Оксана Кузьменко

Науковий керівник – В.С Пинко

Вінницький торговельно-економічний інститут  КНТЕУ

 

Актуальні проблеми та шляхи їх вирішення в галузі підприємництва в Україні

 

Підприємництво – провідна ланка ринкової економіки, що забезпечує насиченість ринку товарами і послугами, сприяє здоровій конкуренції. Підприємництво протягом докризового періоду в Україні несло основну частину перспективного розвитку економіки, тобто становило найбільш продуктивну частину ринку. Проте, враховуючи зміни як в економічній, так і в політичній сферах країни, слід зазначити різке погіршення стану підприємницького сектору.

До головних проблем даної сфери можна віднести: відсутність сприятливого економічного та політичного клімату для розвитку підприємницької діяльності; недоліки системи оподаткування; посилення корупції; адміністративна нестабільність та тиск;  бюрократичні перешкоди при здійсненні реєстрації; тиск зі сторони державних контролюючих органів.

         Розглядаючи проблему недосконалості оподаткування, що стає неабиякою перешкодою як для малого, так і для середнього бізнесу, слід виділити такі особливості як: невиправданий податковий тиск, велика кількість податків та складність їх адміністрування, відсутність чіткої визначеності у податковому законодавстві та його суперечливість. Значний податковий тиск зумовлює швидку «тінізацію» підприємницької діяльності, найбільший вплив на яку має податок на додану вартість, акцизний збір , податок на прибуток, прибутковий податок та нарахування на заробітну плату. Безладдя національної економічної політики прямо впливає на збільшення тіньового сектора.

         Згідно спостережень в областях України спостерігаються непоодинокі порушення законодавства з питань державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності. Так, поширення набуло підставне затягування термінів реєстрації та вимоги про подання додатків, довідок і матеріалів, непередбачених нормативними документами. Величезна кількість дозволів і  узгоджень, необхідних для започаткування бізнесу, та невпорядкованість процедури їх отримання значно гальмує розвиток підприємництва в нашій країні. Відсутність уніфікованого підходу до ліцензування та велика кількість ліцензій, які необхідно отримати стримує бажання амбіціозних підприємців. Так, наприклад, середня тривалість отримання однієї ліцензії досягає 20 днів, а патенту – 7 днів. Слід також враховувати, необхідні додаткові «платежі» при отриманні дозволів і погоджень, простіше кажучи хабарництво. Найскладніше боротися з такого роду порушеннями в органах місцевого рівня ,де виникає більша кількість регуляторних проблем. Процедура отримання окремих дозволів і погоджень визначається не законами та постановами уряду, а  законодавчими актами локальних органів влади, органів місцевого самоврядування.

         Місцеві умови здійснення підприємницької діяльності характеризують складність регіональних проблем. На місцевому рівні не забезпечуються рівні умови для всіх підприємців, тобто часто місцева влада обмежує підприємництво

         Досить вагомим є постійне втручання в господарську діяльність суб’єктів господарювання державних контролюючих органів. Загальна середня кількість перевірок має тенденцію до збільшення. Зростає частка підприємців змушених нести різноманітні витрати, пов’язані з перевірками.

Існує також проблема нерівної конкуренції, що загострилась в умовах економічної кризи. Такими перешкодами є створення місцевою владою нерівних умов конкуренції, що полягає у  наявності пільгового доступу до земельних ділянок та приміщень, наявність такого доступу до фінансової підтримки, рішення місцевої влади на користь конкурентів, надання переваг  щодо збуту продукції, сприяння у використанні суб’єктів інфраструктури, надання субсидій та змова конкурентів.

На нашу думку, неможна вважати погіршення економічної ситуації головною причиною даної проблеми: так, непродумана регуляторна політика держави обумовлює цю проблему не меншим чином.

Особливої уваги заслуговують такі не менш важливі проблеми як відсутність інвестування та недостатнє інформаційне забезпечення підприємництва.

Торкаючись інвестиційної проблеми необхідно знову ж таки звернутися до економіко-політичної ситуації в країні, особливо що стосується нестабільності та швидкій негативній динаміці. Інвестиційна активність не просто знизилась, а  різко впала, відплив капіталу з України різко позначився на розвитку  національної економіки. Тенденція масового вилучення капіталу підвищила відсоток збанкрутілих підприємств, що в свою чергу позначилось на соціальному рівні життя в країні.

Необхідність підвищення привабливості інвестування очевидна, хоча це лише питання доцільної вдалої політики та часу. На сьогоднішній день щодо підтримки розвитку підприємництва, тобто створення бізнес-центрів, бізнес інкубаторів тощо, надання в оренду приміщень за помірну плату, створення фондів підтримки, дотримання законів, то в реалії виконання всього вище перерахованого в більшості регіонів відсутнє або переживає глибокий занепад.

Слід відзначити, що вагоме місце у розвитку підприємництва займає інформаційне забезпечення. Тут важливе місце відіграє Інтернет, преса та колеги, менш вагомі державні службовці та юристи. Рівень розвитку громадських об’єднань і асоціацій підприємців залишається недостатнім, так як більшість підприємців не бачать особливих вигод від участі в них. Неможливість отримання будь-якої допомоги з боку цих організацій утримує  бізнесменів від активної участі у таких об’єднаннях, тому це обмежує достатній розвиток бізнесу.

Отже, виявлення та аналіз найбільш несприятливих чинників в підприємницькій діяльності дає змогу сформувати пріоритетні напрямки розвитку підприємництва в регіонах України: зменшення податкового навантаження, скасування податкових пільг, спрощення податкових процедур, вдосконалення  спеціальних режимів оподаткування підприємців(система єдиного податку тощо), необхідність реформування  щодо усунення бюрократичних перешкод для започаткування підприємницької діяльності, розвитку підприємництва, подолання корупції, нерівних умов конкуренції, розвитку інфраструктури та підтримки підприємництва, реалізації заходів щодо зменшення тонізації економіки та бізнесу зокрема, вдосконалення реєстрації підприємницької діяльності, ліцензійно-дозвільної системи, забезпечення сприятливих процедур контролю, впорядкування діяльності органів контролю, сприяння та захисту добросовісної конкуренції, налагодження взаємодії з владними структурами, населенням, працівниками та підприємцями.

 

 

Список використаних джерел:

1.     Гайдуцький П.Розвиток підприємництва в Україні – К., - 2007 – с.48-59;

2.     Процай А.Ф., Миронова Т.Л., Василенко В.О., Подсолонко В.А. Підприємництво – К.2007 – с.27-38;

3.     Економічні семінари Єлисєєва О. Проблеми розвитку підприємництва в Україні К. – 2008.

4.     Коротенко Н. Проблеми розвитку підприємництва в регіонах України//Актуальні проблеми економіки. – 2008. - №4.-с. 96-103.