Хромюк Мар’яна Михайлівна

Гавалешко Лідія Петрівна

ОА-31

 

 

БАНКІВСЬКА СИСТЕМА УКРАЇНИ: ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ В КОНТЕКСТІ ЕВРОІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ.

 

 

Головною ланкою кредитної системи у будь-якій країні є банки, які здійснюють основну масу кредитних і фінансових операцій. Банківські установи, на відміну від так званих "негрошових" кредитних установ, постійно створюють фінансові активи та керують їх переміщенням [1,c.75]. Під терміном «БАНК» розуміють установу, яка створена для залучення грошових коштів і розміщення їх від свого імені на умовах поверненості, платності і терміновості.

Основне завдання банку - здійснювати посередництво в переміщенні коштів від кредиторів до позичальників.

У критичних умовах, що склалися в банках України, НБУ був змушений ужити додаткових заходів, один з яких - введення заборони на дострокове повернення строкових депозитів, запроваджене постановою Правління НБУ 11.10.2008 № 319[2], що уповільнило процеси відпливу коштів, але не зупинило їх. З 01.10.2009 до 01.01.2010  кошти фізичних осіб у національній валюті зменшилися на 19 млрд. грн. (на 15%), в іноземній валюті  - на 2 млрд. дол. США (на 13%); кошти суб'єктів господарювання в національній валюті зменшилися на 11 млрд. грн. (на 12%), в іноземній валюті  - на 0,3 млрд. дол. США (на 3,5%). Обсяг наданих банками кредитів значно зростав в 2007-2008 рр. Більш ніж половина кредитного портфелю ,були надані в іноземній валюті (на 01.01.2010 - 52%). Це  по-перше пов'язано з більш низькими процентними ставками за кредитами в іноземній валюті порівняно з національною валютою. По-друге для більшості українців іноземна валюта протягом тривалого часу залишалася основним засобом заощадження та накопичення капіталу. У глобальному рейтингу конкурентноздатностi Всесвiтнього економiчного форуму 2010-2011 рокiв надiйнiсть банкiвської системи України опинилася на 138-му мiсцi. Це є найнижчим показником серед країн, якi беруть участь у рейтингу, повiдомляє портал "Українськi новини". Крiм того, легкiсть взяття кредиту в Українi стоїть на 130-му мiсцi, ефективнiсть податкової системи - на 136-му. Як повiдомлялося, в цiлому у рейтингу Свiтового економiчного форуму з глобальної конкурентоспроможностi в 2010 роцi Україна посiла серед 139-ти країн свiту 89-е мiсце перед Гамбiєю i Гондурасом. Порiвняно з 2009 роком Україна опустилася на 7 позицiй в рейтингу, втративши при цьому майже у 9 з 12 показникiв. Ця ситуація призвела до ризиків, які пов'язані з отриманням кредиту в іноземній валюті. Унаслідок девальвації гривні щодо долара США та євро зменшилася спроможність позичальників погашати свою заборгованість перед банками, насамперед за кредитами в іноземній валюті, що спричинило зростання проблемних кредитів у фізичних осіб майже в 2 рази[3].

          Шляхами до подолання відставання в розвитку банківської системи України від європейських країн мають стати:

-  підвищення ефективності її роботи,

-  імплементація європейських норм регулювання діяльності,

-  підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняних банків,

- полегшення їх доступу до ринку європейських кредитних ресурсів. 

          Проведення перетворень у банківській системі України сприятиме прискоренню темпів європейської інтеграції, налагодженню більш тісного міжнародного економічного      співробітництва і          підвищенню конкурентоспроможності вітчизняних банків на ринку банківських послуг, дасть можливість збалансувати інтереси банків та клієнтів. Разом це дозволяє визначити шлях до інтеграції банківської системи України в європейський фінансовий простір. Зокрема, етапами інтеграції банківської системи України до європейського фінансового простору є одночасне підвищення ефективності роботи банківської системи та приведення грошово-кредитної політики у відповідність до європейських стандартів. На наступному етапі доцільно реалізовувати заходи з підвищення конкурентоспроможності банківської системи (підвищення рівня капіталізації, удосконалення її організаційної структури та функціонального спрямування).

          В умовах розвитку євроінтеграційних процесів перед кожним банком постає проблема оцінки своєї конкурентоспроможності з тим, щоб посилити конкурентну позицію та, відповідно, запропонувати ефективні напрями її підвищення. Для цього можна запропонувати  використовувати методику оцінювання конкурентоспроможності банку, в основі якої покладено комплексний коефіцієнт, що є узагальненням коефіцієнтів активів, зобов’язань, власного капіталу та прибутковості. Таким чином будуть створені основні напрями подальшого розвитку банківської системи України, які полягають у збільшенні присутності іноземного капіталу, розширенні банківської мережі, зменшенні витратності банківської системи, зміцненні позицій вітчизняних банків через підвищення ефективності своєї діяльності, стрімкому розвитку новітніх банківських технологій, зміні стратегій розвитку банків, спрямованій на збільшення конкурентоспроможності, збільшенні прозорості в діяльності банків, капіталізації, прибутковості банків, поліпшенні менеджменту. Для подальшого розвитку банківської системи України та її інтеграції в європейський фінансовий ринок необхідно вдосконалити її організаційну структуру. Для цього доцільно реалізувати такі заходи: відокремлення служби банківського нагляду від Національного банку України в окрему структуру (що дозволить, на базі світового досвіду, підвищити ефективність його роботи та прозорість банківської діяльності); удосконалення роботи об’єднань комерційних банків (які представлятимуть інтереси комерційних банків, надаватимуть консультації, працюватимуть над підвищенням кваліфікації банківських працівників, узагальнюючи та поширюючи банківський досвід, співпрацюючи зі службою банківського нагляду); створення умов для виникнення у країні спеціалізованих банків зі спеціалізацією за сферами бізнесу, кооперативних, муніципальних банків, які б сприяли розвиткові регіонів, малого та середнього бізнесу, місцевих громад.

 

Список використаних джерел:

1.Денисенко М.П. Гроші та кредит у банківській справі. Київ: Алерта, 2004, 478 с.

2. Про додаткові заходи щодо діяльності банків//Постанова Правління

НБУ.11.10.2008 р.№319

3.Офіційний сайт асоціації українських банків: // www. aub.com.ua