Экономические науки / 6 Маркетинг и менеджмент

Білоткач Ігор Анатолійович старший викладач, здобувач

Дніпропетровський державний аграрний університет

РОЛЬ ЯКОСТІ ПРОДУКЦІЇ В ФОРМУВАННІ Й СТИМУЛЮВАННІ ЗБУТУ

В умовах розвитку ринкових відносин в Україні та бажання нашої держави увійти в міжнародну спільноту, актуальною є проблема якості продукції що виробляється, та формує основу конкурентоспроможності та економічної безпеки як окремих підприємств так і всієї держави.

Успіх чи невдача кожного конкретного товаровиробника оцінюється за рівнем ефективності виробництва, обумовленої в першу чергу ступенем задоволення потреб суспільства з найменшими витратами. При цьому в ринкових умовах, коли зусилля товаровиробників направлені на задоволення попиту споживачів, визначальною характеристикою, яка формує суспільні потреби, стає якість продукції. Це пов'язано з тим, що якість продукції в умовах конкуренції є головним чинником, що впливає на споживача і спонукає його до придбання продукції.

Дослідження забезпеченості як внутрішнього так і зовнішнього ринку товарами різних категорій дає змогу зробити висновок, що стан справ в області управління якістю для підприємств України не можна визнати  задовільним. Розвиток експортних відносин показує, що продукція вітчизняних підприємств користується нижчим попитом від продукції, що виробляється в державах з сталими ринковими відносинами на світовому ринку, саме по якості. У цьому зв'язку набуває особливого значення проблема розробки та впровадження таких систем господарювання, що забезпечать конкурентоспроможність якості продукції.

Безумовно, проблема якості продукції завжди споживачі ставили перед виробниками і на всьому розвитку еволюції людство по різному вирішувало дану проблему, відповідно до тих економічних умов, що формувалися у тому чи іншому регіоні.

Враховуючи напрацювання попередніх поколінь потрібно зазначити, що проблема забезпечення якості є комплексною і вирішувати її традиційними методами лише шляхом контролю якості готової продукції, практично не можливо. Тому науковцями для вирішення даної проблеми пропонується комплексний та системний підхід, реалізація якого можлива лише в рамках впровадження системи управління якістю.

Вимоги до якості на міжнародному рівні визначені стандартами ІСО серії 9000. Перша редакція міжнародних стандартів ІСО серії 9000 вийшла наприкінці  80-х років і ознаменувала вихід міжнародної стандартизації на якісно новий рівень. Ці стандарти запроваджуються безпосередньо у виробничі процеси, сферу управління й встановлюють чіткі вимоги до систем забезпечення якості.

Сучасна практика  маркетингу оперує досить широким спектром методів і інструментів, що дозволяють ефективно виконувати різного роду  роботи пов’язані з удосконаленням якості товарів.

Однак швидкість, з якою відбуваються зміни у світі, їхня неймовірна складність і тісний взаємозв`язок з усіма сферами життя людини, - обумовлює необхідність постійного пошуку нових, більш ефективних і таких що відповідають вимогам сьогоднішнього дня теорій, методів і інструментів організації і керування підприємницькою діяльністю, до дозволять забезпечити високий рівень якісних показників товарів.

Поняття якості трактується різними науковими школами по-різному. У командно-адміністративній економіці якість трактується з позиції виробника. У ринковій економіці якість розглядається з позиції споживача.

Якість товару формується в процесі його виробництва, зберігається при  зберіганні та транспортуванні, та виявляється в процесі використання  або споживання.

Поняття якості продукту з позицій його відповідності вимогам споживача склалося саме в умовах ринкової економіки.

Разом з тим не можна розглядати якість ізольовано з позицій виробника і споживача. Без забезпечення техніко-експлуатаційних, експлуатаційних і інших параметрів якості, записаних у нормативних документах, що регламентують виробництво того чи іншого товару, не може бути здійснена сертифікація продукції, а відповідно вона не може бути допущена як взагалі до реалізації, так і до ефективної реалізації, тобто при умові різних вимог до якості продукції в різних державах низькоякісні товари можуть потрапляти до споживачів у тих країнах, де нижчі відповідні вимоги по якості продукції. Це ми все, як споживачі бачимо, коли в нашу країні імпортуються товари інколи сумнівного походження та сумнівної якості.

Важливими властивостями для оцінки якості є:

-  технічний рівень, що відбиває матеріалізацію в продукції науково-технічних досягнень;

-  естетичний рівень, що характеризується комплексом властивостей, пов'язаних з естетичними відчуттями і поглядами;

-  експлуатаційний рівень, пов'язаний з технічною стороною використання продукції (догляд за виробом, ремонт і т.п. );

-  технічна якість, що припускає гармонічне ув'язування передбачуваних і фактичних споживчих властивостей в експлуатації виробу (функціональна точність, надійність, тривалість терміну служби).

Переважна частина сучасного світового виробництва представлена виробництвом товарів. Тому той чи інший  виріб, що виготовляється, втілює в собі як споживчу вартість, так і вартість.

Отже, якість є комплексним поняттям, що відбиває ефективність усіх сторін діяльності фірми.

Якщо не приділяти серйозну увагу якості, з часом будуть потрібні значні засоби на відновлення попиту. Набагато більший ефект буде досягнутий шляхом розробки довгострокових програм по впровадженню та вдосконаленню систем по формуванню та дотриманню показників якості на підприємствах.