Яловий Г.К., проф., д.е.н.
Лободзинська Т.П.
Національний технічний університет України ”КПІ”
Економічний механізм формування цінової
політики на електротехнічних підприємствах України
Електротехнічна промисловість України на сьогодні ще не вийшла з кризи, в якій вона опинилась з часу переходу від адміністративно-командної до ринкової економіки. Не зважаючи на темпи приросту виробництва продукції, кількість підприємств, діючих не прибутково, говорить саме про кризу в електротехнічній галузі. Проведені дослідження вказують, що головною причиною даної ситуації є непродумана політика планування витрат та ціноутворення. Відсутність наукового підходу до розв’язання цих проблем, неможливість керівництва підходити до вирішення проблем планування витрат та ціноутворення комплексно призводять до невиправданого збільшення цін на продукцію вітчизняних підприємств електротехніки, втрати можливих переваг та як наслідок, зниження конкурентоспроможності української електротехнічної продукції і витіснення її з ринків збуту іноземними конкурентами.
На підприємствах електротехніки процесу планування витрат приділяють недостатню увагу. Заходи з економії витрат, які повинні розроблятись та впроваджуватись у виробництво на етапі планування, не розробляються і не впроваджуються. Відсутній обмін між підприємствами новітніми розробками у сфері планування. Проведені дослідження показали, що на даному етапі розвитку вітчизняних підприємств електротехнічної промисловості головним в плануванні, а також у ціноутворенні є розробка та впровадження заходів з економії витрат, які доцільно об’єднати в сукупність, що будуватиметься на базі розрахунку роздрібної ціни на продукцію.
Процес ціноутворення на електротехнічну продукцію має багато вад. Проведені дослідження показали, що на сьогодні більшість українських виробників використовують нейтральну стратегію ціноутворення та стратегію „слідування за лідером”. Таким чином намагаються зберегти свої позиції на українському ринку електротехнічної продукції та ринках країн СНД. Українські виробники претендують на найширший середній сегмент ринку – продукція середня по якості та з невеликою ціною. Конкурентами на цьому сегменту виступають виробники Росії та Білорусії, які мають значні переваги, пов’язані з витратами на виробництво та збут. Споживачі, перш за все, звертають увагу на ціну запропонованої продукції. На даний момент ціни нижчі у конкурентів або дорівнюють цінам українських виробників. Проведений аналіз свідчить, що українські виробники витісняються з ринків і головною причиною є ціни на електротехнічну продукцію.
Неможливість конкурувати по цінам пов’язана з неправильною побудовою процесу ціноутворення на вітчизняних підприємствах. Методики, що використовуються не відповідають умовам сьогодення.
Проведені дослідження показали, що при ціноутворенні українські підприємства електротехніки в основному використовують спрощений метод калькулювання. Потім отримані ціни порівнюються з цінами конкурентів і відбувається процес їх зниження, якщо можливо, до рівня конкурентів. В наслідок переваги конкурентів, пов’язаної з рівнем витрат, українські виробники втрачають більшість замовлень або отримують замовлення, в яких рівень рентабельності продукції складає 0 - 5%. Опитування робітників збутових відділів українських підприємств електротехнічної промисловості показало, що тільки кожне п’ятидесяте замовлення залишається на підприємстві у вигляді угоди.
Недоліками методик ціноутворення, що використовуються на підприємствах електротехніки є:
- відсутність планомірної роботи на підприємстві з економії витрат, сукупність заходів з економії витрат повинна бути складовою частиною методики ціноутворення;
- неможливість за допомогою методики визначити асортимент продукції виробництва, тобто від якої продукції відмовитись, яку виготовляти в більших
обсягах, яку потрібно розпочати виготовляти;
- неможливість врахувати при ціноутворенні вплив держави на рівень цін та збут продукції;
- використання лише одного метода ціноутворення, що відображає в ціні всі його недоліки;
- відсутність орієнтації на вподобання споживачів;
- орієнтація на ціни конкурентів без врахування конкурентних переваг власного підприємства та продукції.
Таким чином, успішне функціонування підприємства в умовах жорсткої конкуренції викликає необхідність зниження цін на продукцію або використання інших конкурентних переваг, що може бути досягнуто тільки за умови розробки адекватного сучасним умовам господарювання економічного механізму формування цінової політики підприємства.
Ринок диктує необхідність розробки нових методологічних підходів до ціноутворення на підприємстві і вимагає комплексного підходу до вирішення цієї проблеми. Сьогодні, коли ситуація на ринках електротехнічної продукції постійно змінюється, потрібно розглядати ціноутворення як процес, на який впливає ряд змінних факторів. За таких умов стає неможливим використовувати один метод ціноутворення і приділяти увагу одному чи кільком факторам. Потрібно об’єднати різні методи ціноутворення і враховувати фактори впливу з метою отримання обґрунтованої, конкурентоспроможної ціни на продукцію, яка допоможе підприємству розвиватись. Розробка економічного механізму формування цінової політики підприємства можлива лише за наукового підходу до вирішення цієї проблеми.
Отже, потрібен інший механізм встановлення цін на продукцію електротехнічної промисловості, який буде враховувати: вплив витрат на ціноутворення і за допомогою сукупності заходів з економії витрат стимулювати зниження їх рівня; вплив конкурентів; вплив держави; вплив споживачів; вплив інших факторів.