Педагогика. 4. Стратегические направления реформирования системы образования

Д. А. Байназаров

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

Організація засідань районних (міських) методичних обєднань вчителів географії в режимі чату

 

Інформатизація всього українського суспільства і зокрема освіти є нагальною проблемою сьогодення. Від її вирішення на загальнодержавному та регіональному рівнях залежить набуття високого рівня комп’ютерної грамотності кожним громадянином нашої держави та формування його особистості.

На розв’язання даної проблеми у Харківській області спрямована комплексно-цільова програма інформатизації закладів освіти і установ. Одним з основних напрямів, зазначених у цій програмі, є підвищення кваліфікації педагогічних працівників щодо використання інформаційно-комунікаційних технологій. Досить новою формою роботи з педагогічними працівниками загальної середньої освіти Харківського регіону є проведення Інтернет-конференцій - сучасна технологія організації методичної роботи взагалі, і обласних методичних об’єднань учителів-предметників зокрема. Аналіз досвіду їх організації дозволив виявити позитивні сторони, розкрити методичні аспекти проведення та окреслити перспективи подальшого впровадження цієї форми комунікації в систему роботи з педагогічними кадрами регіону, в тому числі і з керівниками районних (міських) методичних об’єднань (Р(М)МО) вчителів географії.

Інтернет-конференції проходять у режимі реального часу - в чаті (chat (від англ.) – дружня розмова, бесіда). Методичним навчальним чатом вважається спілкування в реальному часі, задачею якої є обговорення актуальних проблем організації навчально-виховного процесу, його навчально-методичного забезпечення та супроводження. На наш погляд, чат для обговорення актуальних проблем викладання географії, має такі позитивні риси: можливість організації дистанційного спілкування фахівців з актуальних проблем розвитку сучасної освіти; оперативний обмін інформацією з метою вироблення спільної стратегії дій; швидке отримання консультацій з проблемних питань.

Харківська область має певні особливості, основними з яких є велика кількість адміністративних одиниць (27 сільських районів області, 6 міст обласного підпорядкування та 9 міських районів м. Харкова) та віддаленість багатьох міст і районних центрів від обласного. Тому до позитивних сторін обраної форми роботи з керівниками районних (міських) методичних об’єднань учителів географії в Харківському регіоні слід додати ще і такі: зручність для учасників з віддалених районів та міст області – їм не треба їхати до обласного центру (тобто значна економія часу і коштів); доступність інформації, не тільки для учасників конференції, а і для всіх зацікавлених осіб; підвищення кваліфікації педагогічних працівників щодо використання інформаційних технологій в умовах зростання темпів інформатизації освіти.

Проведенню Інтернет-конференцій передує кропітка підготовча робота. Вона йде паралельно у Харківському обласному науково-методичному інституті безперервної освіти та у районах (містах) області. Районні (міські) відділи (управління) освіти визначають місця розташування учасників Інтернет-конференції, проводять навчання керівників районних (міських) методичних об’єднань учителів географії по роботі на персональних комп’ютерах.

Аналіз досвіду проведення чатів дав можливість зробити висновок, що якісне проведення Інтернет-конференції залежить від обов’язкової реалізації деяких умов. Першою з них є розробка детального плану конференції, визначення її мети, завдань та підбір питань для обговорення під час спілкування. Другою умовою є організоване управління процесом спілкування. Забезпечення цієї умови має надзвичайно велике значення, оскільки від рівня управління залежить загальний рівень результативності чату. Ефективність управління досягається за умови неухильного дотримання вимог до проведення інтерактивних бесід через Інтернет. Третя умова - ґрунтовна підготовка керівників районних (міських) методичних об’єднань учителів географії до обговорення питань, які виносяться на конференцію. Вона пов’язана з тим, що  при спілкуванні в реальному часі потрібно оперативно задавати запитання та відповідати на запитання інших учасників чату.

Виконання вищезазначених умов надає можливість зробити чат плідним, змістовним, науково і методично грамотним та практично спрямованим.

Але при аналізі першого досвіду проведення конференцій у режимі чату було виявлено деякі організаційно-змістові недоліки. Одним з основних є недостатня організаторська компетентність модераторів. Це проявилося в тому, що вони не завжди своєчасно виставляли питання на обговорення та підводили підсумки обговорення проблем. Ще однією проблемою виявилася неуважність учасників конференції: запізнілі відповіді на запитання, обговорення проблем, які модератор не виставляв у план конференції.

Враховуючи позитивний досвід проведення конференції у режимі чату, планується продовжити практику інтерактивного спілкування через мережу Інтернет з керівниками районних (міських) методичних об’єднань учителів географії. Найближчим часом буде проведено низку навчально-методичних семінарів, які  будуть спрямовані на підвищення організаторських компетентностей модераторів, удосконалення кваліфікації керівників районних (міських) методичних об’єднань учителів географії, щодо використання інформаційних технологій. З метою розширення практики організації засідань Р(М)МО вчителів географії в режимі чату найближчим часом планується: обговорення актуальних питань викладання  географії; обговорення та оперативне корегування діяльності районних (міських) методичних кабінетів; обговорення процедур проведення районних та обласних учнівських змагань з географії; постійно-діючі семінари-практикуми; проведення секційних засідань Р(М)МО вчителів географії.

Література:

1.     Забродська Л. М. Інформатизація закладу освіти: управлінський аспект. – Харків: Видавнича група „Основа”, 2003. – 240 с.

2.     Паращенко Л. І., Леонський В. Д. Інформаційні технології в управління ліцеєм // Комп’ютер  у школі та сім’ї. – 2003. – № 6. – С. 36-38.

3.      Сидоренко О. Л. Організація науково-методичної роботи з учителями загальноосвітніх шкіл: Навчальний посібник. – Харків: ХДПУ ім. Г. С. Сковороди – Майдан, 1997. – 136 с.