Секція 7. “Облік і аудит”

 

Панченко І.А.

 

доцент кафедри бухгалтерського обліку і контролю

Житомирського державного технологічного університету

 

Етапи розвитку судово-бухгалтерської експертизи

 

Необхідність вивчення та аналітичного огляду історичного аспекту будь-якого явища дає можливість виявити тенденції його розвитку; попередити дублювання та повторення помилок минулого в майбутньому; вибудувати теоретичне підґрунтя для проведення досліджень та з’ясувати рівень їх розробки; побудувати науковий прогноз, розглядаючи предмет дослідження у динаміці.

Дослідження історичного розвитку експертних досліджень та, зокрема, судово-бухгалтерської експертизи в Україні та світі може надати значний матеріал для виявлення основних тенденцій її розвитку на сучасному етапі.

Експертиза з’явилася з необхідності використання знань спеціалістів для вирішення проблемних питань, що виникали в суспільних відносинах. В тому числі знання з бухгалтерського обліку, економічного аналізу та господарського контролю використовувалися для вирішення проблемних питань, що виникали в процесі господарювання. Протягом усього періоду формування судово-бухгалтерської експертизи як самостійного інституту перед нею ставилися різні завдання, що залежали від рівня суспільного та соціально-економічного розвитку країни, де він функціонував.

Виникнення та розвиток бухгалтерської експертизи безпосередньо пов’язаний з виникненням обліку. Науковці визнають, що облік і контроль стали невід’ємними елементами власності та відносин господарювання ще на ранніх етапах їх виникнення. На первісних етапах їх розвитку фахівця з питань обліку та контролю називали по-різному – контролер, повіритель, експерт – для визнання їх освіченості та підкреслення їх вищого статусу.

Баширов Р.А. зазначає, що на еволюцію судово-бухгалтерської експертизи вплинули наступні фактори: ускладнення господарської діяльності людей, виникнення необхідності обліку знарядь полювання, здобичі, її правильного розподілу між членами роду, використання даних обліку, об’єднував одночасно і контроль, при розв’язані майнових спорів. Вище наведені фактори сприяли скоріше розвитку бухгалтерського обліку як засобу реєстрації фактів господарського життя, а не судово-бухгалтерської експертизи як форми використання спеціальних знань в судовому процесі.

Дослідження історії розвитку судово-бухгалтерської експертизи показали, що вона виникла з практичної необхідності у наданні допомоги правоохоронним органами у процесі слідства та історично трансформувалася з форми контролю у форму застосування знань з бухгалтерського обліку в судовому процесі. Таке перетворення відбулося під впливом ряду факторів, які наведені на рис. 1.

Рис. 1. Фактори, що вплинули на становлення судово-бухгалтерської експертизи

Відповідно до виділених факторів можна стверджувати, що судово-бухгалтерська експертиза пройшла у своєму становленні наступні етапи:

І-й етап – поява бухгалтерського обліку та паралельно з ним судово-бухгалтерської експертизи у формі контролю як функції бухгалтерського обліку, що виникла з практичної необхідності застосування знань з бухгалтерського обліку при вирішенні господарських спорів;

ІІ-й етап – ХVІІ ст. – створення спеціальних інститутів експертів-бухгалтерів, фахівці яких проводили експертизи на вимогу судових органів;

ІІІ-й етап – початок ХХ ст. – розмежування сфери існування ревізії, аудиту та судово-бухгалтерської експертизи;

ІV-й етап – кінець 60-х рр. ХХ ст. до тепер – судово-бухгалтерська експертиза стала самостійною галуззю знань та з появою наукових праць отримує теоретичне підґрунтя

Отже, історичний розвиток судово-бухгалтерської експертизи засвідчує, що найширше вона застосовувалася у правоохоронній діяльності, пов’язаній з розглядом та розслідуванням справ щодо завдання збитків власникам, розкраданням державного майна, вирішення конфліктних ситуації (порушення договірної, трудової дисципліни тощо). Її застосування пов’язане з необхідністю встановлення істини по господарських операціях, здійснюваних суб’єктами господарювання, що знайшли відображення в бухгалтерському обліку.

 

Література: Баширов Р.А. Судебная бухгалтерия / Р.А. Баширов, И.В. Баширова. – Ростов н/Д: “Феникс”. Краснодар: Красодарская академия МВД России, 2005. – 221 с.