Луцик У.М.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

Науковий керівник: Репужинська Т.І.

 

Особливості розвитку ринку місцевих запозичень в Україні

 

В умова постійного розвитку економіки і поглиблення адміністративної реформи важливу роль відіграє розвиток  місцевого самоврядування. Зі збільшенням ролі місцевого самоврядування збільшується і тягар, що покладений на міські бюджети, який пов'язаний не лише із забезпеченням безперебійного функціонування таких важливих сфер життєдіяльності міста, як житлово-комунальне господарство, інженерна та  транспортна  інфраструктура,  будівництво житла  та  інших  капітальних  об’єктів,  а  й  зі створенням додаткових умов для  їх розвитку. У зв’язку з цим виникає необхідність залучення додаткових коштів. Одним із найбільш ефективним та доволі зручним інструментом залучення коштів є вихід на ринок місцевих запозичень.

Розвиток і необхідність ринку місцевих запозичень являється актуальним питанням на сьогоднішній день, оскільки, з однієї сторони, облігації місцевих позик є інструментом, що дозволяє залучати додаткові кошти, а з іншої – зростає заборгованість держави в цілому, що негативно впливає на всі сфери суспільства.

Питання розвитку ринку місцевих запозичень розглядалося такими вченими-економістами, як Рекуненко І.І., Котляревський О.В., Калиновський А.П., Самойлова О.А., Руснак М.А., Чаплінська А.А. та інші

Сучасний ринок муніципальних запозичень є інститутом, що створює та забезпечує обіг фінансових активів, які є постійним джерелом боргового фінансування інвестиційних програм та проектів органів місцевого самоврядування та інших місцевих влад. Характеризується такий ринок складною системою інститутів та інструментів залучення ресурсів на цілі фінансування місцевого та регіонального розвитку. Велику роль у забезпеченні фінансовими ресурсами місцевих рад відіграють фондові інструменти, зокрема, різноманітні види облігаційних позик [4].

 

Протягом 2009 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку зареєстровано 3 випуски облігацій місцевих позик на суму 370,00 млн.грн. Якщо порівнювати, то у 2008 році близько 974 млн.грн., що пов’язано з негативною ситуацією викликаною фінансово-економічною кризою.

У 2009 році емітентами облігацій місцевих позик виступали органи міського самоврядування: Львівська міська рада випустила 30 000 цінних паперів на суму 300 млн.грн.,  Донецька міська рада – 60 000 цінних паперів на суму 60,00 млн.грн. і Луцька міська рада – 10 000 цінних паперів, на суму 10,00млн.грн. [5].

Ринок муніципальних запозичень у 2010 році відмітився тим, що із прийняттям нової редакції Бюджетного кодексу України виникла можливість Верховній Раді АРК та міським радам самостійно здійснювати внутрішні запозичення. Крім того, ради міст з чисельністю населення понад п’ятсот тисяч осіб можуть залучати боргові ресурси і з зовнішніх фінансових ринків. Основною формою позик є випуск муніципальних облігацій цінних паперів, що їх реалізовують на ринку, разом з урядовими.

Єдиним обмеженням для місцевої влади при залученні боргових ресурсів є те, що витрати на обслуговування боргу місцевих бюджетів не можуть щорічно перевищувати 10% витрат загального фонду відповідного місцевого бюджету.

Однак, на початку серпня 2010 року уряд вирішив заблокувати емісію муніципальних паперів. Міністерство фінансів України відмовило АР Крим, Запоріжжю, Харкову та Черкасам у випуску облігацій на 1 млрд. грн. Це пов’язано із тим, що уряд пообіцяв Міжнародному валютному фонду, який у загальний обсяг державного боргу враховує також прямий борг органів місцевого самоврядування, утримувати державний борг у межах 35% ВВП [2].

Крім таких обмежень є чинники, які продовжують стримувати розвиток цього сегменту вітчизняного фондового ринку, насамперед це:

1)     відсутність дієвого механізму гарантування прав кредиторів;

2)     недостатня ліквідність  і привабливість муніципальних облігацій порівняно з іншими борговими інструментами фондового ринку;

3)     відсутність розвиненої інфраструктури фондового ринку, що не дозволяє фізичним особам активно брати участь в обігу цих фінансових інструментів;

4)      відсутність  або  дуже  низький  рівень  підготовки  працівників  відповідних  структурних  підрозділів органів місцевого самоврядування щодо проведення роботи з підготовки та забезпечення випуску цінних паперів;

5)     законодавчі обмеження щодо розвитку як зовнішніх, так і внутрішніх муніципальних запозичень;

6)      невисокий рівень довіри інвесторів до держави через нестабільність економічної та, особливо, політичної ситуацій [1, 44] .

Незважаючи на складний розвиток ринку місцевих запозичень і те, що ситуація із надходженнями до місцевих бюджетів, залишається складною, а потреба у здійсненні капітальних вкладень на оновлення комунальної інфраструктури зростає, можна очікувати, що муніципальні запозичення залишаться важливим джерелом наповнення бюджетів розвитку і в подальшому.

Отже, розвиток ринку місцевих запозичень є одним із напрямів активізації вітчизняного фінансового ринку та вимагає особливої уваги.  Реалізація планів міст у частині залучення позикових коштів стане можливою лише у випадку проведення відповідної державної політики, спрямованої на створення сприятливого нормативно-правового середовища для виходу органів місцевого самоврядування на ринок місцевих запозичень.

 

 

Література:

1.     Рекуненко І.І, Котляревський О.В. Роль муніципальних операцій на ринку місцевих запозичень / І.І Рекуненко, О.В. Котляревський // Збірник наукових праць ЧДТУ. - 2008. - №22. – С.40-44.

2.     Калиновський А.П. КМУ призупинив муніципальні запозичення [Електронний ресурс] : за даними інформаційного агентства  УНІАН// http://economics.unian.net/ukr/detail/56330

3.      Самойлова О.А. Тиша на ринку муніципальних запозичень [Електронний ресурс] / Рейтингове агентство Кредит-рейтинг// http://www.credit-rating.ua/ru/analytics/review/12814.

4.     Руснак М.А., Чаплінська А.А. Особливості та проблеми розвитку ринку муніципальних позик в Україні [Електронний ресурс] / М.А. Руснак, А.А Чаплінська // www.intkonf.org

5.     Звіт Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку за 2009 рік [Електронний ресурс]: за даними Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку // www.ssmsc.gov.ua.