Колос Т.П.

Науковий керівник: Клімович І.М.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Проблеми бухгалтерського обліку зобовязань за податками і зборами

 

В умовах несприятливого економічного середовища в Україні особливої актуальності набуває проблема забезпечення і підтримання фінансової стабільності та підвищення ефективності функціонування підприємств. Про сприятливий стан господарюючих субєктів в усіх країнах свідчить їхня здатність своєчасно погашати свої зобовязання.

За останні роки на підприємствах України простежується тенденція до зростання простроченої заборгованості. Тому особливе значення надається складанню бюджетів із заборгованості та формуванню на цій основі фінансових планів її погашення. В таких умовах виникає гостра потреба у класифікації та групуванні зобовязань за податками і зборами, що сприятиме оперативному виявленню заборгованості, особливо тієї, яка потребує першочергового погашення.

Аналіз існуючих методичних і практичних розробок з проблем зобов’язань дозволяє виділити такі основні концептуальні напрями класифікації заборгованості. Перший напрям − поділяє заборгованість на договірні та позадоговірні зобов’язання, вони визначають у складі договірних зобов’язань підвиди боргів, враховуючи юридичну сутність укладених договорів. Такий поділ боргів за предметною сутністю укладених договорів є важливим для розуміння природи та сутності зобовязань. Проте, для потреб обліку та аудиту існування єдиної класифікаційної ознаки є недостатньою і виникає потреба у доповненні такої класифікації.

Другий напрям − наголошує на необхідності здійснення поділу заборгованості за терміном та фактом погашення. В межах даної концепції немає чіткого визначення класифікаційних ознак поділу заборгованості, що ускладнює здійснення її обліку та аудиту. Незважаючи на однобокість такого підходу, класифікація є дуже важливою при здійсненні бухгалтерського обліку, оскільки дозволяє зрозуміти виникнення відстрочених податкових зобов’язань у підприємства та їх погашення.

 Третій напрям − наголошує на важливості поділу заборгованості залежно від видів оцінки.

Четвертий напрям − пропонує в складі зобовязань виділяти власний і залучений капітал. Вважаємо такий підхід неприпустимим, оскільки капітал за своєю природою та сутністю не належить до зобовязань та формується за рахунок власних джерел господарюючого субєкта.

П’ятий напрям − класифікація боргів за суб’єктами та об’єктами зобов’язань. Він пропонує такі види заборгованості: довгострокові кредити банків, довгострокові фінансові зобов’язання, короткострокові кредити банків, поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями, вексель як інструмент комерційного кредиту, що передбачає плату за відстрочку платежу, поточна заборгованість за податками і зборами, поточна заборгованість за товари, роботи, послуги та зобовязаннями за розрахунками та непередбачені зобовязання. Така класифікація теж неповна, оскільки стає незрозумілою пріоритетність виділення заборгованості за векселями і кредитами й узагальнення всіх видів розрахунків.

 На відміну від попередніх підходів, шостий напрям у класифікації зобов’язань враховує її важливість для аналітичних цілей. Він класифікує зобов’язання за фактом погашення на: термінові, прострочені та погашені.  Варто погодитися з такою точкою зору, оскільки ці види дуже важливі при складанні бюджетів погашення заборгованості підприємства.

Здійснення комплексної класифікації заборгованості підприємств дає можливість розкрити сутність зобов’язань як об’єкта бухгалтерського обліку та фінансової звітності, а також спростити сам обліковий процес. Крім того, відокремлення різних видів зобов’язань важливо і з аналітичною метою, зокрема при складанні бюджетів із заборгованості та формуванні на їх основі фінансових планів її погашення.

Для потреб бухгалтерського обліку найбільш ефективною є класифікація зобовязань за видами податків і зборів. Проте важливо правильно визначити, що є першою подією при здійсненні господарських операцій − отримання авансу чи відвантаження продукції.

Отже, правильне відображення в бухгалтерському обліку зобовязань за видами податків і зборів дозволить уникнути проблем при складанні фінансової звітності, а також підвищить якість проведеного аналізу та аудиту на підприємстві.

В практиці бухгалтерського обліку виникають проблеми, пов’язані з визначенням, списанням та оцінкою заборгованості, а також з її відображенням на рахунках бухгалтерського обліку та у фінансовій звітності. Розвязати ці проблеми допоможе використання узагальненої та удосконаленої класифікації зобовязань за податками і зборами. Крім того, розуміння різноманітних господарських процесів та особливостей їх обліку сприятиме спрощенню та покращенню обліку, аналізу та аудиту таких зобов’язань і прийняттю ефективних управлінських рішень на підприємствах.

 

Література:

1.     Волков Д.Л.Финансовый учет: теорія, практика,отчетность                 организации:Учеб.пособие.─СПб.:Издат.дом С.-Петерб.гос.ун-та,2006.-640с.

2.     Нидлз Б., Андерсон Х., Колдуэлл Дж. Принципы бухгалтерского учета.- М.: Финансы и статистика, 1997.-496 с.

3.     Суглобов А.Е., Жарылгасова Б.Т., Бухгалтерский учет и аудит: Учеб.пособие.-М.:КНОРУС,2005.- 496с.