Родіна Ю.В.,

Гордієнко Є.С., асистент кафедри фінансів

 

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Івановича Туган-Барановського

 

ЗМІНИ В ПОЛІТИЦІ ОПОДАТКУВАННЯ  ЮРИДИЧНИХ ТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ УКРАЇНИ

 

Податки є основним фінансовим ресурсом держави і тому ефективне управління ними є основою державного управління взагалі. Залежно від стану економіки, її цілей, які на даному етапі розвитку держава вважає пріоритетними, повинні змінюватись принципи побудови податкової системи і методи використання податкового інструментарію. Характер і цілі податкової системи визначає податкова політика, яка являє собою діяльність держави у сфері встановлення і стягнення податків.

 Останні економічні дослідження показують, що за останні десятиріччя саме в політиці оподаткування фізичних і юридичних осіб сталися істотні зміни. Так, наприклад, по юридичних особах фіскальна функція, яка раніше вважалася основною, поступилася місцем стимулюючій і регулюючій ролі. По фізичних особах основною функцією, як і раніше, залишилася фіскальна, проте в ній різко зросла соціальна спрямованість.

Метою дослідження є аналіз змін в оподаткуванні юридичних та фізичних осіб.

         Відомими дослідниками  цього питання були такі вчені  як Дж.М. Б'юкенен, Дж.М. Кейнс, Н. Калдора, Дж.Б.Кларк, А.Маршалл, Дж.Е. Мід, Л. Мізес, Дж.Робінсон, Г. Саймонс та ін.

Основна частина.         Незважаючи на удавану роз'єднаність і різні тенденції в оподаткуванні між юридичними і фізичними особами, між ними спостерігаються тісна взаємозалежність, яка здійснюється через такий послідовний ланцюг економічних подій.

         Зниження податкового навантаження на юридичні особи, з одночасним використанням цільових податкових пільг, зумовлює інтенсифікацію інвестиційних процесів в економіці. Інвестиції – через зростання продуктивності праці, зниження енерго- і матеріаломісткості виробництва, впровадженя нових технологій і новітньої техніки – сприяють зростанню заробітної плати працівників. Зростання заробітної плати (особливо у країнах з переважаючим податковим навантаженням на фізичні особи) дозволяє помітно збільшити обсяг зібраних податків без будь-якого збільшення податкового навантаження.

         Тобто можна визначити, в умовах превалювання обсягу податків, сплачуваних фізичними особами, над їх обсягом, зібраним з юридичних осіб, а також зростання заробітної плати і доходів населення держава дістає ще одне додаткове джерело збільшення обсягу зібраних податків без будь-якого підвищення податкового навантаження на фізичні особи. При цьому темпи зростання податків, зібраних з фізичних осіб, не тільки компенсують відносне зниження надходження податків з юридичних осіб, але й починають визначати загальні темпи зростання збирання податків по всіх платниках податків.

         Аналіз податкового навантаження на юридичні та фізичні особи свідчить, що його динаміка і податкова ставки формуються за зовсім різними критеріями та принципами.

         По юридичних особах у нових економічних умовах, коли держава з метою стимулювання інвестиційної діяльності надає широку гаму цільових податкових пільг, які дозволяють до мінімуму скоротити оподаткування прибутку, оптимальність ставки податку на прибуток полягає не в тому, щоб залишити достатньо вільних коштів у вигляді чистого прибутку для інвестиційної діяльності, а в тому, щоб податкова ставка одночасно, з одного боку, виступала стимулом для скорочення виплат по податку на прибуток.

         У нових економічних умовах державі стає вигідніше особливо не знижувати податкову ставку на прибуток з метою стимулювання інвестиційної діяльності.

         По фізичних особах податкові ставки, як правило, мають прогресивний характер. Їх основне призначення пов'язане не із спонуканням платників податків до інвестиційної активності, а з наповненням бюджету. Уже потім, за рахунок бюджету, держава сама починає впливати на інвестиційну діяльність за двома основними напрямами: перший з них пов'язаний безпосередньо з державними інвестиціями, а другий - з виділенням коштів на їх стимулювання через прискорену амортизацію і цільові податкові пільги.

         Різне призначення податкових ставок по юридичних і фізичних особах зумовило і різні принципи їх формування. Якщо по юридичних особах на перший план вийшов розвиток економіки через економічний примус до інвестиційної діяльності, то по фізичних особах основною функцією податкових ставок, як і раніше, виступає їх фіскальна роль на основі справедливого оподаткування.

          Особливістю оподаткування в Україні є співіснування в межах однієї податкової системи двох підсистем – стандартної і спрощеної, що саме по собі позначається на ефективності оподаткування. Упровадження та використання спрощених систем оподаткування, до яких належать єдиний податок для фізичних осіб, єдиний податок для юридичних осіб, фіксований податок для фізичних осіб, спеціальний торговий патент, фіксований сільськогосподарський податок, породило цілу низку проблем. Практика функціонування спрощеної системи оподаткування свідчить про необхідність удосконалення її форми та порядку застосування.

         На сьогодні на формування головних параметрів податкової системи суттєво впливає тіньова економіка. Державна податкова політика має бути спрямована на розширення бази оподаткування, запровадження системи економічних заходів з метою детінізації української економіки та легалізації доходів юридичних та фізичних осіб.

         Для того, щоб покращити економічний стан фізичних і юридичних осіб необхідно державі, а особливо уряду, більше уваги приділяти дослідженням у податковій   сфері, а також брати за приклад економіки інших держав. Таким чином, поєднуючи теорію та практику цього питання спеціалісти можуть визначити правильний шлях розвитку оподаткування для держави, враховуючі всі її переваги та недоліки. 

Література:

1.     М.Соколов «Сучасні тенденції в політиці оподаткування юридичних та фізичних осіб», Фінанси.Податки.Кредит. – 2009 рік.- №7.- с.45-50

2.     Рябчик О.Г. «Система податкових знижок (відрахувань) при оподаткуванні доходів населення та необхідність її удосконалення» // Економіка, фінанси, право. – 2009.-№10.-с.25-34

3.      Василик О.Д. Теорія фінансів: Підручник. Розділ 11. - К.: НІОС, 2000.-416с.

4.      Воронкова О.М. Трансформація системи оподаткування в Україні //Фінанси України. -2000. -№1. -с. 118-123.

5.      Стоян В.І. Удосконалення податкової системи України //Фінанси України. - 2001. - №7. - с. 115-118.