Щетініна О.К., Лукяненко Д.І.

 

ІСТОРИЧНИЙ ОГЛЯД РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКО-МАТЕМАТИЧНИХ МЕТОДІВ В ПРАЦЯХ РОСІЙСЬКИХ ЕКОНОМІСТІВ

 

Економіко-математична ідея в працях російських економістів виникла в особливих умовах, пов'язаних як з природною ізоляцією Росії від решти світу, так і через специфіку російських умов.

В роботі проведено аналіз класичних робіт російських економістів. Особливість російської економічної думки пов'язана з сильним впливом теорії марксизму, важливістю селянського питання і інших специфічних чинниках. В книзі А.Н. Радищева  „ Подорож з Петербургу до Москви ” (1790 р.) розглядався разом з політичними і ряд економічних питань, у тому числі необхідність, проведення державної політики протекціонізму розвитку власної промисловості, виділення ознак інфляції і характеристика праці як джерела багатства. Економічні питання зачіпалися в працях П.І. Пестеля (1793-1826) –   повстанця декабристів. Н.І. Чернишевського (1828-1889), відомого російського письменника. Що веде перебіг російської суспільної думки – народництво кінця XIX століття, ідеологами якого вважаються М.А. Бакунін (1814-1876), П.Н. Ткачов (1844-1885), П.Л. Лавров (Миртів) (1823-1900), мало економічну програму. Так, М.О. Бакунін уявляв собі соціалізм в Росії у вигляді вільної федерації робочих і сільськогосподарських общин, де кожний буде зобов'язаний трудитися. М.О. Бакунін дотримувався ідей анархізму, тому що бачив у владі причину експлуатації.

Один з феноменів російської науки - плідна розробка ідей економіко-математичного моделювання, заснована на базі як „чистих” математиків, що направили свої зусилля в економіку, так і розробок професійних економістів.

Перші російські економісти-математики (Ю.Г. Жуковській, І.А. Столяров, В.З. Войтінський, В.К. Дмітрієв, Є.Є. Слуцький, та ін.) відрізнялися конкретністю проведених досліджень. Так, Ю.Г. Жуковський побудував модель ренти в землеробстві, І. А. Столяров обгрунтував функцію суспільної корисності для господарських благ, B.C. Войтінський провів аналіз взаємозв'язків між ціною, попитом і корисністю.

В.К. Дмітрієв (1368-1913) епіграфом до своєї книги „ Економічні нариси ” узяв фразу Леонардо да Вінчі „ Ніяке людське дослідження не може називатися справжнім знанням, якщо воно не пройшло через математичні докази ”.

Є. Є. Слуцький (1830-1948) в своїй роботі „ До теорії збалансованого бюджету споживача ” обґрунтував основні положення математичної теорії корисності. Загальновизнано, що роботи Є.Є. Слуцького надали чималий вплив на формування економетрії. Одним з найпопулярніших і визнаних в країнах і за рубежем економістів був М.І. Туган-Барановський (1865-1919). При діалізі криз і циклів М.І. Туган-Барановський, зокрема, обґрунтовував функціональну залежність і зв'язки, виявляючими відомими аналогами мультиплікатора і акселератора. Відомою критикою економічної теорії народництва проявив себе П.Б. Струве (1870-1944). Теорія сільськогосподарської кооперації А.В. Чаянова (1888-1937) по праву увійшла до історії російської економічної думки. Одним з талановитих теоретиків ринкової економіки і фінансового господарства проявив себе Л.І. Юровський (1884-1938).

Н.Д. Кондратьєв (1892-1938) запропонував, зокрема, теорію довгих хвиль в економіці, існування великих періодичних циклів тривалістю приблизно 50 років.

Одним з найзначніших досягнень в області економіко-математичних досліджень є відкриття Л.В. Канторовичем (1912-1986) методу лінійного програмування, за яке він сумісно з американським економістом Т. Купмансом одержав в 1975 році Нобелівську премію по економіці.

Російська економічна школа активно формується при безпосередній участі Л.В. Канторовича і його колег В. . Новожилова (1892-1970), B.C. Немчинова (1894-1964). Основним напрямом досліджень на початку 60-х років XX століття є в СРСР розробка системи моделей оптимального функціонування економіки.

Післявоєнний період в країні ознаменувався створенням крупних наукових колективів, наукових шкіл і напрямів. Видне місце займали напрями, очолювані Є.С. Варгой (1879-1964), Н.О. Вознесенським (1903-1950), О.І. Анчишкіним (1933-1987). Економіко-математичні дослідження концентрувалися в стінах інститутів Академії Наук: ЦЕМІ, ІЕ, ІМЕМО та ін.

Якісно змінилася освіта спеціалістів-економістів, в багатьох інститутах і університетах як обов'язковий курс читається дисципліна „Економіко-математичне моделювання”. Спеціальність „Математичні і інструментальні методи економіки” одержувала визнання і ВАК – Вищої атестаційної комісії РФ.

Методологія економіко-математичного моделювання по суті відноситься до фундаментальних основ економічних досліджень. Самостійність економіко-математичного моделювання як елемента розвитку економічної науки в цілому неодноразово ставилася під сумнів. Споживацьке відношення користувача до науково-дослідного продукту, створеного науково-дослідними інститутами, призводить часто до того, що економіко-математичний інструментарій стає, на думку відомих російських економістів (Г.Б. Клейнер та ін.) внутрішньою справою економічної науки. Підсумком такого положення є недостатній розвиток економіко-математичного моделювання останнім часом.

Тим часом, об'єктною сферою економіко-математичного моделювання є економіка, і саме в рамках аналізу економіки економіко-математичне моделювання повинне забезпечити собі відомий пріоритет в розвитку. Таке рішення можливе на шляхах якісного поліпшення стану дисципліни, упровадженням нових підходів і ідей.

Виказана відомим російським економістом А.К. Суботіним ідея побудови універсальної моделі світового розвитку як банка національних, регіональних і світових моделей економічного розвитку, є у зв'язку з цим привабливим інструментарієм на шляху подальшого просування апарату економіко-математичного моделювання.

На цьому шляху таксономія (типологія) існуючих економіко-математичних моделей і шкіл є необхідним елементом наукового підходу до проблеми.

Література

1. Ашманов С. А. Введення в математичну економіку. М.: Наука 1984.

2. Вітлінський В. В. Моделювання економіки; Навч. посіб. — К.;Вид-во КНЕУ, 2006.

3. Замков О. О., Товстопятенко А. В. Математичні методи в економіці: посібник М.: Дис. 1997.

4. Костіна Н. І., Алексеев А. А., Василик О. Д. Фінанси; система моделей і прогнозів; Навч. посіб. — К.; Четверта хвиля,2004.

5. Петров Е. Г., Новожилова М. В.. Методи і засоби прийняття рішень у соціально – економічних системах: Навчальний посібник./ За ред. Е. Г. Петрова. – К.: Техніка, 2004 – 256с.