Яніна Романенко

Ірина Гришан

НТУУ «КПІ» м. Київ

 

Дистанційне навчання: отримання освіти та диплому без відвідування учбового закладу

 

Сучасний навчальний процес повинен будуватися таким чином, щоб забезпечити достатньо високий рівень ефективності засвоєння учбового матеріалу як на аудиторному занятті, так й в процесі самостійної роботи студента.

Навчання студентів в університетах здійснюється за такими формами:

-         денна (очна);

-         заочна (дистанційна);

-         екстернатна.

Форми навчання можуть бути поєднані. Терміни навчання за відповідними формами визначаються можливостями виконання освітньо-професійної програми підготовки фахівців певного освітньо-кваліфікаційного рівня.

Денна форма навчання є основною.

Здобувати освіту за заочною формою навчання мають право всі громадяни України. Дистанційне навчання є реалізацією заочної форми навчання на основі комп’ютерно-телекомунікаційних технологій, та вона є рівноцінною до інших форм навчання.

Екстернат є особливою Фомою навчання осіб для здобуття певного рівня вищої освіти шляхом самостійного вивчення навчальних дисциплін.

Але ж повернемося до дистанційного навчання. Таким чином, виходячи з наданого вище формулювання дистанційне навчання – це не тільки заочне навчання, але ж й спілкування з викладачем через Інтернет. В процесі навчання студент отримує учбові матеріали та завдання на свій комп’ютер, виконує тести, контрольні роботи та відправляє їх викладачу.

Запропонована методика навчання можна вважати унікальною, оскільки студент навчатиметься тільки тому, чого не знає, тільки тому, що хоче вивчити. Можна обрати один необхідний курс навчання (на зазначений час) або ж декілька курсів, але у кожному разі зі студентом ведеться індивідуальна робота.

Дистанційна форма навчання відкриває можливості для студентів-інвалідів. Сучасні інформаційно-освітні технології дозволяють вчитися людям з послабленим зором, глухим та особам, що страждають на захворювання опорно-рухового апарату.

Якість дистанційної освіти не поступається якості очної форми навчання, оскільки для підготовки дидактичних засобів залучається найкращий професорсько-викладацький склад та при цьому випростовуються найсучасніші учбово-методичні матеріали та передбачається спеціалізований контроль якості.

Перевагами дистанційної Інтернет-освіти також є:

-         можливість пройти освітній курс «без відриву від виробництва»;

-         можливість обрати для занять зручний час та місце;

-         можливість отримувати консультації від викладачів та обговорювати всі питання протягом учбового процесу;

-         можливість підвищення творчого та інтелектуального потенціалів студента, який отримує дистанційну освіту за рахунок самоорганізації, потягу до знань, використання сучасних інформаційних телекомунікаційних технологій, вміння самостійно приймати відповідальні рішення.

За такою системою навчання очне спілкування студента та викладача (тьютора) можливо лише декілька разів на рік.

Система віддаленої освіти повинна представляти собою універсальний засіб реалізації технологій відкритої та безперервної освіти та забезпечує доступ до знань з будь-якої точки світу через Інтернет. Системи дистанційної освіти призначені для тих хто прагне підвищувати свою кваліфікацію та ефективність своєї роботи.

Технології що використовуються сьогодні для дистанційної освіти можна поділити на три великі категорії:

- неінтерактивні (друковані матеріали, аудіо-, відео-носії), засоби комп’ютерного навчання (електронні посібники, комп’ютерне тестування та контроль знань, найсучасніші засоби мультимедіа), відеоконференції – розвинуті телекомунікаційні засоби, що використовують аудіоканал, відео канали та комп’ютерні мережі. Також, дуже корисною технологією дистанційного навчання є відео. Відеоплівки дозволяють великій кількості студентів прослуховувати лекції найкращих викладачів. Відеокасети з лекціями  можуть використовуватись як у спеціалізованих класах, так і в домашніх умовах.

Потужною технологією дистанційної освіти являються електронні посібники та довідники,  вони можуть бути як звичайними так і на лазерних дисках СD-ROM. Ці технології дистанційного навчання надають можливість, після відповідного доопрацювання, самому перевіряти отриманні знання. На відміну від книги ця технологія дозволяє надавати матеріал у динамічній графічній формі. Комп‘ютери також надають доступ до учбових матеріалів за допомогою :електронної пошти, електронних дошок об‘яв, електронних бібліотек, баз даних та Інтернет конференцій.

Ефективність дистанційного навчання досягається шляхом найбільш точного узгодження можливостей студента. Приймаються до уваги усі обмеження, з якими зіштовхуються викладач та студент. Ефективність дистанційного навчання ґрунтується на тому, що студенти самі відчувають необхідність подальшого навчання, та не відчувають тиску з боку батьків, керівництва та обставин.

Ефективність дистанційного навчання  значною мірою залежить від того, наскільки регулярно займається студент. Пояснення цього полягає в тому, що неможливо сформувати систему знань за нерівномірного учбового навантаження. Однак, при цьому жорстка звітність – це важливий аспект системи дистанційного навчання. За кожний засвоєний розділ курсу студент повинен звітувати перед викладачем, та доки цього не відбудеться, рухатися вперед студент не зможе.

Ефективність дистанційного навчання також досягається за рахунок не тільки того, що студент може самостійно обирати час навчання, але ж він також може визначати тривалість та інтенсивність занять, та він також не буде жорстко прив’язаний до розкладу занять. Будь які ускладнення та проблеми можуть бути вирішені в будь який момент за допомогою електронної пошти або спілкування з викладачем у режимі on-line.

 

Використана література:

  1. Андреев А. А. Введение в дистанционное обучение. Учебно-методическое пособие. — М.: ВУ, 1997 г.
  2. Ахаян А.А. Виртуальный педагогический вуз. Теория становления. - СПб.: Изд-во «Корифей», 2001. - 170 с.
  3. Зайченко Т.П. Основы дистанционного обучения: Теоретико-практический базис: Учебное пособие. - СПб.: Изд-во РГПУ им. А.И. Герцена, 2004. - 167 с.
  4. Зайченко Т.П. Инвариантная организационно-дидактическая система дистанционного обучения: Монография. - СПб.: Изд-во «Астерион», 2004. - 188 с.
  5. Полат Е. С.: «Дистанционное обучение». — М., 1998;
  6. Полат Е. С.: «Педагогические технологии дистанционного обучения». М., 2006.
  7. Положення про організацію навчального процесу в НТУУ «КПІ». Київ. Видавництво «Політехніка», 2004. – 72 с.