Педагогічні науки, №4
Андрієвська В.М.
Реформування початкової освіти за допомогою сучасних інформаційних технологій
У сучасних умовах інформатизації освіти в Україні проблема створення оптимальних умов впровадження комп’ютера до навчального процесу початкової школи вимагає суттєвої уваги. Необхідність подолання зазначеної проблеми полягає в умінні вчителів органічно вводити комп’ютер на уроках початкової школи за допомогою спеціальним чином спроектованих дидактичних ситуацій.
Під дидактичною ситуацією ми розуміємо сполучення дидактичних умов, які свідомо проектуються вчителем і реалізуються у навчальному процесі для забезпечення діяльнісного ставлення школярів до опанування знань, вмінь та навичок.
Аналіз стану сучасного розвитку інформаційних технологій, досвіду впровадження комп’ютера в освіту дозволив розкрити специфіку використання комп’ютера в дидактичних ситуаціях у навчанні молодших школярів:
надання можливості створювати ілюзію маніпулювання з об’єктом вивчення, що дозволяє проектувати дидактичні ситуації, які спираються на самостійну дослідницьку, експериментальну діяльність молодших школярів;
привнесення ігрової компоненти у навчальну діяльність учнів молодшого шкільного віку, що є однією з актуальних вікових проблем та забезпечує природне переростання гри у навчальну діяльність та зміну ігрових інтересів на пізнавальні;
розширення спектру наочних засобів за рахунок статичного ілюстративного матеріалу, динамічних та інтерактивних мультимедійних засобів, що дозволяє будувати дидактичні ситуації, які спираються на спостереження, аналіз;
надання своєчасної допомоги учневі, що дозволяє проектувати дидактичні ситуації, які спрямовані на вирівнювання знань, навчальних умінь молодших школярів;
урізноманітнення способів заохочення школярів за рахунок коментарів головних героїв програми, застосування різного виду підказок, додаткових завдань ігрового характеру, збереження і ранжування результатів.
Застосування комп’ютера при викладанні базових дисциплін початкової школи ґрунтується на обов’язковому дотриманні ряду вимог. Перша група вимог пов’язана з дотриманням санітарно-гігієнічних норм, до яких належать температура приміщення, вологість, швидкість руху повітря на одну людину, концентрація пилу, вуглекислого газу, шум і вібрація, освітленість тощо. Друга група вимог пов’язана з підбором педагогічно обґрунтованих електронних ресурсів, серед яких ми виокремлюємо: ергономічні вимоги, які стосуються розташування та оформлення матеріалу, використання графічних та звукових ефектів; вимоги до організації запропонованого матеріалу, зокрема інформація повинна бути чіткою, логічно зв’язаною, зрозумілою й короткою тощо.
Третя група вимог пов’язана з організацією навчальної діяльності молодших школярів з використанням комп'ютера серед яких виокремлюються: вимоги до обладнання комп'ютерного робочого місця; до правильної робочої пози молодших школярів при роботі за комп’ютером; додержанням учнями правил особистої гігієни тощо.
Розкриття специфіки використання комп’ютера в дидактичних ситуаціях та дослідження вимог до застосування комп’ютера при викладанні базових дисциплін початкової школи дозволило обґрунтувати етапи проектування дидактичних ситуацій з використанням комп’ютера у навчанні молодших школярів. Так, на підготовчому етапі до проектування дидактичної ситуації вчителем формулюється педагогічна мета ситуації; визначаються способи навчальних дій, які учні мають здійснити або засвоїти; характер їх навчальної діяльності залежно від мети дидактичної ситуації, вікових особливостей школярів, їх навчальних можливостей; обґрунтовується необхідність використання комп’ютера в дидактичної ситуації; визначаються способи використання комп’ютера в дидактичних ситуаціях; підготовлюється програмне забезпечення до використання в межах ситуації; обираються форми організації діяльності школярів.
На конструювальному етапі вчителем визначається етап уроку, на якому буде введено дидактичну ситуацію з використанням комп’ютера; підбирається і конкретизується змістовне наповнення дидактичної ситуації; передбачаються можливі утруднення, які можуть виникнути при розв’язанні учнями даної ситуації; визначаються способи контролю за навчальними досягненнями учнів.
На оцінювальному етапі спроектованої дидактичної ситуації вчителем визначається логічність змістовного наповнення дидактичної ситуації; практична значущість даної ситуації, її своєчасність; доцільність обраної форми організації навчальної діяльності учнів в межах дидактичної ситуації з використанням комп’ютера; необхідний термін роботи учнів при розв’язанні ситуації; відповідність програмного забезпечення меті дидактичної ситуації; відповідність програмного забезпечення вимогам, що висуваються до використання комп’ютера у навчальному процесі молодших школярів; доцільність обраних прийомів контролю за навчальною діяльністю школярів.
Таким чином, одним з інструментів реформування початкової освіти є інформаційні технології, що визначаються пріоритетними в розвитку сучасної освіти й науки нашої країни. Особливу вікову групу становлять учні молодшого шкільного віку, адже перед вчителем постає нагальне завдання органічного впровадження інформаційних технології в практику навчання молодших школярів. Вивчення означеної проблеми дозволило дійти висновку, що введення комп’ютера в практику навчання початкової школи ефективно здійснити в межах дидактичної ситуації, що дозволяє врахувати особливості психофізіологічного розвитку учнів молодшого шкільного віку; особливості їх навчально-пізнавальної діяльності; специфіку прикладного програмного забезпечення навчального призначення, орієнтованого на молодших школярів.