Економіка/11.Логістика

К. ф.-м. н., доц. Ільніцький Ю. С., магістрант Кудирко І.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

РОЛЬ ТРАНСПОРТУВАННЯ У ЛОГІСТИЦІ

 

При заданих параметрах інфраструктурної мережі і інформаційних потужностей логістичної системи географічне розміщення запасів фірми визначається її транспортними можливостями. Через основоположну важливість транспортування і чималих витрат, з ним пов′язаних, ця область діяльності завжди привертала до себе пильну увагу менеджерів. Практично у всіх компаніях - і у великих, і в дрібних - обов′язково є керівники, відповідальні за транспорт.

Транспорт у системі логістики відіграє двояку роль:
по-перше, він присутній як складова частина, компонент, у основних функціональних областях логістики; по-друге, транспорт також є видом підприємницької діяльності - він пропонує на ринку товарів і послуг свою продукцію - транспортні послуги, за які отримує доходи і має прибуток.

Ключова роль транспортування у логістиці пояснюється не лише великою питомою вагою транспортних витрат у загальному складі логістичних витрат, але і тим, що без транспортування неможливе саме існування матеріального потоку.

Транспортування можна визначити як ключову комплексну активність, пов’язану з переміщенням товарів, матеріальних ресурсів, незавершеного виробництва або готової продукції транспортними засобами у логістичному ланцюзі; і ця активність складається, у свою чергу, з комплексних та елементарних активностей, включаючих експедирування, вантажопереробку, упакування, передачу прав власності на вантаж, страхування і т.п.

Транспортування можна організувати трьома основними способами. По-перше, можна використовувати приватний транспортний парк. По-друге, можна на контрактній основі найняти спеціалізовану транспортну фірму (і не одну). По-третє, можна комбінувати різні типи засобів вантажоперевезення, які забезпечують різні транспортні послуги, що дозволяє забезпечити індивідуальні потреби клієнтів. Ці три способи зазвичай називають «приватними, контрактними і загальними вантажоперевезеннями».

У логістиці ефективність транспортування визначається трьома чинниками: витратами, тривалістю транспортування і безперебійністю.

Витрати транспортування (транспортні витрати) складаються з витрат на переміщення вантажів між просторово роз’єднаними об’єктами і витрат на управління запасами в дорозі. Логістична система має бути організована так, щоб її загальні витрати при виконанні транспортної функції залишалися на мінімальному рівні. При цьому потрібно враховувати, що використання найдешевших засобів транспортування не завжди означає найменші витрати на вантажоперевезення.    

        Тривалість транспортування - це той час, який потрібний для повного здійснення конкретного вантажоперевезення. Тривалість транспортування і витрати транспортування знаходяться в двоякій залежності. По-перше, транспортні фірми, здатні перевозити вантажі швидше за інших, зазвичай встановлюють вищі тарифи на свої послуги. По-друге, чим скоріше проводиться транспортування, тим менше часу запаси знаходяться в дорозі в недоступній для використання формі.

         Безперебійність транспортування характеризує розбіжності в часі. Показник безперебійності відображає характер залежності транспортної функції від багатьох її аргументів. Довгі роки менеджери, відповідальні за роботу транспорту, вважають безперебійність найважливішим критерієм якості транспортування. Якщо на конкретне вантажоперевезення одного разу було потрібно два дні, а наступного разу - шість днів, то така небажана мінливість здатна породити вельми серйозні оперативні проблеми для всієї системи логістики. При недостатній безперебійності транспортування доводиться створювати страхові запаси для захисту від непередбачуваних збоїв в обслуговуванні. Безперебійність транспортування значною мірою впливає на загальний об’єм запасів, які вимушені тримати як покупці, так і продавці, а також на пов′язаний з цими запасами ризик.

З появою нових інформаційних технологій, що дозволяють контролювати весь процес доставки вантажів і відстежувати кожен його етап, логістичні менеджери стали виявляти більше зацікавленості у зменшенні тривалості транспортування при одночасній підтримці безперебійності. Час - вельми цінний ресурс. Крім того, важливо розуміти, що якість транспортування грає вирішальну роль в усіх видах діяльності, які чутливі до чинника часу, а вона  визначається поєднанням швидкості і безперебійності транспортування.

При проектуванні логістичної системи необхідно підтримувати крихку рівновагу між витратами транспортування і якістю транспортних послуг. У деяких умовах цілком достатнім виявляється низьковитратне і довготривале транспортування. У інших ситуаціях для досягнення господарської мети потрібна висока швидкість надання транспортних послуг. Вибір відповідної комбінації способів транспортування і управління нею є щонайпершим обов′язком логіста.

Список використаних джерел:

1.www.mvc-expo.com.ua

2. www.profi.ua

3. www. baltki.com.ua