Сумець О. М,  Думанська А. Р.

Академія внутрішніх військ МВС України, Харків

 

КЛАСИФІКАЦІЯ МАТЕРІАЛЬНИХ ПОТОКІВ У ЛОГІСТИЦІ

 

Поняття матеріального потоку в логістиці є ключовим, а тому його варто вважати основним об'єктом логістики. Матеріальні потоки утворюються в результаті транспортування, складування і виконання інших матеріальних операцій із сировиною, напівфабрикатами і готовими виробами, починаючи від первинного джерела сировини і закінчуючи кінцевим споживачем.

Автори багатьох публікацій з логістики дають вельми схожі визначення матеріального потоку. Так, приміром, І.І. Бажин [1, с. 39] визначає матеріальний потік як сукупність вантажів, деталей, товарно-матеріальних цінностей, розглянутих у процесі додавання до неї ряду логістичних (транспортування, складування, збереження і т.ін.) і технологічних (механічна, слюсарна обробка і т.ін.) операцій.

А.М. Гаджинський [2, с. 76] під матеріальним потоком розуміє вантажі, деталі, товарно-матеріальні цінності, розглянуті в процесі додавання до них різних логістичних операцій і віднесених до тимчасового інтервалу.

У термінологічному словнику «Логістика» термін «матеріальний потік» (material/low) визначається як «продукція, розглянута в процесі додавання до неї різних логістичних операцій (транспортування, складування і ін.) і віднесена до тимчасового інтервалу».

Далі немає необхідності перераховувати і приводити формулювання інших авторів, тому що всі вони за своїм змістом дуже схожі.

За своєю природою зазначений потік є фізично матеріальним (лат. materialis – речовинний, реальний). А тому він може проявлятися в різних фізичних формах, а саме у вигляді:

а) сировини, матеріалів, вихідних або первинних заготівок, напівфабрикатів, комплектуючих виробів, устаткування і т.п. (все перераховане можна визначити як матеріально-технічні ресурси);

б) готових виробів (товарів);

в) продуктів кінцевого споживання;

г) відходів виробничої сфери і відходів споживання.

Названі фізичні форми матеріального потоку відображають не що інше, як окремі цикли (етапи) життєдіяльності будь-якої системи: пошук, закупівля і споживання ресурсу à переробка (трансформація) ресурсу в готовий продукт (товар) à розподіл продуктів (товарів) à використання (поглинання) продукту (товару). І тому вихідною (початковою) точкою для вивчення матеріального потоку повинне стати первинне джерело сировини, а кінцевої (заключної) – споживач.

З наведених вище визначень матеріального потоку слідує, що його утворюють конкретні вантажі або продукція. Велика розмаїтість вантажів і продукції, що переміщається до споживачів, вимагає створення строгої класифікації матеріальних потоків з метою:

а) планування роботи організації;

б) прогнозування плину потокового процесу;

в) вивчення його структури і змісту;

г) ефективного управління матеріальними потоками;

д) доцільного і раціонального вибору засобів переміщення;

е) формування умов і вимог до транспортування і збереження вантажів.

Для створення класифікації матеріальних потоків необхідно проведення пошуку і виділення ознак, тобто тих прикмет, за якими можна буде охарактеризувати той або інший матеріальний потік.

Можна привести різні ознаки матеріальних потоків. Так, приміром, академік Міжнародної академії інформатизації І.І. Бажин [1, с. 36–38] виділяє наступні класифікаційні ознаки потоків: 1) відношення до розглянутої системи, 2) ступінь безперервності, 3) ступінь стабільності, 4) ступінь мінливості; 5) характер переміщення елементів потоку, 6) ступінь періодичності, 7) ступінь відповідності зміни параметрів потоку заздалегідь заданому режиму, 8) ступінь складності, 9) ступінь керованості, 10) ступінь упорядкованості елементів потоку.

У свою чергу, А.М. Гаджинський [2, с. 76–80] для класифікації матеріальних потоків використовує наступні ознаки:

1) відношення матеріального потоку до логістичної системи;

2) натурально-речовинний склад потоку;

3) кількість вантажів, що утворюють потік;

4) питома вага вантажу, що утворює потік;

5) ступінь сумісності вантажів.

Групи класифікаційних ознак, що виокремлені А.М. Гаджинським, по суті є різнорідними, за винятком першої ознаки. Різнорідність їх полягає в тому, що сукупність ознак по І.І. Бажину (за винятком першої) відображають динамічну сторону «життя» матеріального потоку, а ознаки за А.М. Гаджинським (і також за винятком першої) – більшою мірою описують «статику» матеріального потоку. Перша ознака – відношення матеріального потоку до системи, є загальною і першочерговою.

Аналізуючи наведені різними авторами групи класифікаційних ознак матеріальних потоків, варто вказати на таку їх особливість: перераховані групи ознак доповнюють одна одну. Такий інтеграційний ефект корисний для розробки більш досконалої класифікації матеріальних потоків. Вищенаведені міркування дозволяють перейти до створення такої класифікації матеріальних потоків. Її зручно представити комплексною схемою (рис. 1).

 

Література

1. Бажин И.И. Логистика: Компакт-учебник / И.И. Бажин. – Х.: Консум, 2003. – 240 с.

2. Гаджинский А.М. Логистика: Учебник / А.М. Гаджинский. – М.: ИТК «Дашков и К0», 2003. – 408 с.


ступінь регулярності

 

консистенція вантажів

 

ступінь періодичності

 

характер переміщення елементів потоку

 

ступінь мінливості

 

ступінь стабільності

 

ступінь безперервності

 

ступінь сумісності вантажів

 

кількість потоків, що формують вантаж

 

питома вага потоку, що формує вантаж

 

натурально-речовий склад потоку

 

відношення до логістичної системи

 

 

Матеріальні

 

 потоки

 

Динамічні

 

Статичні

 

Вид потоку

 

К л а с и ф і к а ц і й н і  о з н а к и