"Економічні науки" – 2

Масась О. І.

Кременчуцький державний політехнічний університет

 імені Михайла Остроградського

 

РОЛЬ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ В ЕКОНОМІЧНОМУ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОГО РЕГІОНУ

 

Зовнішня торгівля як вид діяльності надає можливість різним країнам продемонструвати свої переваги; за цих умов споживачі мають великий вибір товарів, ціна та якість яких варіюється. В сучасних умовах зовнішньоекономічні зв’язки виступають засобом прискорення науково-технічного розвитку України. Міжнародну торгівлю зазвичай можна розглянути як вид взаємовідносин між країнами, що являє собою обмін товарів та послуг між різними державами, зокрема, між товаровиробниками та споживачами. Більшість країн залежить від міжнародної торгівлі прямо пропорційно своїй ресурсозабезпеченості та об’єму внутрішнього ринку. Для національного господарювання цей вид діяльності виступає торгівлею однієї держави з іншими і включає в себе оплачуване ввезення та вивезення предметів зовнішньої торгівлі, а саме: товари, ідеї, послуги, авторські права і інше.

Україна теж бере участь у зовнішній торгівлі: її товарна структура включає як продукти рослинного походження, так і мінеральні продукти, текстиль, транспортні засоби та шляхове обладнання, механічне обладнання, недорогоцінні метали й вироби з них та інше; структура послуг складається з транспортних послуг, зокрема, залізничних та трубопровідних, будівельних послуг, подорожей, фінансових послуг, різних ділових, професійних та технічних послуг, послуги з ремонту і т. д.

Хоча обсяги торгівлі послугами значно менші ніж товарів, проте ринок послуг за останні роки доволі збільшився. Зростання потреб у послугах пов’язано з дією таких основних чинників: розвиток виробничих галузей (будівництво, промисловість), розвиток виробничих (транспорт) та спеціальних послуг (банківських), прискорення темпів технологічного прогресу в області телекомунікацій та інформатики і інші [1].

Обсяги товарів та послуг, які Україна експортує або імпортує з року в рік збільшуються, для різних регіонів ці дані різняться. Згідно з даними Держкомстату України [3] для Полтавської області обсяг експорту товарів за І півріччя 2007 р. склав 1182,7 млн дол. США, що на 7,9 % більше ніж у 2006 р. за такий самий період, а імпорт – 444,3 млн дол. США, що на 36,2 % більше ніж у 2006 р. за такий самий період. Щодо послуг, то експорт Полтавської області за січень-липень 2007 р. становив 12,7 млн дол. США, а імпорт – 40,8 млн дол. США, що у % до загального обсягу будуть 0,3 % і 2,1 % відповідно. На рис.1 наведено співвідношення торгівлі товарів та послуг Полтавської області в І півріччі 2007 р.

Рис. 1 Співвідношення експорту та імпорту товарів і послуг Полтавської області за І півріччя 2007 р.

 

На розвиток зовнішньої торгівлі України вирішальний вплив справляє група негативних факторів, а саме [2]:

1.     Нерозвиненість базових інститутів ринкової економіки. На жаль, зараз існують слабкі сприятливі умови для розвитку національного конкурентноздатного бізнесу.

2.     Недосконалість механізмів державного регулювання. Спричинена невмінням правильно формувати цілі зовнішньої торгівлі для держави.

3.     низька конкурентноздатність вітчизняної продукції. Через застарілі технології та значний знос основних фондів продукція вітчизняних товаровиробників занадто енерго- та ресурсномістка. Це спричинює високу собівартість продукції, готової до продажу. Цим можна пояснити високі ціни на українські товари та їх нездатність конкурувати з товарами зарубіжних країн.

4.     Слабка підтримка експорту (страхування, фінансування і т.д.).

Всі ці негативні чинники викликані повільними темпами розвитку національної економіки. Для підвищення ролі України у міжнародній торгівлі та для просування українських товарів на міжнародні ринки необхідно переглянути зовнішню політику, розробити нові стратегії розвитку. Необхідно розвивати перспективні галузі економіки, які користуються великим попитом на міжнародному ринку: біотехнології, енергетика, електронна техніка, міжнародний туризм і т. д. Потрібно розширити експорт країни, вигідно продемонструвавши ресурсний потенціал держави, при цьому розробити ефективну систему підтримки підприємств, що займаються зовнішньою торгівлею, враховувати стратегії глобального розвитку, маркетингу, освоювати новітні інформаційні технології.

 

Література

1.     Почтовюк А. Б., Масась О. І. Зовнішня торгівля послугами України та її подальший розвиток // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 224: В 5 т. Том IV – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – с. 946 – 954.

2.     Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть / А. С. Філіпенко, В. С. Будкін, А. С. Гальчинський та ін. – К.: Либідь, 2002. – 470 с.

3.     www.ukrstat.gov.ua