Сударікова К.Г

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського,Україна

Проблеми державного боргу та оптимізація боргової політики України

Складнощі на шляху фінансової стабілізації та економічного зростання України значною мірою зумовлені дефіцитом фінансових ресурсів. Виникнення державного боргу є результатом фінансування дефіциту державного бюджету, який, в свою чергу, відображає перевищення бюджетних видатків над податками, зборами та іншими обов'язковими платежами до бюджету. При наявності дефіциту бюджету державою позичаються грошові ресурси, що призводить до виникнення та зростання державного боргу. Проблема полягає в тому, що дефіцит державного бюджету та платіжного балансу, неефективний механізм залучення позик та їх використання, неврахування об’єктивних закономірностей управління державним зовнішнім боргом можуть призвести до загострення фінансової кризи і до краху фінансової системи країни в цілому. Ось чому це питання є надзвичайно актуальним в Україні.

Метою наукової статті є дослідження проблеми державного боргу України та оптимізація ефективної боргової політики.

В Україні за роки її незалежності формування боргу відбувалося значною мірою під впливом потреб оперативного фінансування поточних бюджетних видатків, що зумовило його структуру та обсяги.

Останнім часом запозичення уряду диктувались, насамперед, необхідністю погашення та обслуговування накопиченого боргу. Можливості залучення коштів з внутрішнього грошового ринку майже вичерпані. Незважаючи на відносно низьку ефективність внутрішньої державної позики в Україні, державні облігації є необхідним фінансовим інструментом, який при належному використанні може бути важливим джерелом фінансування державних витрат. Сам факт існування боргу створює не тільки реальні матеріальні перешкоди для динамічного розвитку фінансово-економічної системи України, а й формує негативні сподівання суб'єктів ринку.

За данними Міністерства фінансів сума державного боргу на кінець 2008 р. знаходилася на рівні 130,7 млрд. грн., в тому числі: зовнішнього – 86,0 млрд. грн. (65,8 % від суми державного боргу), внутрішнього – 44,7 млрд. грн. (34,2 %). Гарантований борг знаходився на рівні близько 58,7 млрд. грн., в тому числі: зовнішній – 56,7 млрд. грн. (96,6 %); внутрішній – 2,0 млрд. грн. (3,4%). Відношення державного боргу до ВВП на кінець минулого року складало близько 13,8 %.

Поступова оптимізація процесу формування, обслуговування та погашення боргу може бути досягнута шляхом  запровадження дієвого контролінгу державного боргу та застосування ефективної боргової політики.

Важливою перешкодою налагодження належної стратегічної ефективності боргової політики в Україні є відсутність цілісної системи законодавчого забезпечення регулювання витрат з обслуговування і погашення державного боргу. Зволікання із прийняттям спеціального базового Закону України ро державний борг" призводить до виникнення суперечностей між положеннями окремих нормативних актів з питань погашення і обслуговування державного боргу. За висновками Рахункової палати України, чинним законодавством взагалі не врегульовані порядок витрачання коштів державного бюджету України на управління державним боргом та повноваження органів державної влади у цьому процесі. Суттєві недоліки існують на етапі планування витрат з обслуговування, погашення та управління державним боргом.

Стратегічною метою державної боргової політики України має стати залучення фінансових ресурсів для ефективної реалізації програм інституційного та інвестиційного розвитку країни із одночасним забезпеченням стабільного співвідношення державного боргу до ВВП.  Виходячи з вищезазначеного, стратегія формування і обслуговування ринку державних запозичень повинна базуватися на науково обґрунтованих засадах. Структура і розмір державного боргу мають прогнозуватися на часовому інтервалі в декілька років та навіть десятиріч з тим, щоб забезпечити збалансований бюджет, стабільне економічне зростання і сильну фінансову систему. За відсутністю такої стратегії економічна криза буде загострюватися, а державний борг зростати, так і не вирішивши проблему.

Таким чином, оптимізація боргової політики України потребує розробки та впровадження цілісної стратегії, яка поєднуватиме завдання удосконалення нормативно-правового та інституційного забезпечення боргової політики, коротко- та середньострокові орієнтири управління державним боргом, інструменти радикального підвищення ефективності інвестиційноїскладової бюджетних видатків та довгострокові завдання переорієнтації боргової політики, зменшення боргового тягаря та розвитку альтернативних, непозичкових інструментів фінансування бюджетних видатків.

Література:

1. Вахненко Т. Державний борг України: оптимізація структури та управління

ризиками// Світ фінансів.- 2008.- №1(14).- С. 10-28.

2. Про Державний бюджет України на 2009 рік: Закон України// Фінанси України.- 2009.- №1.- С. 3-49.

3.Рожко О. Проблеми вибору боргової політики в контексті інвестиційної стратегії держави/ О.Рожко, Ю.Драчук// Підприємництво, господарство і право.- 2007.- №2.- С. 90-94.- [Фінансове право].

4. Шаров О. Україна: вибір стратегії управління державним боргом// Світ фінансів.- 2008.- №1(14).- С. 7-9.

5. http://minfin.gov.ua/control/uk/publish/archive/main?cat_id=198378