення відповідних курсів у на­вчальні плани підготовки бухгалтерських кадрів у вузах, технікумах і коледжах, систематичні публікації з бюджетного обліку у про­фесійних періодичних виданнях), є ряд теоретичних, методологічних та організаційних проблем, що вимагають термінового вирішення:

1) у процесі економічної реформи відбувається переформуван­ня джерел фінансування установ невиробничої сфери — із загально­державного у місцеве;

2) зростає частка позабюджетних коштів у складі джерел фінан­сування бюджетних установ;

3) галузева специфіка окремих установ вимагає специфічного підходу до обліку їхньої діяльності;

4) подальше впровадження ЕОМ в обліковий процес не завжди науково й методологічно обґрунтоване;

5) поєднання в одній установі бюджетної і комерційної діяльно­сті та її відображення в єдиній системі обліку.