Секція 7                                                                               Мошенський В.З.

здобувач Житомирського державного технологічного університету

Значення бухгалтерського обліку в системі контролінгу

Механізм акумулювання та надання інформації контролінгом як системи забезпечення інформацією для прийняття рішень досліджено не достатньо. Особливої уваги потребує визначення ролі бухгалтерського обліку в системі контролінгу для окреслення меж його застосування та особливостей організації.

Для обґрунтування значення бухгалтерського обліку в системі контролінгу підприємств України досліджено його завдання, спектр яких є невизначеним (рис. 1).

Рис 1. Погляди науковців на  завдання контролінгу, %

45,5 % дослідників вважають, що основною метою функціонування системи контролінгу є забезпечення прибутковості та рентабельності підприємства, відповідно одним з завдань контролінгу визначають оптимізацію фінансових результатів.

З іншого боку, наявні твердження, що контролінг призначений для попередження кризових ситуацій, тому одним з завдань контролінгу пропонується “виявлення проблем та корегування діяльності організації до того, як ці проблеми переростуть в кризу”.

Однак, основним завданням системи контролінгу більшістю науковців визнано інформаційне забезпечення керівництва при прийнятті рішень.

На підставі проведених досліджень, можна стверджувати, що контролінг повинен забезпечувати методичну й інструментальну базу для оцінки ситуації при прийнятті управлінських рішень. При цьому підкреслимо, що це не та система, яка автоматично забезпечує успіх підприємства, звільняючи менеджерів від управління, а лише надає інформацію управлінцям для оптимізації фінансових результатів та уникнення негативних ситуацій в майбутньому.

Провідну роль у виконанні цих завдань контролінгу відіграє саме бухгалтерський облік. По-перше, близько 70 % інформації в системі контролінгу, яка використовується для підготовки управлінських рішень, становлять дані бухгалтерського обліку, зокрема, дані про використання ресурсів, обсяги реалізації та продажу, рівень собівартості продукції, величину дебіторської та кредиторської заборгованості, ефективність інвестицій тощо.

Однак функціонування системи контролінгу може бути забезпечене за умови відповідності бухгалтерського обліку наступним вимогам: відповідність деталізації облікових даних запланованим показникам діяльності та потребам в них з боку управлінського персоналу. Це дозволить на підставі даних бухгалтерського обліку виявити тенденції явищ та процесів за певний період і прогнозувати їх подальший розвиток та впливати контролеру на підготовку альтернативних рішень для  досягнення підприємством стратегічних та тактичних цілей.

По-друге, для забезпечення покращання фінансових результатів необхідна оперативна інформація про реальні доходи, витрати та обсяги виробництва й реалізації в розрізі окремих видів послуг, виробів, центрів відповідальності тощо, що дозволить виявляти слабкі місця та застосувати оперативні заходи щодо їх усунення.

По-третє, функціонування підприємств в жорстких та мінливих умовах діяльності зумовлює необхідність прийняття оперативних рішень на підставі прогнозів діяльності з урахуванням фактичних показників. Бухгалтерський облік повинен бути організований таким чином, щоб рівень досягнення показників діяльності підприємства в цілому та окремих його центрів відповідальності, запланованих контролером, можна було оцінити в будь-який момент часу. Без зворотньої оперативної та достовірної інформації про виконання запланованих показників діяльності, тобто без даних бухгалтерського обліку, контролінг не забезпечуватиме виконання поставлених завдань.

Тож, центральне місце у системі контролінгу належить бухгалтерському обліку, що забезпечує формування бази даних в розрізі окремих економічних показників діяльності, які характеризують стан об’єктів, а також фактори, що впливають на їх функціонування, тобто релевантною інформацією, необхідною для функціонування системи контролінгу в цілому. Для виконання завдань контролінгу бухгалтерський облік повинен бути організований як система збору та обробки інформації, яка забезпечить прийняття рішень на різних рівнях управління. Важливими є підбір і розробка методів обліку, а також критеріїв для оцінки діяльності підприємства в цілому і його окремих підрозділах.


Авторська довідка:

Прізвище

Мошенський

Ім’я

Валерій

По батькові

Захарович

Місце роботи

асистент кафедри бухгалтерського обліку і контролю, Житомирський державний технологічний університет

Робоча адреса

м. Житомир, вул. Черняхівського 103

8-0412-24-09-24

Контактний телефон

8-050-960-57-49